Zdroj: Ing. arch. Barbora Jozová

Obývačka tu hrá zásadnú úlohu. Vo víkendovom dome vytvorili útulné prostredie na stretávanie s rodinou

23. 09. 2022
Zdieľať

Mladá rodina si dala postaviť dom na občasné bývanie, aby mala bližšie k rodine a mohla žiť viac v prírode. Minimalizmus exteriéru domu previedla autorka aj do interiéru. Zásadnú úlohu v obytnom podlaží hrá obývačka, ktorá prepája takmer všetky miestnosti, ale zároveň ponúka útulné prostredie na stretávanie s rodinou.

Pri návrhu víkendového domu nás najviac ovplyvnil samotný dom, jeho poloha a funkcia. Mladý pár s malým dieťaťom riešil úskalie, kde a ako bývať. Pracujú totiž v Prahe, ale všetok voľný čas trávia v Južných Čechách, kde majú okrem iného aj širšiu rodinu. Rozhodli sa teda pre výstavbu domu, ktorý nebude slúžiť na každodenné bývanie, ale na niekoľko dní v týždni.

Víkendový dom pre rodinu s dizajnovým interiérom

Zásadným priestorom celého domu je obývačka, ktorá prepája takmer všetky miestnosti, umiestnené je v nej aj schodisko a zároveň nesie hlavnú obytnú funkciu. Zdroj: Ing. arch. Barbora Jozová

Dom sa nachádza na okraji malej obce v svahovitom teréne, ktorý predurčil aj jeho dispozíciu. Vstup do domu sa odohráva v podzemnom podlaží a schodisko vedie do otvoreného obývacieho priestoru, ktorý má však zároveň vstup na terasu v hornej časti pozemku. Špecifikom domu je, že celé spodné podlažie je venované technickému zázemiu (garáž, dielňa, sklady atď.) a obytným priestorom sa stáva iba horné podlažie s úžitkovou plochou 98 m2.

Prečítajte si tiež
Drevostavba s átriom ako jediné riešenie na problémovom pozemku

Dom je z exteriéru minimalistický a tento štýl sme chceli ponechať aj v interiéri. Zároveň sme však chceli do interiéru vniesť aj útulnosť a povedomie o tom, že sa nachádzame na dedine a že dom slúži prevažne na odpočinok a spoločné chvíle rodiny. Zásadným priestorom celého domu je obývačka, ktorá prepája takmer všetky miestnosti, umiestnené je v nej aj schodisko a zároveň nesie hlavnú obytnú funkciu. Miestnosť presvetľujú veľkoformátové okná, ktoré sú prerušené v priestore s jedálenským stolom. Priestor je horizontálne členený na podlahovú časť až k parapetom, okennú časť a strop, ktorý je obložený drevom, aby vyniklo zošikmenie a zvýraznila sa väčšia svetlá výška priestoru – až 3,4 m.

Víkendový dom pre rodinu s dizajnovým interiérom

Kuchynská linka je vizuálne súčasťou steny. Zdroj: Ing. arch. Barbora Jozová

Kuchynská linka je vizuálne súčasťou steny. Kuchyňu človek míňa zámerne takmer bez povšimnutia. Naopak, za povšimnutie stojí krbová vstavba s vloženou drevenou knižnicou. Tá spolu s pohovkou tvorí útulný, relaxačný kútik. Celý priestor oživujú tmavosivé materiály (zábradlie schodiska, betónová stierka, dlažba pred krbom a doplnky). Dôležitú úlohu zohráva aj osvetlenie. Na celú dĺžku obývačky je roztiahnuté lineárne zapustené hlavné svetlo, ktoré ako lúč prelietava celou miestnosťou.  Podobným efektom je osvetlená aj kuchynská linka.

Prečítajte si tiež
Racionálne bývanie? Dom v Záhorskej Bystrici rešpektuje potreby rodiny

Ostatné miestnosti si už žijú tak trochu vlastným životom. Spálňu tvorí vstavaná šatňa, posteľ s čelom a nočnými stolíkmi na mieru. Stena za posteľou je ošetrená stierkou v totožnej farbe ako nábytok. Na spálňu nadväzuje miniatúrna kúpeľňa s vaňou. Jej steny sú obložené bielobéžovým veľkoformátovým obkladom.

Víkendový dom pre rodinu s dizajnovým interiérom

Obývačka. Zdroj: Ing. arch. Barbora Jozová

Hlavná kúpeľňa plní aj funkciu práčovne a je poňatá trochu hravejšie. Vstavaný nábytok, ktorý v sebe skrýva práčku a sušičku, je vybavený zelenými dvierkami. Táto farba je potom reflektovaná aj na opačnej strane v sprchovom kúte. Osvetlenie kúpeľne je riešené LED pásmi, ktoré sú integrované do ník v sadrokartónových podhľadoch. Vytvárajú ilúziu nekonečného stropu.

Prečítajte si tiež
Stará stodola vo funkcii strechy: Vo vnútri je nový dom!

V detskej izbe je vstavaný nábytok s malým úkrytom, ktorý mohol vzniknúť vďaka vyššiemu stropu. Celá izba je ladená do prírodných odtieňov s motívom hôr, či už na obklade stien, tapete na stene, alebo na vstavanom nábytku. Dom a jeho interiér boli riešené v úzkom spojení s klientmi, každý prvok a detail boli podrobne konzultované a veľakrát aj svojpomocne realizované. Vďaka tomu vznikol jedinečný interiér.

Víkendový dom pre rodinu s dizajnovým interiérom

Vstup do domu sa odohráva v podzemnom podlaží a schodisko vedie do otvoreného obývacieho priestoru, ktorý má však zároveň vstup na terasu v hornej časti pozemku. Zdroj: Ing. arch. Barbora Jozová

Víkendový dom, Južné Čechy

Autor interiéru: Ing. arch. Barbora Jozová, KREATIER s.r.o.

Foto: Ing. arch. Barbora Jozová

Interiér bol zaradený do súťaže Interiér roka 2021, ktorá bola slávnostne vyhodnotená koncom apríla v pražskom Centre súčasného umenia DOX. Pozrite si prehľad víťazov všetkých kategórií.

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: Interiér roku minimalizmus nábytok na mieru presklené plochy svahovitý pozemok víkendový dom
Zdieľať článok

Diskusia