7 úžasných nápadov na záhradné chodníky
Pri návrhu spevnených plôch treba dôkladne zvážiť všetky za a proti, a ak je to možné, navrhnúť dom spolu so záhradou. Ujasnite si, ktorá cesta bude často využívaná (hlavná) a ktorá vedľajšia (chodníček v zadnej časti záhrady). Do úvahy vezmite aj to, či by ste v záhrade chceli viac dlažby ako trávy alebo je pre vás zeleň na prvom mieste.
Chce to viac zelene?
Cesty v záhrade majú kúzelnú moc. Tak ako nás dokáže chodníček na prechádzku záhradou zlákať, rovnako nás môže nevhodne navrhnutá cesta od prechádzok spoľahlivo odradiť. Zvážte preto, ako často ju plánujete využívať a či po nej budete musieť chodiť aj v nepriaznivom počasí. Priamo pred terasou a smerom k vchodu do domu sa vyhnite mäkkým materiálom, ako je mlat, trávnik, piesok alebo štrk. Často sa prilepia na podrážku a blato sa tak rýchlo roznesie aj do čistých pobytových zón záhrady.
Mäkké materiály voľte skôr na bočné chodníčky. Výhodou týchto materiálov je, že dobre prepúšťajú vodu a v záhrade pôsobia nenápadne. Mlat je lacný a príjemný a netreba sa ho báť ani priamo pod pergolou. Ak potrebujete štrkový povrch, dobre zhutnite podložie pod ním a samotnú štrkovú frakciu sypte v tenkej vrstve, stačí dva až tri centimetre, nech sa neboríte ani vy, ani nábytok.
Hlavné a dôležité cesty by mali byť jednoduché
Uplatnia sa tu klasické dlažobné kocky, obklady alebo zatrávňovacie dlaždice. Chodníkmi z menších materiálov, ako je štrk, nášľapy, okruhliaky či kôra, prepojíte záhony alebo jednotlivé oddychové kúty v záhrade. Vysaďte pomedzi ne mach, pôdopokryvnú zeleň či bylinky a nechajte ich splynúť s okolím.
Do záhrad v prírodnom štýle
Kľukatá cestička s kamennými nášľapmi obsypaná drobným štrkom je tým najlepším riešením. Obklopená bujnými trvalkami láka na prechádzku aj do tých najvzdialenejších kútov záhrady.
Nenápadné
Vždy je dobré, ak máte dôvod ísť do záhrady. Nenápadná cestička uložená v tráve vedie k lavičke, z ktorej je výhľad na dom i celú záhradu.
Jednoduché a čisté riešenie, ktorým architekti nasmerovali pohľady od terasy do ďalšieho kútika na čítanie.
Rôzne výšky a typy chodníčkov
Dokážu vniesť do záhrady chýbajúcu dynamiku. Takéto netradičné prvky vyniknú najmä v moderných záhradách s jednoduchou výsadbou. Krátky chodník je vyrobený z dlhých drevených hranolov a spája dve rôzne časti dvora obklopené štrkovými plochami a zeleňou.
Mlatové cesty
Sú tvorené sypanou zmesou hrubšieho a jemnejšieho prírodného či umelého kameniva, ktoré sa po uložení na príslušnú plochu mechanicky zhutní.
Okraje upravených plôch sa niekedy spevňujú a vymedzujú oceľovou pásovinou, prípadne dubovými alebo bukovými trámami. Spravidla nejde o zvýšené obrubníky, spevňujúce prvky skôr splývajú s terénom.
Starý kameň
Má v sebe čosi krásne a nostalgické. Veľké žulové obrubníky rôznych dĺžok vedú v tomto átriu z domu do priestoru na sedenie. Pôdopokryvná rastlina dichondra vysadená okolo nich je mäkká a príjemná na chôdzu a je obľúbenou náhradou trávnika.
Čím vyplniť prázdne miesta medzi nášľapmi?
Skúste machovičku šidlovitú, rozchodník (Thymus), materinu dúšku (Sedum) alebo nátržník jarný (Potentila verna) a vytvorte si voňavý a farebný koberec.
Zatrávňovacia (vegetačná) dlažba
Je vhodná na veľké plochy, ktoré potrebujete spevniť, no zároveň chcete, aby pôsobili zelenšie. Po takto spevnenom povrchu sa dobre chodí, aj keď naprší, deti sa po ňom môžu bicyklovať a bez problémov tu aj zaparkujete.
Text: Katarína Paukeje
Foto: Nora a Jakub Čaprnka, Flera, AUSTIN MAYNARD, BRETT BOARDMAN, MARTY PETERS, iStock
Zdroj: Časopis Môj dom