Ako ušetriť v domácnosti? Ekologické bývanie ušetrí vám aj prírode
Ekologické bývanie nie je len hitom nedávnych čias. V zahraničí, predovšetkým v Škandinávii a severnej Amerike, je úsporné bývanie už dlhšie štandardom. Aj u nás ľudia začínajú viac premýšľať nad tým, ako šetriť nielen svoje financie, ale aj okolitú prírodu a zvýšiť kvalitu svojho života. Ako teda začať žiť v súlade s ekológiou?
Prečo je úsporné bývanie výhra pre vás aj prírodu?
Dnes už snáď každý premýšľa nad tým, ako znížiť bežné náklady v domácnosti a obohatiť tak rodinný rozpočet. Cieľom ekologického bývania však nie je iba úspora financií, ale aj šetrný prístup k prírode a okoliu, v ktorom žijeme.
Úsporné bývanie v podobe pasívnych domov, fotovoltiky, LED žiaroviek alebo vonkajšieho tienenia je veľkým krokom k udržateľnosti.
Základné pozitíva udržateľného prístupu k životu aj bývaniu:
- zníženie nákladov na vykurovanie,
- zníženie nákladov za klimatizáciu,
- úspora vody a energií,
- čerstvý vzduch v dome,
- príjemná teplota v interiéri aj v lete,
- šetrnosť k životnému prostrediu.
Základom pre moderné bývanie je inteligentné vykurovanie
Premýšľajte nad vykurovaním svojho domu už v samotnom počiatku projektovania stavby alebo rekonštrukcie. Úsporu môžete získať napríklad v podobe fotovoltiky. Fotovoltické elektrárne skladajúca sa zo solárnych panelov a batérií dokážu perfektne využívať slnečné žiarenie, uchovávať získanú energiu zo slnka aj na neskoršie využitie a šetrí tak prírodu aj váš rodinný rozpočet.
Najväčšie výhody fotovoltiky sú:
- nízke prevádzkové náklady – slnko je zdarma,
- energiu získavate ekologickým spôsobom,
- solárne panely nepotrebujú náročnú obsluhu a údržbu,
- vysoká udržateľnosť.
Myslite aj na budúcnosť. Solárne panely dokážu nielen ohrievať vodu, ale energiou z fotovoltiky nabijete aj elektromobil, elektrokolobežku alebo akékoľvek iné zariadenie. Budete tak viac sebestační a ušetríte značné množstvo peňazí aj času. V kombinácii s elektrickým vykurovacím systémom potom môžete dosiahnuť aj nemalé úspory za vykurovanie domu.
Jedinou nevýhodou je snáď len vysoká obstarávacia cena, ktorá sa podľa veľkosti domu môže pohybovať až do výšky 8-tisíc eur. Nezabúdajte však na to, že za pár rokov sa vám investícia vráti.
Tienenie okien urobí s vaším rozpočtom zázraky
Avšak aj kvalitné vonkajšie tienenie dokáže znížiť vaše výdavky za vykurovanie alebo, naopak, za klimatizáciu. Vedeli ste, že až 40 % tepla uniká dvermi a oknami? Pred takým únikom tepla sú efektívnou zábranou vonkajšie rolety či predokenné žalúzie.
Prečo sa zamerať na kvalitné tienenie okien?
- Ušetríte významne za vykurovanie aj za klimatizáciu.
- Predokenné rolety zabránia únikom tepla z domu a izolujú od okolitého hluku.
- Vonkajšie žalúzie a rolety sú vyrobené z odolného hliníka.
- K dispozícii máte široký výber typov lamiel aj farieb.
- Vonkajšie tienenie podčiarkne moderný vzhľad exteriéru.
- Predokenné žalúzie a rolety môžete šikovne ovládať odkiaľkoľvek, aj keď nie ste doma.
Vonkajšie tienenie okien šetrí predovšetkým v lete náklady na klimatizáciu, ktorá môže byť zdraviu škodlivá, ale v prvom rade je veľmi neekologická. Suchý vzduch z klimatizácie spôsobuje často prekrvenie, opuchy, vysychanie slizníc a môže dochádzať k častejším ochoreniam dýchacích ciest. Preto voľte radšej vonkajšie tienenie, ktoré zabraňuje prehrievaniu interiéru a dokáže v lete ľahko znížiť teplotu v dome až o 10 °C.
Vo veľkej obľube sú aj zvislé fasádne clony alebo screenové rolety. Využívajú sa často ako bočné zatienenie pergoly. Plnia však rovnakú funkciu ako hliníkové vonkajšie tienenie – zaistia súkromie a slúžia dokonale ako ochrana pred ostrým slnečným svitom alebo silným vetrom. Zabraňujú tak v lete prenikaniu tepla do domu a v zime obmedzujú úniky tepla cez okná.
Ako podporí recyklácia vody udržateľnosť?
Ekologický prístup k bývaniu znamená hlavne rešpektovať prírodu a jej zdroje. Ako môžete práve vy malými krôčikmi podporiť udržateľnosť v bežnej domácnosti? Napríklad pomocou recyklácie vody – vďaka tej obmedzíte celkovú spotrebu pitnej vody.
Čo si pod recykláciou vody predstaviť? Z práčky, umývadiel aj sprchy odtečie mesačne veľké množstvo vody, ktorú nijako ďalej nevyužijeme. Hovoríme o tzv. sivej vode. Pri recyklácii sivej vody využívame túto vodu znovu a na iný účel, napríklad na zalievanie záhradky alebo na splachovanie toalety.
Ekologické bývanie pre každého: prať je možné šetrne aj lacno
Hovorí vám niečo ekologické pranie? Čo si pod tým predstaviť? Bežné pracie prostriedky zaťažujú prírodu, keďže ide o chemikálie, ktoré sa potom dostávajú do vody a prírody. Ekologickým praním tak obmedzíte chemikálie nielen vo svojom živote.
Začnite využívať ekologické pracie prášky, ktoré nedráždia pokožku a nevyvolávajú alergie. Prášok na pranie si môžete sami vyrobiť. Stačí zmiešať 1 kg pracej sódy so 100 g nastrúhaného prírodného mydla a je to hotové. Takto zhotovený prací prášok je nielen lacný v porovnaní s bežne predávanými prostriedkami, ale predovšetkým je šetrný k vám aj prírode.
Zdroj: PR článok spoločnosti Climax