Zdroj: Jack Lovel + Fragments Photography

Trojpodlažný dom otvára a zatvára fasádu podľa nálady domácich

10. 10. 2021
Zdieľať

Inšpiratívna stavba s názvom Shutter House (Okenicový dom) stojí na brehu krásneho jazera Monger, preto niet divu, že si majitelia túžili užívať krásny výhľad naň z každého poschodia.

Miesto projektu bolo z architektonického hľadiska celkom veľkou výzvou, keďže išlo o úzky a strmý pozemok vo svahu. Na druhej strane však autorom projektu poskytlo niekoľko zaujímavých parametrov, s ktorými pracovali. Dom vložili do svahu tak, aby vytvorili medzi poschodiami interakciu. Obložili ho drevom a umožnili jeho obyvateľom ovládať pomerne veľkú časť fasády. Ovládať – teda otvárať a zatvárať časti na rozmerných preskleniach.

Prečítajte si tiež
Traja chlapi Terezy Salte v trojjazyčnej domácnosti a trojposchodovej vile

Krajina okolo je v tomto prípade tak trochu obrazovkou, ktorú si majitelia dávkujú podľa potreby. Rovnako tak si dávkujú aj intenzitu či farbu svetla, ktoré sa v dome mení nielen vďaka slnku, ale i vďaka polohe drevených tieniacich lamiel.

Trojpodlažná vila s variabilnou fasádou

Dom sa rozprestiera na troch podlažiach. Zdroj: Jack Lovel + Fragments Photography

„Vždy sme boli veľkými fanúšikmi talentovaného tímu zo štúdia State Of Kin, a keď sa naskytla príležitosť na spoluprácu, neváhali sme ani sekundu. Shutter House na jednej strane pôsobí hravým dojmom, ale zároveň má zmysel pre eleganciu a vyberať doň nábytok tak, aby dokonale ladil s architektúrou, bola výzva,“ prezradil Salvatore Fazzari, riaditeľ spoločnosti Mobilia.

Prečítajte si tiež
Neďaleko tajchu v Štiavnických vrchoch stojí typový dom s originálnymi úpravami (VIDEO)

„Naše štúdio je pomerne malé. Architektonické a interiérové oddelenie úzko spolupracujú, čo vidno aj na tejto realizácii. Veľmi sme sa tešili, že sme mohli použiť výrobky svojich obľúbených súčasných návrhárov, ako je Patricia Urquiola, Michael Anastassiades či Inga Sempè. Práve zariadenie domu sa stalo rovnako dôležitou súčasťou výsledku ako samotná stavba.“ Alessandra French, riaditeľka štúdia State Of Kin.

Trojpodlažná vila s variabilnou fasádou

Zdroj: Jack Lovel + Fragments Photography

Dom sa rozprestiera na troch podlažiach. Na prízemí je garáž, vínna pivnica a vstupná chodba. Na prvom poschodí sú štyri spálne, tri kúpeľne, práčovňa a galéria. Na druhom poschodí je otvorený priestor s obývačkou, kuchyňou a jedálenskou časťou. Ten je prepojený s prednou terasou, odtiaľ ponúka panoramatický pohľad na jazero Monger, z druhej strany nadväzuje na terasu s bazénom.

Prečítajte si tiež
Kompletná rekonštrukcia radového domu pre úspešného českého režiséra trvala štyri roky

Dom je zariadený nábytkom a doplnkami najznámejších svetových značiek. Všetky boli starostlivo vybraté tak, aby doplnili jeho architektonickú krásu. Pohovku oblých tvarov Moroso Tender navrhla Patricia Urquiola. Je veľmi vďačná najmä v otvorených priestoroch, keďže z každej časti poskytuje výhľad iným smerom. V tomto prípade si môžete vybrať, či máte chuť pozerať sa na umelecké diela na stene alebo radšej budete sledovať dianie v kuchyni.

Štýlová jedáleň s obrazom a východom na terasu

Na kuchyňu nadväzuje veľkorysý jedálenský stôl s hravými stoličkami Moroso Mathilda, po otvorení presklenia ste jednou nohou na terase. Čo sa týka doplnkov, dom je zariadený striedmo. Dominantnú rolu tu totiž okrem dizajnového nábytku zohrávajú umelecké diela. Zdroj: Jack Lovel + Fragments Photography

Drevené obloženie fasády pochádza z lokálnych zdrojov a mechanický systém umožňuje fasádu rýchlo a jednoducho otvárať a zatvárať. Presne podľa momentálnej potreby a nálady majiteľov. Aj v uzavretej polohe pri správne natočených lamelách stále poskytuje nerušený pohľad na jazero, ale v intímnejšej podobe. Skrátka, celý systém ponúka nekonečné možnosti výhľadov na okolitú krajinu či svetelnej atmosféry.

Skrytá časť terasy rodinného domu

Skrytá časť terasy s prístupom z prvého poschodia poskytuje rodine absolútne súkromie. Architekti mysleli aj na prirodzený tieň, ktorý jej v budúcnosti zabezpečí strom zasadený do otvoru v drevom obloženej podlahe. Zdroj: Jack Lovel + Fragments Photography

Profil

NEHNUTEĽNOSŤ

Trojpodlažný betónový dom s drevenou fasádou a mechanizmom na jej otváranie a zatváranie.

LOKALITA

Jazero Monger vo Wembley, západná Austrália

AUTORI PROJEKTU A INTERIÉRU

Dizajnové štúdio State of Kin a spoločnosť Mobilia, ktorá sa špecializuje na špičkové dizajnérske výrobky od najlepších svetových výrobcov.

mobilia.com.au

stateofkin.com.au

Pripravila: Katarína Barošová

Foto: Jack Lovel + Fragments Photography

Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Návšteva
Tagy: dizajnový nábytok drevené fasády moderná architektúra tieniace konštrukcie trojpodlažný dom vily
Zdieľať článok

Diskusia