24. 04. 2009
Zdieľať

Jar cítiť na každom kroku. Slnečných lúčov pribúda. Záhrady sa menia na nepoznanie – zo dňa na deň sú farebnejšie a voňavejšie. V apríli je príhodný čas vybrať si do záhrady tie najkrajšie rastliny a vytvoriť si z nich miesto na sny.

Rozkvitajú korunkovky

Korunkovky kráľovské (Fritillaria imperialis) patria medzi najkrajšie jarné cibuľoviny. Na vrcholoch kvetných stoniek bývajú červené, hnedočervené, oranžové alebo žlté kvety a nad nimi chochol menších listov. Na jednej stonke často vyrastie šesť až osem zvončekovitých kvetov širokých približne šesť centimetrov. Kvety sú trváce, čiže sa hodia aj na aranžovanie. Korunkovky potrebujú mierne vlhkú a výživnú pôdu a slnečné stanovište.


Apríl v záhrade

192977
Daniel Košťál

Cibule sa vysádzajú v auguste do hĺbky 20 až 30 cm. Z pôdy by sa mali vyberať raz za päť rokov. Pestovateľsky sú nenáročné a každoročne nádherne oživia jarnú záhradu. Môžete ich kombinovať s ostatnými jarnými cibuľovinami. Vynikajú na trvalkových záhonoch (aspoň 3 ks z jedného druhu), v predzáhradkách či vedľa udržiavaného trávnika.

Náradie začiatočníkov

Jar je obdobím obnovy. V záhrade sa to týka aj kúpy nového či výmeny staršieho záhradného náradia. Ak sa chystáte záhradníčiť v tomto roku po prvýkrát, budete potrebovať kvalitný rýľ, motyku, lopatu, klasické aj vejárovité hrable a vidly. Takisto sa vám zídu kvalitné záhradnícke nožnice, pílka a rebrík (ak uvažujete o pestovaní stromov), kosačka (ak bude súčasťou záhrady trávnik). Z drobného náradia je výborným pomocníkom kolík na výsadbu priesad, vysádzacia lopatka a menšia motyčka či kyprič. Rozhodne by ste nemali zabudnúť ani na pevný motúz, nôž a krhlu. Ručné náradie by malo mať hladké a pevne sediace násady a pracovnú časť z kvalitnej ocele. Praktickými pomocníkmi sú aj teleskopické násady.


Apríl v záhrade

Tip: Záhradný nábytok od výmyslu sveta

192978
Daniel Košťál

Kovová studňa

V poslednom čase prichádzajú do záhradnej módy rozličné kovové deliace platne, ploty, schody, treláže či priechody. V modernej mestskej záhrade, v ktorej prevláda minimalizmus, je efektná kovová studňa. Kam ju umiestniť, aby vynikla? Vhodné je umiestniť ju v prednej časti záhrady, kde je prívod vody. Ku kovovým prvkom sa hodia skôr modernejšie výsadby – trvalky s netradične sfarbenými listami (napríklad funkie, okrasné trávy, heuchery) či tvarované krušpány a podobne. Do studne s nádržou (na obrázku) môžete umiestniť vodné rastliny.

Noblesná medinila


Apríl v záhrade

192979
Daniel Košťál

K atraktívnym a honosne pôsobiacim kvitnúcim izbovým rastlinám patrí medinila (Medinilla magnifica). V ponuke kvetinárstiev sa objavila len pred niekoľkými rokmi a okamžite si získala veľa priaznivcov. V interiéri vynikne ako solitér. Pôsobivé na tejto rastline sú veľké kožovité tmavozelené listy a prevísajúce stonky s metlinami ružových listeňov a malých ružových púčikov. Rastlina kvitne od konca zimy, počas celej jari až do začiatku leta. Vyhovuje jej svetlé miesto (nie však slnečné), teplota nad 20 ˚C a vyššia vzdušná vlhkosť. Panelákové byty nie sú pre ňu vhodné. Výborne sa cíti v chodbách a halách. Rastlinu zalievajte mäkkou vodou – koreňový bal musí byť vždy mierne vlhký. Aby pekne kvitla, od apríla do augusta ju každý týždeň prihnojte. Počas kvitnutia s rastlinou nehýbte.


Apríl v záhrade

192980
Daniel Košťál

Veselé jarné črepníky

Jar je farebná, voňavá a energická… A vďaka prvým jarným kvetom – tulipánom, narcisom, sedmokráskam, hyacintom či sirôtkam – môže byť ešte farebnejšia. Ako? Vysaďte ich do niekoľkých rovnakých (najlepšie hlinených) črepníkov, môžu byť aj sýtofarebné, a umiestnite ich na balkóny, terasy a pred vchodové dvere. Miesto musí byť chránené. Výsadbám doprajte pravidelnú zálievku, najmä počas teplejších jarných dní. Po odkvitnutí môžete rastliny presadiť do záhrady či predzáhradky.


V apríli nezabudnite

• vysiať letničky, bylinky a trvalky
• po prvýkrát prihnojiť rododendrony a azalky
• vysadiť do pripravenej pôdy hľuzy gladiol a georgín (ideálne koncom mesiaca), maliny, čučoriedky či iné ovocné dreviny
• keď bude teplejšie, presťahovať subtropické dreviny (oleander) v nádobách do záhrady alebo na terasu
• na pripravené záhony vysiať mrkvu, hrach, šalát, reďkovky a petržlen (s výsadbou zeleninových priesad ešte počkajte), koncom mesiaca môžete vysiať cukety
• vyčistiť skalky od suchého lístia a dosypať medzi skalničky kamennú drvinu. Dosadiť môžete všetky prázdne miesta
• že môžete zakladať nové trávniky, vresoviská, kvetinové múriky
• namulčovať trvalkové záhony drvenou kôrou (predtým však prekyprite pôdu)


Článok bol uverejnený v časopise Môj dom

Kategória: Zo života rastlín
Tagy: apríl záhrada
Zdieľať článok

Diskusia