30. 03. 2007
Zdieľať

Spýtalo sa dieťa rodiča:
„Prečo ten strom rastie nakrivo? Preto, lebo semienko bolo zasadené nakrivo?“
A rodič odpovedal:
„Keď budeš nabudúce jesť nejaké ovocie, zasaď semienko a dozvieš sa.“

Dobrý deň. Volám sa Vlado a tým dieťaťom som bol ja. Odvtedy sadím semienka ovocia. A pretože stromčeky sa už do mojej záhrady nezmestia, pestujem ich aj v kvetináčoch. V zimnom období (najmä v decembri a v januári) mi svojimi plodmi robia radosť citrusy, práve teraz totiž najviac plodia. Ak ste aj vy zasadili na Vianoce semienko z pomaranča, mandarínky či citróna alebo ste kúpili citrus zasadený v kvetináči, prípadne vám známy daroval odrezok a zaujíma vás, ako docieliť, aby stromček zarodil, mohol by vás tento článok zaujať.

Citrusy zo semienka

Stalo sa vám, že ste zasadili semienka citróna či pomaranča a už niekoľko rokov čakáte na úrodu, pričom už pomaly prestávate veriť, že citrus raz zakvitne? Po takých skúsenostiach je samozrejmé, že si človek povie, že vypestovať plodiaci citrus zo semienka sa nedá. V čom je problém? V génoch – stromček sa podal na jedného z divých predkov. Našťastie nie všetky semienka citrusu sa podajú na zmes charakteristík jeho predchodcov.


Exot v dome

82755

Na rozdiel od väčšiny iných ovocných stromčekov majú citrusy často v semienku viaceré zárodky, z ktorých len jeden je z opeleného vajíčka. Ostatné sú klonové – len po mame –, preto budú plodiť presne také ovocie, z akého vzišli.

Ďalším zdanlivým problémom môže byť bezsemennosť niektorých odrôd. Zámerne hovorím zdanlivým, pretože aj takzvané bezsemenné odrody majú semienka, hoci nie často. Aby ste nejaké našli, treba otvoriť viac plodov.

Keď zasadíte semienko, v priebehu mesiaca vyklíči a o niekoľko mesiacov už na stromčeku rastú listy s citrusovou vôňou. Nie všetky však majú listy s aromatickým citrusovým olejom. Záleží na odrode a množstve slnka. Z citrusových listov majú podľa mňa najkrajšiu vôňu odrody Citrus medica. No nielen citrusy majú citrusovú arómu – z necitrusových odrôd jedlých rastlín, ktoré majú takúto vôňu, je najzaujímavejší vôňovec citrónový (Cymbopogon citratus), známy tiež ako citrónová tráva a iné odrody skupiny Cymbopogon. Angličania z listov vôňovca varia čaj.


Exot v dome

82759

Citrusy z odrezkov

Keď z citrusového semienka vyklíčia viaceré rastlinky, všetky sú po mame, až na jednu – tú, ktorá je z oplodneného vajíčka a ktorá sa môže stať novým hybridom. Ak nemáte ambície rozširovať botanické druhy a chcete sa vyhnúť prekvapujúcemu stromčeku, môžete skúsiť zakoreniť odrezok z citrusu. Taký stromček bude klonový – vždy bude rodiť rovnaké plody ako pôvodný stromček. Najľahšie sa zakorenia vetvičky zo všetkých odrôd cedrátov Citrus medica v navlhčenom piesku. Odrezok treba urobiť z konárika, ktorý je aspoň taký hrubý ako ceruzka. Aby vetvička nezačala hniť, polievajte ju len striedmo. A ako často? Ťažko povedať, pretože záleží na tom, ako je horúco, aký suchý je vzduch, v akej zmesi sa citrus pestuje, aká veľká je nádoba (vo väčšej substrát schne pomalšie). Zo skúseností viem, že najlacnejší vlhkomer je prst, ktorým trochu rozhrabnete povrch.

Ďalším spôsobom je rozmnožovanie z korienkových odrezkov – najľahšie sa množia cedráty, kumkváty (Fortunella), z podpníkových odrôd sú to trifoliáty a miniatúrne horké pomarančovníky odrody Citrus aurantium ‚Chinotto‘.
 

Minislovník pestovateľa

Cedrát – subtropický ker alebo polostrom rodu Citrus medica s veľkými žltými hrboľatými plodmi, z ktorých kôry sa napúšťaním cukru vyrába citronát. Cedrát je najstaršia (pôvodná) odroda citrusu.

Kumkvát – nízky ker rodu Fortunella s drobnými lístkami a bielymi kvietkami; od citrusov sa líši tým, že plody sa jedia celé, tzn. kyslá dužina aj sladká šupka (oplodie).

Trifoliáta – po latinsky Trifoliata, čo znamená trojlístok. Poncirus trifoliata je rod príbuzný citrusu a používa sa ako podnož na urýchlenie plodnosti citrusov, zvýšenie mrazuvzdornosti a zmenšenie rastu stromčeka.

Prvá úroda

Väčšina odrôd citrusov vypestovaných zo semienka začne kvitnúť v piatom až šiestom roku. Niektoré aj skôr, už o dva a pol až tri a pol roka, napríklad miniatúrny kumkvát Fortunella hindsii a najstaršia citrusová odroda – cedráty Citrus medica (vrátane Budhovej ruky Citrus medica var. sarcodactylus). Dokonca existuje odroda, ktorá za priaznivých podmienok začne kvitnúť už o rok. Ide o miniatúrny papuánsky citrón (Microcitrus papuana).

Citrusy pestované z odrezkov začínajú kvitnúť približne v rovnakom čase, občas trochu skôr.


Exot v dome

82760

Štepené stromčeky kvitnú podstatne skôr – často už o rok, ak sú štepené na starší podpník, aj o niekoľko mesiacov. Žiaľ, kvety zvyčajne opadajú a prvý citrónik sa objaví až o niekoľko kvitnutí neskoršie. Tak ako pri mnohých iných ovocných stromčekoch jeden plod potrebuje približne 50 zdravých listov, preto prvé roky kvety opadávajú bez toho, aby sa ovocie udržalo. Ak sa udrží, môže ohroziť zdravie stromčeka. Preto je lepšie zárodok takého ovocia odstrihnúť. Ak si všimnete, že váš citrusový stromček už týždne nerastie, neznepokojujte sa. Na rozdiel od iných odrôd stromov majú citrusy po každom krátkom období intenzívneho rastu viactýždenný oddych.

Vrúbľovanie a očkovanie

Na pestovanie citrusov v nádobách sa uprednostňujú tri odrody podnoží: Citrus aurantium ‚Chinotto‘ – zakrpatený horký pomaranč, Poncitrus trifoliata a Poncirus trifoliata ‚lietajúci drak‘. Tie majú vplyv len na veľkosť stromčeka, zmenšujú ho, ale plody sa rodia v normálnej veľkosti ako na iných podnožiach, ktoré podporujú rast veľkých stromov v komerčných sadoch v subtropických krajoch.

Citrus aurantium ‚Chinotto‘ zmenšuje rast stromčeka podobne ako trifoliáty, ale oproti dvom nasledujúcim podnožiam má tú nevýhodu, že je málo odolná proti mrazom a škodcom napádajúcim korene.


Exot v dome

82762

Poncirus trifoliata, japonská odroda horkého pomaranča, sa používa ako polozakrpatený podpník. Táto podnož vydrží mrazy do –20 °C, jej korene sú vysoko odolné proti mikroskopickým škodcom nematódam Tylenchulus semipenetrans. Poncirus trifoliata sa pestuje zo semienka alebo z odrezkov koreňov. Plod vyzerá ako citrón, ale nie je jedlý – takmer celý ho vypĺňajú semienka. V Bratislave rastie mimo skleníka napríklad v Botanickej záhrade a na Račianskej ulici vedľa internátu Mladá Garda. Ako podpník sa hodí na všetky citrusy, ale pretože u nás musia stromčeky prezimovať vnútri, tie menšieho vzrastu je lepšie štepiť na ‚lietajúceho draka‘.

Podnož Poncirusu trifoliaty ‚lietajúci drak‘ má tie isté výhody ako obyčajná trifoliáta a navyše je odolnejšia proti mrazu (vydrží až –23,5 °C). Zmenšuje rast navrúbľovaného stromčeka (v zemi rastie do výšky dvoch metrov a vo väčšom kvetináči sa rozrastá na pol metra až meter). Preto je vhodná najmä pre menšie odrody citrusov, ako napríklad kumkváty, mikrocitrusy, calamondin (kyslý pomaranč), ale aj pre stromy, ktoré sú v neštepenej forme stredne veľké (mandarínky, pomaranče, citróny).


Exot v dome

82756

Mimochodom, výhodou pestovania citrónov sú jednak viaceré sezóny do roka (citrón dostatočnej veľkosti, veku a zdravia kvitne čas od času celý rok, ale najväčší počet plodov chce mať v decembri, preto menší stromček môže mať ovocie niektoré roky len v tomto čase) a jednak – keďže plody sú kyslé, dozrievajú skôr než sladké odrody citrusov.

Tip: Zaštepené citrusy môžete kúpiť v obchodoch a v špecializovaných škôlkach. Môj kamarát, skúsený pestovateľ citrusov Petr Broža uprednostňuje škôlky pred obchodmi.

Prečo citrusy z obchodu dlho nevydržia?

Iste to poznáte: v obchode či vo veľkom záhradnom centre si kúpite krásny citrusový stromček plný kvetov a plodov a ten vzápätí po tom, čo si ho donesiete domov, začne najprv strácať listy a postupne odumiera. V čom je problém? Dôvodov môže byť hneď niekoľko.

Taký stromček je zvyknutý na skleníkové podmienky, napríklad na manipulovanie teploty, vlhký vzduch, zavlažovanie rozprašovačom či na pestovanie v zmesi zeme, ktorá je vhodná len pre skleníkovú mikroklímu. Ak chcete, aby s vami stromček žil dlhšie než kytica tulipánov vo váze, najlepšie je počet kvetov a plodov hneď zredukovať a stromček presadiť do zeme vhodnejšej na domáce pestovanie. Komerčne sa tieto stromčeky často pestujú v zmesi bohatej na rašelinu, ktorá pri vlhkom vzduchu a automatickom kropení síce drží vlhkosť aj kyprosť, ale v domácej opatere, ak raz vyschne, stane sa takmer vodovzdornou a korienky uschnú. Alebo – ak tomu chcete predísť častejším polievaním – taká zem nasaje vodu ako špongia, korienky nebudú môcť dýchať a začnú hniť. Rovnako problematický je aj typ kvetináča. V niektorých obchodoch nájdete stromčeky, ktoré sú z estetických dôvodov narýchlo presadené do ozdobných kvetináčov s príliš malými odkvapovými dierkami alebo dokonca bez nich – vtedy sa korene utopia a zadusia. Preto je vhodné čerstvo kúpený stromček hneď presadiť.
 

Viete, že…

… pestovanie citrusov v nepriaznivých klimatických podmienkach lákalo záhradníkov oddávna? Citróny sa pestovali v primitívnych skleníkoch už v období Rímskej ríše. Dokonca francúzskeho kráľa Ľudovíta XIV. tak očarila vôňa pomarančových kvetov, že v roku 1663 začal vo Versailles budovať oranžériu. Pestovanie pomarančov a citrónov v zasklených verandách sa stalo vo Francúzku prestížnym koníčkom. Táto móda sa postupne rozšírila až do severnej Európy. A v 18. storočí anglická šľachta na svojich sídlach začala budovať samostatné skleníky na pestovanie citrusov a exotických rastlín. Známa oranžéria v Kuskove pri Moskve, ktorú postavili v 60. rokoch 18. storočia, dostala prezývku moskovské Versailles.

… z plodov horkých pomarančov sa v Anglicku robí známa marmeláda. Horké pomaranče sa pridávajú aj do kompótov a Francúzi z nich zasa robia likér. Z listov a kvetov niektorých odrôd horkého pomarančovníka sa destilujú drahé aromatické oleje na výrobu voňaviek. Zberatelia pestujú historické odrody horkých pomarančov pre ich zvláštne tvary.

 

Ako presádzať citrusy


Exot v dome

82757

Najzdravšie ovocné stromčeky sú v kamenistej pôde. Prečo? Pretože stromom (na rozdiel od iných rastlín) najprv rastú hrubé, oporné korene a až potom tenké, vlásočnicové korienky (ktorými rastlina saje výživné látky), potrebujú pevné, oporné body v pôde, a tie nájdu práve v tej kamenistej.

Preto je dôležité stromčeky pestovať v kvetináčoch s dostatkom odkvapových dierok. Tie by mali mať dostatočnú veľkosť, pretože malé dierky sa môžu upchať a prebytočná vlaha nemusí odtiecť, čo môže spôsobiť hnitie koreňov. Samozrejme, aj kvetináč by mal byť dostatočne veľký, pretože v malom kvetináči vyrastie stromček s nedostatkom listov, ktorý nemôže plodiť (na jeden plod pripadá 50 listov).

 

 

 

A ako postupovať pri presádzaní?

1. Na dno kvetináča dajte vrstvu štrku a/alebo polámaných črepov neglazovanej keramiky alebo tehál.

2. Zvyšok kvetináča doplňte humusom zmiešaným s polámanými pórovými kamienkami (napríklad z kameňolomu, ale nie okruhliakmi) v pomere 1 : 3, prípadne 1 : 5.

3. V uvedenej zmesi môžete použiť aj črepy z rozbitých kvetináčov a kúsky zvetranej tehly, ak sú pórovité. Kusy polámanej omietky neodporúčam, pretože tie sú pre citrusy príliš zásadité.

4. Kamienky by mali byť veľké približne tri až sedem milimetrov. Pri väčších stromčekoch použite väčšie, pri menších menšie kamienky.


Exot v dome

82758

5. Ale pozor! Príliš malé kamienky spôsobujú nedostatočný rast oporných koreňov a hnitie tých existujúcich. Taký stromček bude nestabilný, chorľavý a ľahko ho napadne hmyz. (Citrusy, najmä mladé rastlinky alebo rastliny, ktoré trpia nedostatkom svetla či majú slabé korienky, najčastejšie napadajú vošky. Tmavé guľaté vošky napádajú nové mäkké výhonky. Biele poletujúce (niektoré z nich sú huňaté) zase spodnú časť starších listov. Ploské vošky si pochutnávajú na staršej, ešte nedrevnatej časti vetvičky či kmeňa. Na druhej strane, príliš veľa väčších kamienkov spôsobuje podvýživu z nedostatku rastu vlásočnicových korienkov.

Toto, samozrejme, platí len všeobecne. V prírode možno občas vidieť zdravo rastúci strom v tých najnepriaznivejších podmienkach a v kvetináči občas tiež možno vidieť stromček, ktorý prospieva z čistej lásky a starostlivosti – aklimatizovaný do zeme/zmesi, navyknutý na polievací režim, osvetlenie a pod.

 

 

Kategória: Záhradná technika Zo života rastlín
Tagy: citrusy exotické rastliny
Zdieľať článok

Diskusia