Zdroj: iStock

Nebojte sa výrazných živých farieb v interiéri! Treba však vedieť, ako ich použiť

27. 06. 2022
Zdieľať

Či už chcete použiť farby na väčších plochách alebo len pridať malé výrazné farebné akcenty, prvým dôležitým krokom je ujasniť si, akú atmosféru chcete v danej miestnosti vyvolať.

Mnoho ľudí sa bojí použiť v interiéri výrazné živé farby. Je to veľká škoda, pretože azda neexistuje iný faktor, ktorý má taký výrazný vplyv na celkovú atmosféru miestnosti a zároveň na naše emócie. V súvislosti s tým sa hovorí o psychológii farieb, ktorou odporúčame začať, pokiaľ chcete do svojho domova vniesť výraznejšie farby. Pomôže vám identifikovať, aké vlastnosti a emócie farba implikuje. Berte ju však skôr ako pomôcku na použitie farieb. Každý z nás totiž vníma farby aj subjektívne vďaka našim odlišným osobným skúsenostiam a kultúrnemu prostrediu, v ktorom žijeme.

Prečítajte si tiež
Premena tmavého domu: Pozrite sa, čo dokážu okná a farby!

Aby to navyše nebolo až také jednoduché, nie je to len o samotnej farbe. Okrem odtieňa má na celkové pôsobenie veľký vplyv aj jeho jas a sýtosť (každý, kto niekedy skúšal upravovať fotografie, pravdepodobne trochu tuší, o čom hovoríme). Farby sa delia na teplé a studené. Medzi základné teplé farby patrí červená, žltá a oranžová, medzi studené modrá, zelená a fialová. Ale pozor – každá z týchto farieb má navyše aj svoj teplý a studený odtieň (okrem oranžovej), vďaka čomu môžete ovplyvniť výsledný efekt. Jednotlivé farby vyberajte aj podľa konkrétnej miestnosti, a teda aj podľa aktivít, ktoré sa v nej budú odohrávať. Studené odtiene pôsobia upokojujúco a podporujú koncentráciu, hodia sa preto napríklad do spálne alebo pracovne. Vyberáte, naopak, farbu do obývacej izby alebo jedálne, ktoré budú centrom vášho veselého rodinného života? V tom prípade siahnite po teplých odtieňoch, ktoré pôsobia stimulujúco a vyvolávajú emócie ako vášeň a hravosť.

Prečítajte si tiež
Čo sa dá v interiéri pomocou farby skryť, zdôrazniť či rozdeliť

Teplota farby

Ako sme už spomenuli, najčastejšie sa pracuje s rozdelením farieb na teplé a studené. Všeobecne teplé farby majú v sebe viac žltej, v interiéri vystupujú do popredia a tým ho opticky zmenšujú a zútulňujú. Studené farby majú v sebe viac modrej a v interiéri, naopak, ustupujú do úzadia a priestor opticky zväčšujú. Preto je dobré voliť farby aj podľa rozmerov miestnosti.

Modrozelená kuchyňa s červenými doplnkami

Zdroj: Derek Swalwell

Menší kontrast

Pokiaľ chcete použiť viac odlišných farieb, ale nechcete, aby bol kontrast v miestnosti veľmi výrazný, vyskúšajte analogické farby. Sú to zväčša tri odtiene, ktoré vo farebnom kruhu ležia blízko seba.

Prečítajte si tiež
5 interiérových farieb, ktoré vytláčajú bielu. Viete, ktoré farby sú teraz IN?

Vďaka nim jednoducho zariadite harmonický, ale originálny interiér. Aby miestnosť nepôsobila preexponovane, držte sa známeho pravidla 60 : 30 : 10 (dominantná farba : doplnková farba : farebné akcenty).

Ružovo modrá spálňa

Zdroj: Reutov Dmitry

NÁŠ TIP

Aby ste sa uistili, že vybrané materiály a farby budú spolu ladiť, pracujte so skutočnými vzorkami, ktoré uložte vedľa seba. Vznikne vám akýsi „hmatateľný moodboard“.

Materiál a svetlo

Farby pôsobia odlišne aj v závislosti od materiálu, na ktorý sa aplikujú. Inak budú vyzerať na dreve, inak na tkanine. Preto je dôležité vyberať farby a materiály súčasne a vždy na malom kúsku otestovať, či bude výsledný efekt podľa vašich predstáv.

Farevná extravagantná obývačka

Zdroj: Alix McIntosh

Svoju úlohu v tom, ako bude miestnosť pôsobiť, nepochybne zohráva aj svetlo. Pokiaľ môžete, vyskúšajte rôzne odtiene jednej farby na stene miestnosti, ktorú sa chystáte maľovať.

VEDELI STE, ŽE…

… prvý farebný kruh vymyslel už sir Isaac Newton v 17. storočí, keď objavil viditeľné spektrum svetla? Odvtedy sa farebný kruh v upravených variantoch používa v rôznych umeleckých oblastiach.

Farebný kruh

Zdroj: Shutterstock

Umenie kombinovať

Ak milujete farby, pravdepodobne nebude chcieť zostať len pri jedinej. Ako ich však správne nakombinovať, aby bol interiér vyvážený a príjemný podľa vašich predstáv? Možností je mnoho, pre neprofesionálov je však najjednoduchšie vydať sa dvoma cestami.

Farebná obývačka s oranžovými gaučami

Zdroj: Alair Homes

Tú prvú predstavuje monochromatický interiér, v rámci ktorého sa miešajú rôzne odtiene jednej farby, čím vznikne kompaktný a harmonický priestor. Druhým spôsobom je použitie tzv. komplementárnych farieb, ktoré ležia oproti sebe v rámci zaužívaného farebného kruhu. Ich spojením vytvoríte pekný kontrast.

Text: Lucia Blažiová

Foto: Derek Swalwell, Alix Mcintosh, Alair Homes, Reutov Dmitry, Shutterstock, iStock

Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Farby, materiály
Tagy: extravagancia farby v interiéri farebné ladenie farebné odtiene farebné trendy interiérové premeny
Zdieľať článok

Diskusia