7 spôsobov, ako si v lete doma spríjemniť klímu
Nechcete sa doma každé leto „variť“ vo vlastnom pote? Pri stavbe domu môže veľa urobiť už dobrý projekt, no aj neskôr máte niekoľko možností, ako si v interiéri zabezpečiť komfortnú teplotu aj v horúčavách.
1. Pomôžme si navzájom
Vy pomôžte prírode, príroda pomôže vám. Naša planéta sa rýchlo ohrieva a znižovanie emisií CO2 nemusí stačiť na zvrátenie hroziacej klimatickej katastrofy. Viaceré organizácie sa preto snažia zmierniť globálne otepľovanie prírodnými riešeniami. Napríklad Justdiggit (niečo ako „lentorozkopme“) pracuje na revitalizácii africkej krajiny a prinavrátení vegetácie – obnovili 60 000 hektárov a vysadili viac ako 6 miliónov stromov. Rozkopaním suchom stvrdnutého povrchu sa totiž zlepší vsakovanie vody do pôdy a tá sa tak stane úrodnejšou.
I keď v strednej Európe teploty (zatiaľ) nedosahujú „africkú úroveň“, aj u nás má zvyšovanie podielu nepriepustného asfaltu, betónu a striech na úkor zelene neblahý vplyv na letné horúčavy – v okolí miest je preukázateľne o niekoľko stupňov teplejšie. Ak teda chcete pred nepríjemným teplom chrániť nielen seba a nielen v najbližších rokoch, zasaďte strom. Alebo stromy. A keď tak nemôžete urobiť, podporte niekoho, kto bude pomáhať so zazeleňovaním a s ochladzovaním planéty za vás. Napríklad si kúpte vykopanie polkruhovej „hrádzky“ v Afrike na justdiggit.org.
2. Zatieňte okná
Prehrievaniu interiéru dokáže účinne brániť vonkajšie tienenie. Slnečné lúče zastaví skôr, než dopadnú na sklo, takže pri použití vonkajších žalúzií môže byť v lete teplota v miestnosti až o 10 °C nižšia než pri použití vnútorných žalúzií. K najobľúbenejším tieniacim systémom patria u nás vonkajšie žalúzie – majú naklápateľné lamely, takže efektívne chránia pred slnkom a zároveň umožňujú regulovať množstvo svetla, ktoré preniká do interiéru.
Novým trendom sú zvislé fasádne clony, nazývané aj screenové, alebo vonkajšie textilné rolety – v lete chránia okenné tabule pred slnkom, v zime pred namŕzaním, zabezpečia tiež súkromie a fasáde dodajú moderný vzhľad. Podľa typu látky a farby dokážu screenové rolety zadržať až 90 % slnečného žiarenia, navyše pri otvorenom okne poslúžia aj ako sieťka proti hmyzu.
Ak si vonkajšie tienenie naplánujete včas, žalúziu aj clonu môžete skryť pod fasádu. Samozrejme, dajú sa namontovať aj dodatočne na okenný rám.
3. Spoľahnite sa na automatiku
Inteligentné systémy dokážu tieniť aj vetrať automaticky na základe údajov zo senzorov či z online predpovedí počasia. Nemôže sa tak stať, že zabudnete zatiahnuť žalúzie alebo rolety, a kým si spomeniete, už máte doma horúco. Rovnako dokážu ochrániť napríklad markízu či tieniacu plachtu pred silným vetrom alebo lejakom. Základom takéhoto riešenia, hoci aj v budúcnosti, je elektrický pohon tieniacej techniky.
Perfektný komfort v podkroví zabezpečí pripojenie strešných okien s roletou na inteligentný systém VELUX ACTIVE. Tento systém vetrá a tieni automaticky bez toho, aby ste na to museli myslieť vy. Vďaka predpovedi počasia dokáže vyvetrať či zatieniť aj v predstihu pred horúcim dňom, skôr než sa interiér prehreje.
4. Urobte tieň pred domom
Pri veľkých zasklených dverách a portáloch vedúcich na terasu je ideálne zvoliť kombináciu predokennej tieniacej techniky a zatienenia vonkajšej plochy. Presah strechy či iný architektonický prvok, markíza alebo pergola zabezpečia chládok pred domom a zároveň zabránia tomu, aby lúče vysoko postaveného letného slnka dopadali na sklo. O ochranu pred podvečerným slnkom sa zas efektívne postarajú žalúzie alebo screeny.
Ak terasu pri dome netieni samotná stavba, môžete ju zatieniť markízou, pergolou alebo solárnou plachtou. Markízy sú textilné strechy so skladacou kovovou konštrukciou upevnenou k stene domu, ktoré podľa potreby vysuniete alebo zložíte. Pergoly majú pevnú konštrukciu s vlastnými „nohami“, na nej je nainštalovaná stála alebo výsuvná (napr. textilná) strecha. Sú teda stabilnejšie a ochránia nielen pred slnkom, ale aj pred dažďom. Solárne plachty sú veľmi efektné objekty, ktoré navodia letnú, priam prímorskú atmosféru. Môžu mať rôzne tvary aj spôsoby upevnenia a bývajú flexibilné podobne ako markízy – podľa potreby ich zviniete alebo rozviniete.
5. Vetrajte šikovne
Ak chcete zabrániť letnému prehrievaniu, počas horúčav by ste cez deň nemali okná veľmi otvárať. Vetrať treba v noci a ráno, keď je vonku chladno, čím sa vychladí aj interiér. Keď však chcete mať doma čerstvý vzduch po celý deň, siahnite po riadenom vetraní s rekuperáciou – tá v lete ochladí privádzaný vzduch od odvádzaného na rovnakom princípe, na akom ho v zime ohrieva.
V noci sa zas automatický bypass postará o to, aby sa chladný vzduch zvonka dostal dnu priamo, bez ohrievania v rekuperačnej jednotke. Ak chcete teplotu privádzaného vzduchu meniť ešte výraznejšie, vyberte si tzv. aktívnu rekuperáciu, ktorá ho dokáže aj chladiť (alebo ohrievať), nielen odovzdávať teplo medzi prichádzajúcim a odchádzajúcim vzduchom. Na rozdiel od klimatizácie pritom zároveň s chladením aj vetrá, pretože privádza vzduch zvonka.
6. Ochladzujte s rozumom
Klasikou v chladení je klimatizácia. Pri moderných zariadeniach pritom nemusíte mať obavu z príliš nákladnej prevádzky – aj vo veľkých horúčavách vás energia na vychladenie bežnej miestnosti vyjde denne na menej než 1 €. Aby ste investíciu do tohto zariadenia zužitkovali čo najlepšie, vyberte si také, ktoré má aj ďalšie funkcie – napríklad filtráciu vzduchu či možnosť vykurovania.
Keďže klimatizácia je vlastne tepelné čerpadlo vzduch/vzduch, keď si pomocou nej v prechodnom období prikúrite, využijete obnoviteľný zdroj energie. A ak chcete naozaj ekologické riešenie, pridajte ku klimatizácii aj fotovoltické panely – takáto kombinácia je optimálna, pretože fotovoltika produkuje najviac energie práve vtedy, keď ju klimatizácia potrebuje.
Ak nechcete ohroziť svoje zdravie, pamätajte na pravidlo, že rozdiel medzi vonkajšou a vnútornou teplotou by nemal byť väčší než 5 až 8 °C.
7. Chlaďte tým, čím kúrite
Prečo pri stavbe domu investovať do dvoch rôznych zariadení, keď môžete mať jedno, ktoré zvládne kúrenie aj chladenie? Tepelné čerpadlá totiž dokážu dodávať nielen teplú, ale aj studenú vodu. Tá sa potom využije buď na sálavé chladenie (v rozvodoch podlahového vykurovania alebo samostatného stropného chladenia), alebo na chladenie pomocou fancoilov s ventilátormi. Možností je viacero (v závislosti od typu tepelného čerpadla aj spôsobu odovzdávania chladu do interiéru), preto patrí návrh do rúk odborníka. V každom prípade však ide o šikovné a zároveň ekologické riešenie.
Odborník radí
Juraj Malík, produktový manažér značky Vaillant
S tepelným čerpadlom (TČ) sa dá chladiť aktívne alebo pasívne. Aký je v tom rozdiel?
Pasívne chladenie je možné len pri TČ zem/voda alebo voda/voda. Využíva sa pri ňom totiž len nízka teplota primárneho zdroja tepla, teda zeme alebo vody, ktorá je celoročne takmer konštantná. Ide o úspornejší spôsob, keďže nepracuje chladivový okruh, ale iba obehové čerpadlo, efekt chladenia však nie je taký výrazný. Aktívne chladenie sa dá použiť pri všetkých typoch TČ. Čerpadlo pri ňom pracuje v tzv. reverznom režime – teplo odoberá z interiéru a odovzdáva ho do okolitého prostredia.
Ako sa chlad dostane do interiéru?
Chladiť možno sálavými systémami, ktorých výhodou je, že ochladzujú priestor rovnomerne a bez prievanu. Môžu sa na to využiť aj rozvody podlahového vykurovania. Tu je však limitom pre chladiaci výkon teplota podlahy, ktorá by nemala klesnúť pod 18 °C. Z hľadiska prúdenia vzduchu je lepšie stropné chladenie, keďže chladný vzduch prirodzene klesá dolu. Ani tu však nesmie klesnúť teplota pod istú hranicu (v závislosti od vlhkosti vzduchu), aby na chladnom povrchu nekondenzovali vodné pary. Navyše je toto riešenie spojené s nákladmi na realizáciu stropných rozvodov.
Ďalšou možnosťou sú fancoily, ktoré sú cenovo dostupnejšie. Ich výhodou je flexibilita a chladenie s nižšími výstupnými teplotami, čo umožňuje rýchlejšie ochladenie priestoru – podobne ako pri klimatizácii. Zároveň odpadá potreba merať hodnotu vzdušnej vlhkosti v priestore z dôvodu rizika jej kondenzácie, pretože fancoily majú zabudovaný odtok kondenzátu.
Pripravila: Erika Kuhnová
Foto: Shutterstock
Zdroj: Časopis Môj dom