Namiesto chaty víkendový byt? Takýto určite áno!
Česká architektka Markéta Bromová dostala zadanie navrhnúť interiér bytu v Jizerských Horách. Nachádza sa na prízemí novostavby, vďaka čomu je nielen vizuálne, ale aj priamo fyzicky prepojený s okolitou krajinou. Hlavný koncept návrhu tvoria dva opačné a doplňujúce sa princípy: na jednej strane stojí nadčasovosť a odolnosť materiálov, na strane druhej historický charakter miestnych chalúp.
Návrh architektky zahŕňa použitie veľmi odolnej betónovej stierky na podlahe v celom byte, čo je najlepšie riešenie pre početnú rodinu s náročnou prevádzkou. Nevzdala sa však ani odkazu na historický charakter interiérov chalúp a vidieckych domov v tejto lokalite.
Na tradície ukazuje hneď viacero prvkov, ktoré zútulňujú celý apartmán: spracovanie podhľadov v hlavnom spoločenskom priestore, kuchyňa, vstavané skrine, krbové teleso. Tieto tradičné prvky zároveň spĺňajú moderné nároky na estetiku a údržbu, takže fungujú po všetkých stránkach.
Do bytu sa ide po schodoch
Do apartmánu vstúpite z druhého poschodia cez malú predsieň, ktorá nadväzuje na dvojramenné schodisko. „Túto cestu cez predsieň – zostúpenie po schodoch do nižšieho poschodia a priamo do vnútra bytu možno chápať ako akýsi filter. Ocitnete sa v dlhej chodbe, z ktorej vedú dvere do jednotlivých spální a kúpeľne alebo samostatnej toalety,“ vysvetľuje funkciu nezvyčajného vstupu do bytu architektka.
Chodba člení byt podľa funkcií
Chodba zároveň rozdeľuje byt na dve funkčné časti – technické zázemie (kúpeľne, toaleta, sauna, kuchyňa) a obytné priestory, teda spálne a predovšetkým obývací priestor s krbom a jedálenským kútom. Prakticky od vstupu do chodby vidíte časť vykukujúcej kuchyne, ktorá vás navedie do hlavného priestoru.
V obývačke sa všetko deje okolo krbového telesa s ručne vyrobeným keramickým obkladom. Architektka vložila medzi krb a steny sedenie do tvaru U, ktoré je dostatočne veľké a pohodlné pre celú rodinu. Oproti krbu stojí masívny jedálenský stôl s lavicou, ktorá je pokračovaním línie kuchynskej linky.
Ako sa dá ušetriť priestor – opticky i fyzicky
Napriek tomu, že byt nemá extra veľkú úžitkovú plochu, architektke sa doň podarilo vložiť všetko potrebné tak, aby interiér pôsobil príjemne a vzdušne. Prispievajú k tomu biele steny a dvere, tmavšie drevené stropy, nábytok vyrobený na mieru, sivé a čierne doplnky.
Hlavný priestor farebne oživuje zelený keramický obklad krbu. Betónová kuchynská doska spolu s mosadzným obkladom digestora a policami nad linkou vytvárajú veľmi príjemný a pôsobivý celok. Tmavé drevo a betónové umývadlá nájdete aj v kúpeľni.
Celý interiér je dotvorený prírodnými bytovými textíliami a výraznou textúrou. V detskej izbe sú štyri zaujímavo riešené miesta na spanie – dve na mieru vyrobené poschodové postele. Úsporne riešený je tiež priestor v ďalšej izbe, kde nad pohovkou stojí vyvýšené miesto na spanie pre dve osoby.
Použité materiály:
- betón – kuchynská doska, atypové umývadlá
- patinovaná mosadz – obklad digestora
- masívne drevo – nábytok
- keramický ručne vyrábaný obklad – krb
Víkendový apartmán v Jizerských horách
architektonický ateliér: Markéta Bromová architekti
autori: Ing.arch. Markéta Bromová
lokalita: Jizerské hory, ČR
úžitková plocha: 83 m2
projekt: 2019
realizácia: 2021
Sabína Zavarská
Foto: Veronika Raffajová
Zdroj: www.linka.news