Záhrada v tieni alebo ako sa žaba premenila na princa

30. 12. 2005
Zdieľať

Určite ste si všimli, že mnohé staršie záhrady vyžarujú akúsi neopakovateľnú, miestami až tajomnú atmosféru, navodzujú pokoj a nerušenú pohodu. Je to spôsobené aj tým, že väčšina z nich je ukrytá v tieni stromov a vyšších okrasných krov. Spolu s nimi dokážu takúto náladu vytvoriť aj niektoré druhy okrasných rastlín a aj zaujímavý vodný prvok či plastika. Tieň alebo polotieň v záhrade oceníte najmä počas leta. Veď čo môže byť príjemnejšie, ako si počas letných horúčav odbehnúť do záhrady a schladiť sa... Určite si nájdete aspoň malé tienisté miesto. Ak väčšia časť záhrady leží v tieni, skúste túto prednosť zaujímavo využiť.

Niekoľko nápadov


Záhrada v tieni alebo ako sa žaba premenila na princa

39949
Daniel Košťál

Záhrady usídlené v tieni nie sú veľmi obľúbené. Na svojich majiteľov dokážu vyrukovať s množstvom problémov. Často je takmer nemožné vysadiť do tieňa mnohé nádherné kvitnúce trvalky, ruže či vysiať pestrofarebné letničky. Rovnako je to aj s pestovaním úžitkových rastlín (zeleniny, ovocia a byliniek). Záhrada v tieni či polotieni má však aj svoje klady, ktoré môžete využiť vo svoj prospech, keď viete ako. Uvidíte, že výsledok bude prinajmenšom zaujímavý. Stačí si len vybrať vhodné rastliny a dômyselne zrealizovať výsadbu. Osobne som sa oboznámil s niekoľkými úspešnými riešeniami.

V týchto, možno na prvý pohľad problematických typoch záhrad sa môžu zaskvieť také druhy okrasných rastlín, ktoré by na slnku skôr živorili, ako oslňovali svojou nádherou. Reč je o elegantných papraďorastoch, viacerých druhoch trvaliek, vždyzelených rododendronoch, azalkách, pierisách, skimiách, kalmiách, fascinujúcich hortenziách, fuksiách alebo niektorých druhoch bohato kvitnúcich tieňomilných letničiek. Na jeseň môžete v tienistej záhrade obdivovať plody kokoríkov, áronov alebo konvaliniek. Trávnik, ktorému sa v tieni priveľmi nedarí, možno nahradiť pôdopokryvnými rastlinami (zimozeleňou, pachysandrou, hluchavkou, krpčiarkou).


Záhrada v tieni alebo ako sa žaba premenila na princa

39946
Daniel Košťál

Mimochodom, pri výbere farieb by sme nemali zabudnúť na bielu, ktorá odráža aj najjemnejšie svetelné lúče a dokonale presvetlí všetky pochmúrne časti tienistej záhrady. Nemali by sme obchádzať ani červenú a oranžovú (či už v podobe kvetov alebo plodov), ktoré záhradu zútulnia. Takisto sa v tieni viac ako inde darí mnohým modro kvitnúcim rastlinným druhom, ktoré v slnečných záhradách často chýbajú. Niektoré trvalky dokážu opticky zväčšiť alebo prehĺbiť priestor, napríklad rodgerzia (Rodgersia aesculifolia), žlťuška (Thalictrum chelidonii), rebarbora (Rheum palmatum) alebo udatník (Aruncus dioicus). Papraďorasty, orlíčky a zvončeky zasa dokážu navodiť originálnu rozprávkovú či nostalgickú náladu.

Nie je tieň ako tieň


Záhrada v tieni alebo ako sa žaba premenila na princa

39945
Daniel Košťál

Skôr než sa rozhodnete vysadiť rastliny na polotienisté alebo tienisté miesto v záhrade, zistite si, koľko svetla a kedy tam dopadá. Takisto je dôležité vedieť, či ide o tieň „suchý“, alebo „vlhký“. Sú rastliny, ktorým viac vyhovuje suchý tieň a polotieň (pod drevinami, ktoré majú svoj koreňový systém tesne pod povrchom pôdy), iným sa, naopak, darí vo vlhkom prostredí (v blízkosti jazierok a potokov). Na miestach orientovaných na sever alebo úplne zatienených vyššími budovami a múrmi prevláda najhlbší tieň. Je to miesto ako stvorené pre zimozeleň (Vinca minor), brečtan (Hedera helix), rôzne druhy papraďorastov a niektoré trvalky s okrasnými listami.


Záhrada v tieni alebo ako sa žaba premenila na princa

39942
Daniel Košťál

Iné rastliny budú zasa vynikať na miestach, ktoré sú zatienené mohutnými korunami stromov, alebo na miestach, kde občas zablúdia aj slnečné lúče. V polotieni a tieni orientovanom na západnú stranu je zasa najlepšie pestovať okrasné rastliny, ktoré majú rady teplo a suchšiu pôdu, naopak, na východnej strane sa bude výborne dariť rastlinám, ktorým vyhovuje vlhká pôda. Polotieň na východnej alebo západnej strane je mimoriadne vhodný na vybudovanie kvetinových ostrovčekov a záhonov z trvaliek, ktorým tieň ani polotieň neprekážajú. Na týchto miestach na jar môže v plnej kráse rozkvitnúť koberec snežienok, tavolínov a krokusov (vyššie ešte neolistené stromy totiž od februára do mája prepúšťajú množstvo slnečných lúčov).

Aké rastliny sú vhodné do tieňa


Záhrada v tieni alebo ako sa žaba premenila na princa

39953
Daniel Košťál

Ak ste majiteľmi záhrady v tieni a milovníkmi kvetín zároveň, nemusíte hneď vešať hlavu. Veď skoro na jar môžu vo vašej záhrade rozkvitnúť vzácna čemerica východná (Helleborus orientalis) alebo čemerica čierna (Helleborus niger). Tieto dlhoveké trvalky sú aj po odkvitnutí atraktívne svojimi vždyzelenými kožovitými listami. Po nich vás môžu zasa potešiť celé plochy kvitnúcich jarných cibuľovín a hľuznatých rastlín, predovšetkým snežienok (Galanthus nivalis), ladoničiek (Chionodoxa luciliae), krokusov (Crocus), tavolínov (Eranthis hyemalis), bledúľ (Leucojum vernum), scíl (Scila sibirica) a puškínií (Puschkinia scilloides). Nádherné kvitnúce koberce dokážu vytvoriť aj pečeňovníky (Hepatica nobilis), voňavé fialky (Viola odorata), pľúcniky (Pulmonaria officinalis), prvosienky (Primula), veternice (Anemone), pôvabné pupkovce (Omphalodes verna), konvalinky, nežne biele kvety kokoríkov (Polygonatum), zvončeky (Campanula), srdcovky (Dicentra) a pakosty (Geranium).

V lete zasa môžu v takejto záhrade kvitnúť rozmanité a majestátne ľalie (Lilium), heuchery (Heuchera brizoides), ľaliovky (Hemerocallis) orlíčky (Aquilegia), jarmanky (Astrantia), náprstníky (Digitalis), prilbice (Aconitum), alchemilky (Alchemilla mollis) alebo fascinujúce a pestrofarebné astilby (Astilbe). Na jeseň vás môžu prekvapiť ružovo kvitnúce japonské veternice (Anemone hupehensis), horce (Gentiana), ploštiničníky (Cimicifuga dahurica) alebo exotická okrasná rastlina Tricyrtis formosana, ktorej škvrnité kvety pripomínajú orchideu.


Záhrada v tieni alebo ako sa žaba premenila na princa

39951
Daniel Košťál

Nádherné efekty dokážu vniesť do takejto záhrady trvalky s okrasnými listami, predovšetkým funkie (Hosta), árony (Arum italicum Marmoratum), rodgerzie, kostihoj (Symphytum), astilbovce (Astilboides tabularis), kopytníky (Asarum europaeum) alebo zbehovce (Ajuga reptans Atropurpurea). Mnohé z nich zakryjú miesta, kde na jar kvitli cibuľoviny. Nikde inde v záhrade sa totiž tak dokonale neuplatní farebná a tvarová rozmanitosť listov ako práve na tienistom a polotienistom záhone. Zoslabené svetlo odhalí zaujímavejšie tóny zelenej, prípadne žltej a bielej. V tieni vyniknú aj niektoré druhy vždyzelených a husto olistených okrasných tráv, predovšetkým niektoré druhy ostríc (Carex plantaginea), ktoré obľubujú spoločnosť papradí. 






Ako vypestovať nádherné paprade

Papraďorasty vnášajú do tienistých a polotienistých záhrad zvláštnu atmosféru, preto by sme na ne nemali zabúdať. Jednotlivé druhy sa navzájom líšia tvarom a veľkosťou listov. K najkrajším patria papraďovec štetinatý (Polystichum setiferum), papraď samčia a samičia, perovník pštrosí (Matteucia struthiopteris), slezinník (Asplenium trichomanes) alebo sladič (Polypodium). Vždyzelené druhy papraďorastov zaatraktívnia záhradu predovšetkým v zimných a skorých jarných mesiacoch. To platí najmä pre jelení jazyk (Phyllitis scolopendrium) alebo rebrovku (Blechnum chilense). Nižšie druhy papradí (dorastajúce do výšky 20 až 50 cm) patria na okraj záhonov a k cestám, vyššie druhy (70 až 130 cm) sú zasa krajšie v skupinách a sú výbornými spoločníkmi pre iné tieňomilné trvalky, prípadne pre kvitnúce cibuľoviny. Mohutnejšie druhy, ako napríklad (Osmunda regalis), vyniknú ako solitéry. Všetky papraďorasty vyžadujú čerstvú, kyprú, vlhkú a humóznu pôdu. V čase sucha ich treba pravidelne zavlažovať a najmä na jeseň nahŕňať ku koreňom opadané lístie. Vysádzať ich možno s koreňovým balom na jar alebo jeseň. A ešte jedna rada na záver: do záhona primiešajte starú omietku, kompost a rohovú múčku; táto zmes podporí bohatú násadu listov.
 

Základom je kyprá pôda


Záhrada v tieni alebo ako sa žaba premenila na princa

39948
Daniel Košťál

Najdôležitejšie je vedieť rozoznať „suchý“ a „vlhký“ tieň či polotieň a potom vybrať správne rastlinné druhy. Čo sa týka trvaliek, suchý tieň je vhodný pre pôdopokryvnú pachysandru (Pachysandra terminalis), nenáročnú a každoročne kvitnúcu bergéniu (Bergenia cordifolia), niektoré z panašovaných kultivarov kostihoja (Symphytum), pakosty, mliečniky (Euphorbia amygdaloides), srdcovky, hluchavky alebo pľúcnik (Pulmonaria officinalis) s modrofialovými kvetmi a bielo škvrnitými listami. V takom prostredí budú rásť aj ostrice, papraďorasty a vždyzelené dreviny (mahónie, bršleny, skimie).


Záhrada v tieni alebo ako sa žaba premenila na princa

39943
Daniel Košťál

Do vlhkého tieňa a polotieňa sú zasa vhodné astilby (Astilbe), kandíky (Erythronium), papraďorasty, srdcovky, krpčiarky (Epimedium), modro kvitnúce zvončeky (Campanula) a brunery (Brunnera macrophylla), kamzičník (Doronicum orientale), nenáročné chochlačky (Corydalis lutea) a takisto stále kvitnúce pakosty (Geranium).


Záhrada v tieni alebo ako sa žaba premenila na princa

39952
Daniel Košťál

V tieni s kyslou pôdou sa môže rozvinúť nádherný koberec utkaný z drieňa kanadského (Cornus canadensis) a svoje miesto si nájdu aj krpčiarky, menej známe žlto kvitnúce uvulárie (Uvularia grandiflora), prvosienky alebo rodgerzie. Z drevín to môžu byť rododendrony, azalky, pierisy a kalmie. V ílovitých pôdach sa bude dariť funkiám (Hosta), túžobníkom (Filipendula palmata), udatníkom alebo japonským veterniciam. Nemali by sme však zabúdať, že druhy, ktoré bežne rastú na slnku alebo v polotieni, sú vhodné aj do miest s miernym tieňom, ale nikdy neznesú úplné zatienenie.

Väčšina spomínaných rastlín si vyžaduje kyprú a mierne vlhkú pôdu. Ideálne je, ak do pôdy pridáme čerstvú listovku, prípadne kompost. V takýchto podmienkach rastliny po čase vytvoria bohato kvitnúce trsy. Zavlažovanie vysadených rastlín závisí od samotného miesta. Suchšie pôdy treba zalievať veľmi často, inak hrozí, že vysadené rastliny tu budú skôr živoriť. Naopak, trvalo vlhké pôdy netreba pravidelne zavlažovať s výnimkou horúcich letných dní.

Netýkavky, begónie a fuksie


Záhrada v tieni alebo ako sa žaba premenila na princa

39950
Daniel Košťál

Výsadbu trvaliek, okrasných drevín a cibuľovín možno v tienistej a polotienistej záhrade doplniť o niektoré druhy letničiek. Počas celej letnej sezóny tak môžu buď priamo na záhonoch, alebo v rozličných vegetačných nádobách zažiariť bohato kvitnúce netýkavky (Impatiens walleriana), ktoré vyžadujú pravidelný prísun vody, alebo atraktívne čarodejky (Mimulus). Nádherné sú aj begónie (Begonia), okrasné tabaky (Nicotiana alata), fuksie (Fuchsia), lobélie (Lobelia erinus), papučky (Calceolaria integrifolia), aksamietnice (Tagetes), popínavé povojníky (Ipomea) alebo durmany (Datura), ľudovo nazývané aj anjelské trúby. Okrem pravidelnej zálievky ich treba aj prihnojovať a nezaškodí, ak ich aspoň na niekoľko hodín umiestnite na slnko.


Záhrada v tieni alebo ako sa žaba premenila na princa

39947
Daniel Košťál

Všetky tienisté záhony a záhrady výborne presvetlia a oživia aj rozličné nádoby, plastiky, predovšetkým z bieleho kameňa, v modernejších záhradách svoju úlohu splní sklo vo forme gúľ či platní, ktoré dokáže zachytávať vzácne slnečné lúče. Samozrejme, výsadby možno striedať so štrkovými plochami či s iným svetlým materiálom (napríklad s vybielenými a nasekanými konárikmi či mušľami). Chýbať by nemalo ani jazierko alebo malá fontána, ktoré znásobia blahodarný účinok tieňa. A tajomnú atmosféru a dokonalý pokoj si môžete vychutnať na pohodlnej záhradnej lavici či v kresle pod stromom, na ktorom je zavesená malá zvonkohra alebo lampáš s voskovou sviečkou.











Orientálne astilby rozžiaria záhradu

Astilby pochádzajú z Ázie. Tieto trvalky sú mimoriadne vhodné do tienistých a polotienistých záhrad. V čase kvitnutia (od júna do augusta) zaplavia vašu záhradu množstvom farieb – od bielej cez ružovú, červenú, fialovú až po purpurovú.


Záhrada v tieni alebo ako sa žaba premenila na princa

39944
Daniel Košťál

Kultivary zo skupiny Astilbe japonica sa vyznačujú kompaktnejším rastom, sú vhodné aj do skaliek. Astilbe thunbergii vynikajú vyšším vzrastom a prevísajúcimi kvetmi. Pekné sú aj kultivary zo skupiny Astilbe arendsii. Týmto trvalkám sa darí najmä na vlhkom a tienistom mieste pod stromami či na okraji vodných plôch. Počas sucha potrebujú pravidelný prísun vody a rosenie listov. Tie totiž môžu počas sucha zasychať. Samotné listy astílb sú atraktívne najmä na jar pri klíčení. Kvety budú atraktívne, ak do okolia koreňov každoročne na jeseň nasypete hrubšiu vrstvu kompostu. Keď začnú korene astílb vystupovať zo zeme, je čas trsy rozsadiť. Inak budú rastliny kvitnúť stále menej a menej. Z astílb si môžete rýchlo vytvoriť nádherné a atraktívne farebné záhony. Ich kvety možno aj sušiť.

Kategória: Zo života rastlín
Tagy: kvetiny rastliny vtieni záhrada zeleň
Zdieľať článok

Diskusia