Pôvabná aj chutná kapucínka

04. 09. 2009
Zdieľať

Kapucínka je nežná rastlina, ktorá vás bude od júna až do septembra tešiť oranžovými, červenými či žltými kvetmi. V jej krehkých listoch zároveň nájdete zaujímavú chuť aj liečivú silu – ochutia šalát aj pomôžu vyliečiť prechladnutie.

Latinský názov kapucínky väčšej (Tropaeolum mayus), pochádza zo slova tropaeolum – ostroha. Jej pôvodnou domovinou je Južná Amerika (Kolumbia a Peru), ale pestuje sa na celom svete ako okrasná rastlina. Do Európy ju priviezli v 16. storočí a dnes je už známych asi 80 jej druhov.


Pôvabná aj chutná kapucínka

215160

Nároky a pestovanie

Kapucínky rastú na všetkých druhoch dobre priepustných pôd, najlepšie sa im darí na slnečnom stanovišti alebo v polotieni. O kapucínke platí: čím chudobnejšia je pôda, tým bohatšie sú žiarivé kvety – na vyhnojenom pozemku rastie bujne, ale málo kvitne. Semená sa vysádzajú v polovici apríla až v máji asi v dvadsaťcentimetrovej vzdialenosti po 2 – 3 kusy, najlepšie do už zavlažených jamiek alebo jarčekov. Rastliny neznášajú presádzanie – sú krehké a ľahko sa poškodia. Listy kapucínok sú odolné proti voškám, ale rady si na nich pochutnávajú skočky a húsenice.


Táto trváca, zriedkavo jednoročná bylina má poliehavú alebo popínavú, niekedy až dva metre dlhú zakoreňujúcu sa stonku. Rýchlo rastie a skoro zazelení plochy – dá sa využiť ako zakvitnutá obruba chodníkov alebo ju môžete nechať popínať sa na oporu (hodí sa napríklad k plotom či na pergoly) a pôvabná je aj v nádobách, v ktorých kvety pekne prevísajú cez okraje.


Pôvabná aj chutná kapucínka

215163

Liečivé účinky a kulinárske využitie

Mladé listy, kvety a puky sa používajú na dochutenie šalátov či ozdobu chlebíčkov a obložených mís – majú špecifickú ostrú chuť, ktorá pripomína žeruchu; puky a mladé zelené semená sa dajú využiť podobne ako kapary. Rastlina a semeno sa konzumujú len v malom množstve, inak by mohli vyvolať problémy.

Kapucínka obsahuje veľa vitamínu C – posilňuje imunitný systém, a je vhodná najmä pri prechladnutí, dlhotrvajúcom kašli a zápale močových ciest. Rastlina obsahuje silicu s podielom síry, ktorá má silné antibakteriálne účinky (pôsobí napríklad pri dezinfekcii močových ciest), ale obsahuje aj iné účinné antibakteriálne látky (liečia sa ňou aj infikované rany a pod.). Z čerstvých rastlín sa pripravuje šťava, zo semien a sušených kvetov a listov čaj.





Výška v období vegetačného vrcholu: 2 – 3 m                                       
Čas kvitnutia: VI, VII, VIII, IX
Nároky na pôdu: priepustná
Nároky na svetlo: slnko, polotieň


Článok bol uverejnený v časopise Môj dom.

Kategória: Zo života rastlín
Tagy: kapucínka záhrada
Zdieľať článok

Diskusia