Výber garážovej brány
Bývanie v rodinnom dome je dnes často podmienené používaním osobného automobilu – prevažná väčšina novostavieb rodinných domov sa totiž realizuje za hranicou tradičných miest a bez možnosti nezávislého dochádzania. Kde je auto, tam je aj garáž a kde je garáž, tam sú garážové brány. Ako si však vybrať tú správnu?
Tak, ako na mnoho iných otázok, ani na túto nie je možné odpovedať bez toho, aby sme sa nedozvedeli niečo viac o možnostiach vyhotovenia brán a ich technických vlastnostiach. Najdôležitejšími kritériami pri rozhodovaní by mali byť: správny typ brány, bezpečnosť a výber dobrej firmy.{R1}
Typy garážových brán
Na začiatku rozhodovania o kúpe brány je jednoduchá potreba uzatvoriť otvor garáže, a to najlepšie bránou, ktorá sa vám bude páčiť, bude sa automaticky otvárať a zatvárať a bude pokiaľ možno cenovo najvýhodnejšia. Najprv si treba ujasniť, aký typ brány je pre danú garáž najvhodnejší.
Na trhu máte na výber brány:
výklopné,
rolovacie,
sekciové.
Každý typ má svoje výhody. Pre garáže v rodinných domoch, kde sa snažíme využiť všetok možný priestor, sú najvhodnejšie sekciové alebo rolovacie brány. Výklopná brána, ktorú tvorí jedno pevné krídlo totiž zaberá pri pohybe veľa priestoru vnútri garáže aj vonku.
Výklopné brány
Pokiaľ nemáte nároky na tepelnú izoláciu a nie ste limitovaní priestorom pred garážou, je najvhodnejším a finančne najmenej náročným riešením výklopná brána. Praktické je napríklad trojbodové uzamykanie manuálnej brány, ktoré zaručuje vyššiu bezpečnosť pred vlámaním, či súprava príslušenstva na zachovanie funkcie mechanického dvojbodového uzatvorenia výklopných brán v prípade použitia pohonu, ktorý tvorí automaticky tretí bod uzatvorenia.
Sekciové brány
Ak je garáž súčasťou domu, a navyše je vykurovaná, je vhodné použiť sekciovú bránu. Do privátnych garáží aj priemyslových objektov sa najčastejšie používajú práve tieto brány. Sú zložené zo sekcií, ktoré pomocou systému torzných pružín zachádzajú vo vodiacich koľajniciach pod strop. Ako výplň týchto sekcií sa používa vysoko izolujúca polyuretánová pena hrubá 40 mm, ktorá vyniká pevnosťou i tepelnými vlastnosťami. Bránové sekcie majú tiež bezpečnostné zámky, takže pri otváraní či zatváraní brány sa nedajú vložiť prsty medzi jednotlivé sekcie, takže žiadne riziko zranenia nehrozí. Na vyváženie hmotnosti brány sa používajú najmenej dve torzné pružiny, ktoré sú vyrobené na 20-tisíc zdvihov, čo predurčuje dlhú životnosť. Do sekciových brán možno integrovať vstupné dvere. Umiestnenie dverí môže byť rôzne, ale od okraja brány musia byť vzdialené minimálne 500 mm. Okrem bežne používaných brán, ktoré sa vysúvajú k stropu, si možno vybrať brány posuvné do boku. Tie zachádzajú pozdĺž steny garáže, a preto nepotrebujú takmer žiadny priestor pred garážou ani vo vnútri garáže. Ich výhodou je možnosť čiastočného pootvorenia brány na priechod do garáže (bicykel, motocykel). V segmente sekciových brán môžete nájsť dostatočné množstvo dodávateľov. Ako výhodnejšia sa javí možnosť obrátiť sa na firmy, ktoré jednotlivé časti brány aj pohony sami vyrábajú. Z hľadiska kompatibility s ďalším príslušenstvom je to jednoznačne výhodné.
Rolovacie brány
Svojím konštrukčným a technickým riešením sú vhodné najmä pre menšie garáže, pretože nezaberajú vo vnútri takmer žiadny priestor. Dajú sa nainštalovať bez stavebných úprav do už postavenej garáže. Montujú sa zvnútra garáže za otvor, a sú zabezpečené proti otvoreniu z vonkajšej strany pomocou protizdvihových bezpečnostných pružín. Navíjajú sa do hliníkového boxu s rozmerom 300 alebo 400 mm (typ závisí od výšky brány). Môžu sa ovládať vypínačom alebo diaľkovo. Pri výbere rolovacích brán berte do úvahy, že musia byť vybavené brzdou proti pádu.
Povrchová úprava
Názor na dizajn garážových brán je individuálnou záležitosťou a určite sa každý rozhodne výhradne podľa vlastného vkusu. Stále viac zákazníkov sa orientuje na dizajnovo čistý, jednoduchý, a tým jasný vzhľad, ktorému zodpovedá hladký povrch s drážkou v troch možných variantoch. Kazetové motívy sú na ústupe a do popredia sa tlačia už zmienené sekciové brány s dizajnovými prvkami z ušľachtilej ocele. Veľmi obľúbeným variantom povrchu je imitácia dreva, o ktorú sa postará fólia nanesená na oceľový plech. V podstate si zákazník môže vymyslieť akýkoľvek motív či tvar antikorového prvku a výrobca mu vonkajšiu stranu brány upraví. Výrobok tým získava osobitý vzhľad a jedinečnosť. Dlhú životnosť a stálofarebnosť fólie zabezpečuje ochrana proti UV žiareniu. Spodná dizajnová vrstva fólie by preto mala byť chránená ďalšou vrstvou.
Bezpečnosť
Garážové brány a ich pohon musia svojimi parametrami zodpovedať charakteristikám európskej normy EN13241-1. Pýtajte sa preto pri výbere vhodnej garážovej brány na splnenie tejto normy, ktorá sa dokladá vyhlásením o zhode. Rovnako dôležité je, aby jednotlivé parametre, ako napríklad odolnosť proti vetru, vode a prechodu tepla, boli hodnotené v triedach odolnosti vyšších než trieda 0. Tu platí pravidlo: čím vyššia trieda podľa EN, tým lepšia odolnosť brány. Splnenie týchto vlastností sa, samozrejme, odzrkadlí aj v cene.
Čo sa týka samotnej bezpečnosti brány, spýtajte sa dodávateľa či:
je brána vybavená poistkou proti privretiu prstov,
• zabezpečuje brána ako celok bezpečnosť proti privretiu prstov (napríklad špeciálnou poistkou),
• sú koľajnice zhotovené tak, aby z nich krídlo brány nevypadlo,
• sú pružiny zabezpečené pre prípad, že prasknú tak, aby celá pružina ani jej časť neodskočila a krídlo nevypadlo,
• sú oceľové lanká nesúce váhu krídla brány umiestnené tak, aby nemohlo dôjsť k zraneniu, a spĺňajú kritériá bezpečnostnej triedy 6,
• vyhovujú hodnoty zatváracích síl brány s pohonom norme EN13241-1.
Toto sú len niektoré z otázok, ktoré zaisťujú bezpečnostný stupeň brány. Je v záujme oboch strán – výrobcu i zákazníka – aby aj tieto vlastnosti zákazník požadoval a firma splnila.
ZDROJ: Portál pre oceľového tátoša JAGA GROUP, s.r.o.