12. 05. 2008
Zdieľať

Prečo si vysádzame do záhrad letničky? Pretože leto má byť farebné a letničky sú tiež. Nie však Molucella laevis alebo širokokalich hladký. Táto rastlina je iná ako väčšina letničiek. Neohúri farbou, ale zaujme tvarom jabĺčkovo zelených kalichov, ktoré ukrývajú drobné kvietky.
Tvar verzus farba

108243

Molucella pochádza zo západnej Ázie. Nezvyčajný tvar kalichu sa v niektorých krajinách podpísal aj pod jej názov. Napríklad Nemcom rastlina pripomínala mušľu (jej nemecký názov v preklade znamená mušľový kvet), Angličanom zase zvonček (odtiaľ pochádza aj pomenovanie írsky zvonček). Slovenský názov širokokalich je viac pragmatický.

Celá rastlina má zvláštnu a výraznú vôňu, ktorá nemusí byť každému príjemná.


Využitie rastliny

Širokokokalich je veľmi pekný v trvalkových záhonoch, najmä pre kompaktnosť, zaujímavú štruktúru a príjemnú zelenú farbu. Rastlinu vysádzajte alebo vysievajte v skupinkách do medzier záhona.

Rezaná vydrží až desať dní, treba z nej však otrhať listy, ktoré ľahko vädnú. Niekedy ju môžete kúpiť aj v kvetinárstvach. Efektná je v moderných minimalistických aranžmánoch a zaujímavá v miešaných vysokých kyticiach. Dobre vyzreté kalichy sa ľahko sušia a používajú sa do sušených aranžmánov.


Rýchlokurz pestovania  • Rastlina je letnička – na stanovišti vydrží iba jeden rok.
  • Môžete ju vysievať koncom apríla priamo do voľnej pôdy. O dva až štyri týždne sa dočkáte prvých rastliniek. Ak sa však radi ponáhľate a chcete mať v máji pekný záhon, dopestujte si priesady (vysievať by ste mali už marci, aby ste v máji mohli vysádzať priesady).
  • Rastlina má rada slnečné stanovište a stredne výživnú priepustnú pôdu.
  • Širokokalich dorastá do výšky jedného metra. Dosť sa rozkonáruje, takže jedna rastlina môže dosiahnuť šírku približne tridsať centimetrov. Pri raste sa stonky často krivia, aby ste tomu zabránili, priväzujte ju k opore.

Dopestované semená sú klíčivé. Pred použitím v ďalšom roku ich pred výsevom vložte na dva týždne do chladničky, pomáha to klíčeniu.Kategória: Zo života rastlín
Tagy: kvet pestovanie
Zdieľať článok

Diskusia