Vila, ktorá prekvapuje svojim vlastným svetom, získala v Česku titul Stavba roka 2021
Zvonku nepravidelná hmota kombinujúca drevo a betón s výrazným čiernym vstupom a garážovou bránou. Zvnútra priestor, ktorý prekvapuje svojim vlastným svetom. Nedostatok súkromia na neveľkom pozemku, ako aj presvetlenie interiérom prirodzeným svetlom, rieši atypické oválne átrium.
Átrium poskytuje viacero funkcií – od vonkajšej kuchynky až po bazén nadväzujúci na saunu. To je výsledok práce architekta Mareka Jana Štěpána a jeho tímu. Sám o stavbe hovorí ako o „vile, kde sa svetlo i človek pohybuje ako ryba vo vode“.
Átrium dokáže veľmi prakticky nahradiť nedostatok súkromia na menších pozemkoch. Keď ho osadíte do stredu dispozície, získate tiež prirodzené svetlo navyše. Pozemok má výhodnú polohu, nachádza sa kúsok od historického centra mesta Nový Jičín. Pozitívum je aj blízkosť veľkých parkov, ktoré priaznivo ovplyvňujú miestnu klímu. Negatívom zostal neveľký pozemok, ktorý len ťažko mohol plniť želanie klienta – tráviť veľa vonku, a pritom v súkromí. No nakoniec sa to aj na urbanisticky zložitom pozemku podarilo.
Vnútorná krajina – vlastný svet domácich
Architekti z Atelieru Štěpán zasadili dvojpodlažnú vilu do svahovitého terénu tak, aby ho využila ako svoju súčasť. Vzniká vnútorná obytná
krajina – vlastný svet domácich, ktorý je smerovaný do seba. Zároveň s okolitým svetom komunikuje priehľadmi, ktoré stavbu nerušia, ale ani neodhaľujú priveľa zo súkromia.
Celkovo má stavba tri platformy: na úrovni ulice je vstupná betónová časť so zázemím. Hlavná obytná platforma so spoločenskou časťou je o necelé poschodie vyvýšená nad úroveň ulice. Súkromná nočná časť je ešte o pol metra vyššie. Horné platformy sú drevené a uložené kolmo na seba, aby zvierali trávnaté átrium, ktoré je jadrom celého domu. Naň nadväzuje aj objekt sauny s ochladzovacím bazénikom, ktorý funguje tiež ako oddelenie od ulice.
Kruhové strešné okno nad jedálenským stolom
Oválne a okrúhle výrezy nájdete aj v interiéri. Autor projektu ich umiestnil na miesta, ktoré chcel zdôrazniť. Slúžia zároveň ako svetelné komíny či strešné okná – vnášajú do interiéru prirodzené svetlo, ktoré vo vnútri vytvára čarovné akcenty. Takýto kruhový otvor sa nachádza aj nad jedálenským stolom a zvýrazňuje ho prirodzeným svetlom. Nechýba krb, ako symbol tepla domova. Spálňa je ozvláštnená rozmerným romantizujúcim motívom Lysej hory.
Železobetónový základ, CLT panely a agát
Fasády domu sú jednoduché, abstraktné, vyjadrujú jeho materiálovú podstatu. Namiesto predzáhradky sa popri ulici tiahne dlhý črepník. Suterén je riešený ako železobetónová vaňa z pohľadového betónu, tu sa nachádza pracovňa a garáž. Nadzemné podlažie je konštrukčne riešené ako drevené z masívnych krížom lepených CLT panelov. Vonkajší obklad stien je z agátových drevených dosiek. Podlahy v interiéri sú drevené dubové a betónové, vonkajšie terasy sú taktiež z agátového dreva. Čierne hliníkové okná sú zasklené izolačným trojsklom.
Nízkoenergetický štandard a solárne panely
Celý dom je riešený v nízkoenergetickom štandarde. Vnútornú klímu podporuje nútené vetranie s rekuperáciou. Vykurovanie kombinuje podlahové teplovodné a nástenné telesá, vyhrievané plynovým kondenzačným kotlom. Teplá úžitková voda je dohrievaná solárnym panelom umiestneným na streche.
Výnimočná domáca pohoda na antický spôsob
„Novojičínska vila je variáciou antického átriového domu. Konkrétne Atrium displuviatum, teda bezodkvapové átrium, ktoré opisuje Vitruvius vo svojich Desiatich knihách o architektúre. Je to átrium bez stĺpov a strešná voda je odvedená mimo neho. Chcel som vytvoriť vnútorné usporiadanie domu, v ktorom sa človek prirodzene pohybuje – v ktorom môže len tak plynúť ako ryba vo vode.
Taký pohodový pobyt, kde podvedome všetko tušíte. Ide aj o prirodzenosť toku denného svetla, to dovnútra vchádza nielen veľkými oknami, ale aj kruhovými otvormi v streche. Keď som prišiel na prvú návštevu do už hotovej vily, moja jedenásťročná dcéra tam neplánovane zostala ďalšie tri dni. Proste sa jej tam páčilo,“ vysvetľuje svoje riešenie autor projektu Marek Jan Štěpán.
Vila „Vnitřní krajina“
architektonický ateliér: Atelier Štěpán
autor: Marek Jan Štěpán
projekčný tím: František Brychta, Lukáš Svoboda, Tomáš Jurák, Hana Arletová, Hana Myšková
lokalita: Nový Jičín, ČR
projekt: 2012 – 2015
realizácia: 2020
zastavaná plocha: 330 m²
úžitková plocha: 351 m²
plocha pozemku: 505 m²
Vila „Vnitřní krajina“ v Novom Jičíně získala v Česku titul Stavba roka 2021. Titul bol udelený za dokonalú ukážku individuálneho bývania s vysokou účelnosťou, pôsobivou architektúrou, kultivovanosťou prostredia a nápaditým materiálovým spracovaním. Výsledkom práce architekta, dodávateľa a investora je prostredie s úplne výnimočnou domácou pohodou.
Sabína Zavarská
Foto: BoysPlayNice
Zdroj: linka.news