Tieň v dome (alebo dom v tieni)

22. 05. 2006
Zdieľať

Tmavá kutica, do ktorej po celý deň neprenikne ani lúč slnka, nielen že je nepríjemná, ale na bývanie priam nezdravá. Najmä v lete však môže byť rovnako nepríjemný aj opačný extrém – priveľa slnka. Preto už oddávna si ľudia chránia svoje príbytky pred letným slnkom, aby v horúčavách našli v dome tieň a príjemný chládok.

Najúčinnejšou ochranou pred prehrievaním je zatienenie okien, alebo ešte lepšie celej preslnenej fasády zvonka. Slnečné svetlo tak vôbec, alebo len v malej miere, dopadá na vonkajšie plochy domu, konštrukcie sa neprehrievajú a miestnosti za oknami sa nepremenia na skleník. Zariadenia, ktoré sa používajú na tienenie, môžu mať rôzne formy, a okrem tienenia aj rôzne ďalšie funkcie – v rôznej miere dokážu napríklad chrániť pred pohľadmi a nevítanými návštevami zvonka, viac či menej môže byť ochranou pred tepelnými stratami i hlukom, nehovoriac o tom, že svojím vzhľadom ovplyvňujú aj vzhľad celého domu. Preto treba pri ich výbere brať do úvahy rôzne hľadiská a pamätať pritom na funkčnosť aj estetiku.

Slnolamy


Tieň v dome (alebo dom v tieni)

54421

Jedným zo spôsobov ochrany interiéru pred slnkom je predložená konštrukcia. Tá zatieni fasádu domu, a tak zabráni prehrievaniu obvodového muriva (a teda aj interiéru), a zároveň aj prehrievaniu interiéru domu cez okná. Tento spôsob tienenia je asi najúčinnejší, zároveň však aj technicky a finančne najnáročnejší. Ku klasickým príkladom patria napríklad tradičné slovenské gánky či priedomia tienené presahom sedlovej strechy. Dôležitú úlohu tu majú výška a hĺbky tohto presahu, ktoré by mali mať rozmery vychádzajúce z polohy domu a jeho orientácie k slnku – tak, aby bola fasáda nízko položeným letným slnkom maximálne oslnená, a v lete, keď je slnko vysoko, zase po dostatočne dlhý čas zatienená. Rôzne odozvy na túto tradíciu môžeme nájsť aj v modernej architektúre.


Tieň v dome (alebo dom v tieni)

54430

Tu sa však často využívajú aj predsunuté konštrukcie z lamiel (či už naklápateľných alebo pevných), ktorými možno ešte zlepšiť vzťah medzi letným zatienením a zimným preslnením fasády. Nevýhodou lamelových konštrukcií však je, že na rozdiel od plného prestrešenia nechránia pred dažďom a inými vrtochmi počasia. Lamelové tieniace konštrukcie môžu byť nielen horizontálne, ale aj vertikálne. Kombináciou tieniacich systémov na fasáde sa dá docieliť zaujímavý vzhľad domu, ktorý však nevychádza z formálnych pohnútok, ale stojí na pevných základoch logiky a funkčnosti.


Tieň v dome (alebo dom v tieni)

54432

Ďalším z klasických a účinných spôsobov tienenia je zeleň. Rôzne pergoly a konštrukcie porastené tradičným viničom, ružami či inými okrasnými popínavými rastlinami majú neodolateľný romantický pôvab, tieň vytvorený rastlinami je najpríjemnejší, pretože okrem chládku poskytuje aj optimálne vlhký vzduch. Takéto živé tieniace konštrukcie majú navyše ešte jednu výhodu – na jeseň listy z rastlín opadajú, a s nedostatkom slnka v chladných zimných mesiacoch si nemusíte robiť starosti. A keď sa znova oteplí, markíza či pergola sama dorastie, stačí iba trocha vody.


Tieň v dome (alebo dom v tieni)

54425

Tienenie oknám namieru

Asi najznámejšie z tradičných spôsobov zatienenia okien sú okenice, ktoré boli charakteristickou črtou architektúry mnohých oblastí Európy. Pravdou však je, že v našich končinách (a severnejšie) nebolo tienenie prvoradou funkciou okeníc. Ich úlohou bolo najmä chrániť dom pred zlodejmi a nepriazňou počasia, preto boli väčšinou plné. Naproti tomu južanské okenice sú charakteristické svojou lamelovou konštrukciou (lamely bolo možné aj naklápať), ktorá vyplynula z ich najdôležitejšej úlohy – ochrany pred horúcim južným slnkom.


Tieň v dome (alebo dom v tieni)

54420

Modernou variáciou na rovnakú tému sú vonkajšie rolety, ktoré, ako hovorí ich názov, sa na rozdiel od okeníc neotvárajú, ale rolujú do kazety nad oknom. Tá môže byť vonkajšia, podomietková, alebo je súčasťou nadokenného prekladu – v takom prípade však treba s roletou počítať už v projekte domu. Ďalšou, veľmi podobnou možnosťou sú vonkajšie žalúzie. Pri rozhodovaní sa medzi týmito dvoma možnosťami zohrávajú úlohu vaše priority – či je pre vás dôležitejšie bezpečnosť, alebo ochrana pred slnkom. Pritom v protislnečnej ochrane sú vo výhode žalúzie, lamely ktorých možno naklápať. Slnko tak do izby priamo nepáli, ale zároveň žalúzie prepúšťajú dostatok svetla. Okenice a vonkajšie rolety sú zase vďaka svojej konštrukcii a pevnému vedeniu podstatne účinnejšie v ochrane pred zlodejmi. Tepelná ochrana okenicami, vonkajšími roletami a žalúziami má dvojaký charakter – za horúcich letných dní chránia pred prehrievaním a skleníkovým efektom, za chladných zimných nocí obmedzujú tepelné straty cez okná. Pri všetkých týchto doplnkoch okna má nezanedbateľnú úlohu aj ochrana pred hlukom a nežiaducimi pohľadmi zvonka.


Tieň v dome (alebo dom v tieni)

54419

Lamely predokenných roliet sa vyrábajú z PVC alebo zo zliatin hliníka, dajú sa kúpiť aj drevené rolety. Nehlučný chod rolety zabezpečí tesnenie alebo stieracie kefky vo vodiacich koľajniciach. Hliník je materiál, ktorý má pri ochrane pred slnkom veľa výhod – veľmi dobre odráža slnečné žiarenie a odoláva zmenám teplôt. Dutiny lamiel bývajú pre tepelnú a hlukovú izoláciu vyplnené polyuretánovou penou. Cena kvalitných hliníkových roletových systémov je oproti plastovým podstatne vyššia, avšak úmerne cene je vyššia aj ich životnosť a spoľahlivosť.

Textil v pohotovosti


Tieň v dome (alebo dom v tieni)

54428

Tieniace zariadenia zo špeciálnych tkanín, impregnovaných textílií či iných podobných materiálov sú obľúbené najmä preto, že sú cenovo pomerne výhodné a variabilné. Tieto, zo zásady pohyblivé systémy môžu mať rôzne formy a tvary, ich spoločným znakom však býva pohyblivá, zväčša kovová konštrukcia, na ktorú sa rôznym spôsobom napína ochranná látka. Ďalším spoločným znakom je, že farebné pergoly a markízy nám nevdojak pripomínajú pocit leta a chladenej limonády.


Tieň v dome (alebo dom v tieni)

54422

Výhodou takýchto pohyblivých systémov je, že tienia len vtedy, keď je to potrebné. Výsuvné markízy, praktické najmä na zatienenie balkónov, terás a lodžií, dotvárajú priečelie domu a chránia nielen pred slnečnými lúčmi, ale aj pred letným dáždikom. Špeciálne impregnované leakrylové tkaniny sú farebne stále, mávajú antistatickú úpravu a sú veľmi odolné. Ich životnosť je asi 10 rokov. Podobný materiál možno použiť aj na zatienenie okna vo forme vonkajších textilných roliet. Vonkajšie tieniace systémy možno ovládať ručne, pomocou motorčeka, ale aj na diaľku. Diaľkové ovládanie a riadiaca automatika nielen uľahčia ovládanie markízy, rolety či žalúzií, ale tiež dokážu nastaviť protislnečnú ochranu podľa ročného obdobia a polohy slnka tak, aby bola v interiéri vždy optimálna klíma. Automatika môže pohybovať roletami aj v čase vašej neprítomnosti, dokonca aj s určitými odchýlkami od pravidelných časov, ktoré navodia dojem ovládania ľudskou rukou, a tak prípadní nevítaní hostia nezistia podľa zatiahnutých roliet, že nie ste doma.

Kategória: Okná
Tagy: okno tienenie žalúzie
Zdieľať článok

Diskusia