Zdroj: Petr Polák

Hory, praskajúci krb a vôňa dreva. Šetrná drevostavba z CLT panelov neponúka iba krásny výhľad!

15. 11. 2022
Zdieľať

Nadšení športovci túžili po oddychovom mieste, kde by si mohli dopriať pohodu a relax po náročných dňoch v práci, ale aj hodinách strávených lyžovaním či turistikou. Dnes ich v lone Šumavy pri vodnej nádrži Lipno čaká útulná chata s rozpálenou saunou, pohodou pri vode a vôňa okolitého lesa, ktoré sú správnou bodkou za podareným výletom.

Na pozemku v rekreačnej lokalite pri Lipenskej priehrade stála typová drevená chata zo 70. rokov 20. storočia. Na jej mieste vyrástla novostavba, ktorá je pohodlným zázemím horských športov v každom ročnom období. Architektka MgA. Gabriela Králová akceptovala okolité stavby v susedstve a rešpektovala výškové pomery v krajine. Relaxačnú chatu a pozemok popri nej od blízkej železničnej trate oddeľuje hustá zeleň.

Z CLT panelov, ale podľa starých princípov

V novej stavbe z CLT panelov sa zrkadlia typické princípy klasickej šumavskej architektúry: obdĺžnikový pôdorys, kompaktný tvar, orientácia po vrstevnici, vytvorenie krytého zápražia, výraznejšia artikulácia štítu (predsadenie). Niektoré detaily sú modernou interpretáciou pôvodných prvkov.

Exteriér v lese - Rekreačná chata na Lipne

Chatu tvorí jedno podlažie a podkrovie. Zdroj: Petr Polák

Výhľad na Lipno a okolité lesy

Už vopred bolo jasné, že stredobodom projektu bude pôsobivý výhľad na Lipno, v pozadí s vrcholmi Smrčiny a Hraničníka. Nečudo, že autorka sústredila hlavný obytný priestor chaty okolo dominantného štítového štvorcového okna s výhľadom na priehradu. Ostatné okná majú výhľad do lesa. Okrem výhľadov, je príroda v interiéri zastúpená aj priamo – použitými materiálmi, vôňou, farbou.

Prečítajte si tiež
Pôvodnú chatku v chránenej oblasti nahradila drevostavba z prefabrikovaných panelov. Čo všetko museli architekti dodržať?

Drevená terasa lemuje chatu z troch strán

Chatu tvorí jedno podlažie a podkrovie. Na prízemí je okrem hlavnej izby s kuchyňou umiestnená jedna malá izba, kúpeľňa, práčovňa, malá sauna a miestnosť na uloženie športového a technického vybavenia. Podkrovie skrýva kúpeľňu, komoru a dve spálne s kruhovým oknom v štíte.

Drevená kuchy§a - Rekreačná chata na Lipne

Na prízemí je okrem hlavnej izby s kuchyňou umiestnená jedna malá izba, kúpeľňa, práčovňa, malá sauna a miestnosť na uloženie športového a technického vybavenia. Zdroj: Petr Polák

Prepojenie interiéru a exteriéru zvýrazňuje drevená terasa, ktorá lemuje dom až z troch strán. Takto vzniká priestor nielen na posedenie pod výrazným presahom strechy, ale tiež miesto na uloženie dreva, bicyklov a odpočiváreň po saunovaní.

Drevené steny ošetrili voskovým olejom

Z technického hľadiska chatu tvoria CLT panely, priznané v interiéri. Skladba je difúzne otvorená s prevetrávanou fasádou. Drevené steny ošetrili náterom z tvrdého voskového oleja s bielym pigmentom a UV filtrom. Dopĺňa ich masívny trámový strop so záklopom biodoskou, vďaka čomu miestnosti pôsobia kompaktne a útulne.

Spálňa - Rekreačná chata na Lipne

Priznané drevo v interiéri vytvára príjemnú atmosféru i vďaka vôni. Zdroj: Petr Polák

Na fasádach si všimnete obklad zo zvislých smrekovcových profilov, okná dopĺňajú integrované posuvné okenice. Celú chatku prikrýva plechová falcovaná strecha.

Hory, praskajúci krb a vôňa dreva

Za samotnou realizáciou stojí rodinná firma 3AE, ktorá v úzkej spolupráci s autorkou chaty dotiahla navrhnuté prvky do posledného detailu. Vďaka vydarenej spolupráci z nej rezonuje zmysel pre detail a láska k prírodnému materiálu. Priznané drevo v interiéri vytvára príjemnú atmosféru i vďaka vôni. Keď si predstavíte zasnežené okolité kopce a praskajúci oheň v krbe, k dokonalosti veľa nechýba.

Podkrovie - Rekreačná chata na Lipne

Podkrovie skrýva kúpeľňu, komoru a dve spálne s kruhovým oknom v štíte. Zdroj: Petr Polák

Naviaže viac CO2, ako vyprodukuje

„Stavba z masívneho dreva je nielen útulná, ale aj ekologická. Tento dom obsahuje okolo 50 m3 dreva, vďaka čomu naviaže až 43 ton CO2. To je rovnaké množstvo, ktoré by vyprodukoval automobil najazdením 390 tisíc kilometrov. Pri výstavbe, teda viac CO2 nadviaže, než vyprodukuje. Dom je navyše z 80 až 90 % kompletne recyklovateľný. Viac ako 90 % hmotnosti domu je vyrobených v ČR, českými majstrami, z českých materiálov a českého dreva,“ dopĺňa nemenej dôležité informácie autorka projektu, česká architektka žijúca vo Francúzsku Gabriela Králová.

Exteriér - Rekreačná chata na Lipne

Prepojenie interiéru a exteriéru zvýrazňuje drevená terasa, ktorá lemuje dom až z troch strán. Zdroj: Petr Polák

Materiály

  • CLT panely Novatop – nosná a pohľadová konštrukcia
  • sibírsky smrekovec – fasáda
  • dub – podlahy
  • mastenec – krb
  • smreková biodoska – kuchyňa
  • smrekovcová biodoska – okenica

Rekreačná chata na Lipne

architektonický ateliér: Les Archinautes
autori: MgA. Gabriela Králová
lokalita: Lipno, ČR
zastavaná plocha: 123 m2
hrubá podlahová plocha: 118 m2
úžitková plocha: 110 m2
plocha pozemku: 580 m2
rozmery: 11 x 8 m / 570 m3
projekt: 2020
realizácia: 2021
spolupráca: projekčná príprava: 3AE s.r.o. [Ing. Radek Vybíhal]
realizácia na kľúč: 3AE s.r.o.
náklady: 6 500 000 CZK, približne 265 501 EUR

Sabína Zavarská
Foto: Petr Polák
Zdroj: www.linka.news

Kategória: Návšteva
Tagy: chata drevená terasa drevené fasády drevené podlahy drevený nábytok drevostavba
Zdieľať článok

Diskusia