Zdroj: Roos Alderhoff fotografie

Z každej strany iná tvár! Ako urobili starý dom priestrannejším a úspornejším?

13. 01. 2023
Zdieľať

Holandský Amsterdam je mesto s neuveriteľným čarom. Do veľkej miery ho vytvára miestna architektúra. Samozrejme, tú treba udržiavať, obnovovať a neraz aj rozšíriť, aby vyhovovala potrebám dnešných obyvateľov či užívateľov. Takmer nedotknutý rodinný dom z roku 1934 bol na tom podobne – jeho majitelia potrebovali o čosi väčší priestor a zároveň si priali, aby bol omnoho energeticky efektívnejší. Tu je výsledok.

Podobne ako mnohé stavby z prvej polovice 20. storočia, i tento starý dom mal silný rukopis a množstvo detailov, ktoré architekti chceli zachovať. Na druhej strane rozšírenie stavby malo pôsobiť moderne, otvorene a vytvárať úplne inú atmosféru, ktorá by komunikovala s atmosférou 30. rokov. Podarilo sa im skĺbiť bezpečnú a teplú atmosféru starej časti s otvoreným a transparentným pocitom moderného domova.

Z každej strany iný dom

Základom rekonštrukcie a dostavby bolo odstránenie fasády smerujúcej k záhrade, práve sem autori premeny pridali novú hmotu domu. Našla v nej priestor otvorená kuchyňa s jedálňou, ktorá má podlahu položenú o dva schody nižšie ako obývačka v staršej časti.

Rozšírenie staršieho domu v Amsterdame

Z ulice nie je vidno modernú prístavbu a dom ani po rozšírení neruší klasický štýl ulice. Zdroj: Roos Alderhoff fotografie

Pri pohľade zo zadného dvora vôbec nevidíte klasickú prednú časť domu – dom pôsobí ako moderná novostavba s čiernou fasádou a preskleným prízemím pozerajúcim do záhrady. Naopak, z ulice nie je zase vidno modernú prístavbu a dom ani po rozšírení neruší klasický štýl ulice. Hoci je každá časť domu iná, vo vnútri sa ľahko a príjemne spájajú.

5 metrov navyše, opaľované drevo a solárne panely

„Dom sme rozšírili 5 metrov hlbokou prístavbou cez všetky tri podlažia. Použili sme na to tri rôzne materiály: opaľované drevo, sklo a hrubé kamene. Opaľované drevo na fasáde (stará japonská technika „Shou Sugi Ban“) chráni drevo tenkou zuhoľnatenou vrstvou. Na rozdiel od farby sa to nemusí ošetrovať. Všetky čierne solárne panely sme nainštalovali v jednej rovine so zuhoľnatenými drevenými lamelami,“ konkretizujú architekti z ateliéru CUBE architecten.

Prečítajte si tiež
Rozšírenie vnieslo do radového domu svetlo i vzduch. Najväčšou zmenou prešla strecha

Kamenný múr ukrýva kuchynskú linku

Kuchynská linka je vložená do samostatného múru z hrubého prírodného kameňa, ktorý je s domom spojený len pásom trojskla a mierne vysunutý z hlavného objemu. Vďaka preskleniu do kuchynskej časti vstupuje dostatok prirodzeného svetla aj zhora. Zároveň z kuchyne vidno na príjazdovú cestu k domu.

Horné podlažia smerom do zadného dvora presahujú presklené prízemie, a tak vznikla malá kameňom vydláždená veranda. Tento efekt znásobujú tri stĺpy podopierajúce presah, ktorý tieni interiér pred silným slnkom. Na verandu nadväzuje priestor na vonkajšie sedenie.

Ako urobili starý dom úspornejším?

Modernizácia starej časti domu si vyžiadala nevyhnutné opatrenia na úsporu energie. Okrem vyplnenia dutín, ktoré vznikli časom pribudla kvalitná izolácia fasád z vnútornej strany. Zvnútra preto, aby si dom zachoval pôvodný charakter. Architekti kvôli väčšej úspore energií posunuli aj existujúce schody. Starú strechu nahradili novou a celé prízemie dostalo novú zateplenú podlahu. „Chceli sme ponechať aj staré vitráže, ale umiestnili sme ich do dvojitého skla,“ dopĺňajú autori projektu.

Rozšírenie domu KDW199

architektonický ateliér: CUBE architecten
autori: Pieter van der Pot
stavebný inžinier: Brouwer+Kok
konštrukcie: Bouwgroep Haarlem
lokalita: Amsterdam, Holandsko
celková plocha: 222 m2
úžitková plocha: 161 m2
realizácia: 2022

Sabína Zavarská
Foto: Roos Alderhoff fotografie, CUBE architecten

Kategória: Návšteva
Tagy: drevené fasády drevené lamely prístavba domu prístavby domov rekonštrukcia domu solárne panely trojpodlažný dom
Zdieľať článok
Čo hrozí pri svojpomocných rekonštrukciách? Najčastejšie chyby, ktorých sa domáci majstri dopúšťajúUrob si sám

Čo hrozí pri svojpomocných rekonštrukciách? Najčastejšie chyby, ktorých sa domáci majstri dopúšťajú

Elektrina z obnoviteľných zdrojov rastie, v Európe pribúdajú solárne aj veterné parkyASB.sk

Elektrina z obnoviteľných zdrojov rastie, v Európe pribúdajú solárne aj veterné parky

Žiadatelia o dotáciu na obnovu domu si na vyjadrenie počkajú do letaASB.sk

Žiadatelia o dotáciu na obnovu domu si na vyjadrenie počkajú do leta

Kvíz: Ako dobre sa vyznáte v dotáciách Obnov dom? Otestujte sa!ASB.sk

Kvíz: Ako dobre sa vyznáte v dotáciách Obnov dom? Otestujte sa!

Diskusia