Čo s tým, keď pôvodný dom nekomunikuje so záhradou? Pri rekonštrukcii radového domu našli riešenie a zachovali aj dominantu pozemku
Radové domy nájdete v mnohých mestách na Slovensku, takmer na vlas rovnaké. Výstavba z 90. rokov neminula ani našich západných susedov. Zahŕňala populárne pseudo-mansardové strechy, čiastočnú prefabrikáciu a materiály z obdobia výstavby. Cieľom rekonštrukcie, ktorú riešil ateliér SOA architekti, bolo dodať radovému domu individualitu a vytvoriť pohodlné mestské bývanie so súčasným štandardom. To, samozrejme, zahŕňalo aj dovtedy nefungujúce prepojenie interiéru a exteriéru a tiež bazén, saunu a domáce fit centrum.
Radové domy z 80. a 90. rokov sa opakujú neraz nielen vedľa seba, ale aj na viacerých uliciach, až celých štvrtiach. Nečudo, že dnešní majitelia sa snažia stavby viac prispôsobiť pre svoje potreby a urobiť ich originálnejšími. Nemusia práve vytŕčať z davu, ale môžu byť osobnejšie a vyhovovať potrebám rodín.
Snaha využiť terénne nerovnosti sa nevydarila
V tomto prípade sa pôvodný dom snažil využiť terénny rozdiel pozemku, avšak nie veľmi úspešne. Podlažie na úrovne ulice s malými oknami mizlo v teréne vyššie položenej záhrady. Vstupná časť domu pripomínala skôr zle osvetlený suterén ako vstup do domu, ktorý by mal objať a privítať harmóniou.
Zle prístupná záhrada za domom len ťažko hľadala komunikáciu s obytnou časťou prvého poschodia. Obývačka a kuchyňa boli síce orientované na slnečnú stranu, zároveň však do ulice, čo rozhodne nepomohlo chrániť súkromie domácich. Samotný dom tvorili dva byty so spoločným vstupom – jeden na prízemí, druhý na poschodí. Zlý pocit z vnútorného priestoru určovala aj nízka svetlá výška (2,5 m).
Zosobnenie a modernizovanie radového domu
Architekti Ondrej Píhrt a Pavel Smeták si pri práci osvojili tri základné prvky, ktoré sa im osvedčili: krása, rešpekt, zodpovednosť. Klient je preto vždy členom tímu. Z radového domu s dvoma bytovými jednotkami sa malo stať bývanie pre jednu rodinu.
Keďže schodisko umiestnené uprostred dispozície sa nedalo presúvať, bolo potrebné prispôsobiť mu členenie priestoru. Samozrejmosťou bolo rozdelenie priestoru podľa funkčných zón a orientácie voči svetovým stranám i záhrade.
Presvetlenie a rozšírenie prízemia: pod terasou je fitness
Po úprave prízemiu zostali len servisné funkcie. Napriek tomu sa doň podarilo architektom dostať maximum denného svetla. Vstupná chodba sa stala výrazne väčšou a svetlejšou halou s oknom. Na halu nadväzujú miestnosti na domáce práce so šatňou, v rozšírenej časti prízemia sa nachádza fitness. Kvôli funkčnému odlíšeniu od ostatných priestorov vo „fitku“ autori premeny zvolili surovejší materiál – odhalený pohľadový betón. Táto pristavená časť zabieha hlbšie pod terén, zhora ju kryje pobytová terasa.
Obytný priestor obklopuje schodisko
Prvé podlažie patrí hlavnej dennej zóne. Jej časti sa obtáčajú okolo zvýrazneného schodiskového bloku a vytvárajú prepojený priestor s príjemnou mierou členenia. „Veľmi dôležitým prvkom sa stali priehľady skrz celé podlažie a optické zapojenie záhrady do interiéru. Obývaciu izbu sme spojili so záhradou aj fyzicky, rozmerným posuvným oknom. Vybúranie a výškový posun podlahy v tejto časti domu pomohol priamemu napojeniu na úroveň záhrady.
Predovšetkým sa však touto zložitou stavebnou úpravou zväčšila svetlá výška miestností a celé podlažie sa vďaka tomu presvetlilo,“ vysvetľujú autori premeny Ondrej Píhrt a Pavel Smeták. Najvyššie podlažie patrí nočnej zóne – spálňam, ktoré sprístupňuje malá ochodza okolo schodiska. Spálňa rodičov má vlastnú šatňu, kúpeľňu a predsieň, ktorá ju oddeľuje od detských izieb. Z pôvodne plánovanej pracovne sa počas stavby stala ďalšia detská izba.
Fasáda z vláknocementových dosiek, dubové okná
„Vonkajšie členenie domu vyšlo z jednotného sklonu pôvodných „manzárd“. Zavesený fasádny obklad z vláknocementových dosiek prechádza aj do rovín striech. Abstrahovanú formu podporujú aj predsadené dubové okná kombinované s bezrámovým zasklením, ktoré opticky nadväzujú na odkvapovú hranu strechy. Obklad strechy smerom do záhrady zahrnul výsuvnú markízu, ktorá dokáže pokryť celú plochu terasy,“ vysvetľujú autori rekonštrukcie.
Dominanta pozemku? Stará čerešňa!
Nakoniec sa podarilo nemožné. Neveľká záhrada pri precíznom riešení premeny dokázala uspokojiť všetky požiadavky domácich na súčasné využitie. Napriek náročným zmenám zostala jej dominantou stará vyrastená čerešňa, ktorú vidno z viacerých pohľadov priamo z interiéru. Nevyhnutnou súčasťou pohodlia po premene sú bazén a sauna.
Materiály
Graniti Fiandre – dlažba kúpeľne
BASF MasterTop – stierkové podlahy
Technistone – umelý kameň
Equitone – fasádne dosky
Cherry Tree House
architektonický ateliér: SOA architekti
autori: Ondrej Píhrt, Pavel Smeták
lokalita: Praha, ČR
projekt: 2018 – 2019
realizácia: 2021
zastavaná plocha: 177 m²
hrubá podlahová plocha: 440 m²
úžitková plocha: 356 m²
plocha pozemku: 590 m²
statika: Aleš Pražák
záhradný architekt: Atelier D.V.A.
stavebná firma: Klimava
výrobca vstavaného nábytku: Sekula
Sabína Zavarská
Zdroj: www.linka.news
Foto: Alex Shoots Buildings