Zdroj: inN arquitectura

Našli šťastie v slepej uličke. Trúfalý útek architektov z mesta do starého hostinca v horách

30. 06. 2023
Zdieľať

Horské prostredie a stáročia vpísané do múrov bývalého hostinca La Posada v španielskom mestečku Galaroza učarovali kdekomu - i architektom z inN arquitectura. V objekte postavenom z prírodných materiálov videli široký potenciál. Flexibilný priestor využívajú na prácu, bývanie aj ako výstavný.

Šikmý terén, úzke uličky a hustota výstavby na malej rozlohe charakterizuje južanské mestečká. Bývalý hostinec v slepej uličke je dvojpodlažný podpivničený objekt s vlastnou záhradou.

Hrubé kamenné múry a skromný počet okenných otvorov odkazujú na jeho dávnu históriu. Nové pôsobisko, ďaleko od typických adries architektonických štúdií vo veľkých mestách, tím z inN arquitectura posunulo kreatívne i v osobnej rovine.

biely južanský dom

Od ulice je dom uzavretý pred zvedavým pohľadmi. Zdroj: inN arquitectura

 Z ulice vidieť bielu pevnosť

Až na jeden bod, v ktorom sa dom dotýka susednej budovy, ide o voľne stojaci objekt s lichobežníkovou dispozíciou stavby aj záhrady. Zo strany ulice je biely a takmer bez okenných otvorov. Pôsobí trochu ako pevnosť. Na sídlo architektonického štúdia upozorňuje sotva pozorovateľné neónové logo vo forme siluety sedlovej strechy s komínom.

južanský dom

Život v dome je pozorovateľný predovšetkým zo záhrady. Zdroj: inN arquitectura

Ani jedno okno nie je rovnaké

Život v dome je pozorovateľný predovšetkým zo záhrady cez veľké okenné tabule. Potrebné súkromie zabezpečuje vysoký kamenný múr. Celý dom má nové okná s jednoduchými hnedými rámami bez okeníc. Sú rozvrhnuté nepravidelne.

Prečítajte si tiež
Z bývalej lisovne je romantické dovolenkové bývanie. Stále má čaro starého vidieka

Materiál nevyhodili. Z dverí je nábytok

Rekonštrukcia objektu bola sčasti realizovaná ekologickým spôsobom a vyžiadala si päťročné úsilie. Výzvou boli niektoré remeselné a stavebné postupy, ktoré sa už nepraktizujú. Architekti starostlivo posúdili každý kus zachovaného materiálu. O jeho recyklovaní alebo upcyklovaní v dome rozhodovala predovšetkým kvalita.

obývačka s kamennými stenami

Nábytok vznikol recykláciou pôvodných materiálov. Zdroj: inN arquitectura

Interiér bolo potrebné spevniť, skultivovať a miestnosti prispôsobiť aktuálnym požiadavkám.
Napríklad zvyškové drevo sa použilo na podlahu, dvere na výrobu nábytku, nepotrebné kamene na doplnenie muriva a pôvodné dlaždice na úpravu stien.

Fakt, že ide takmer výlučne o prírodné materiály, dáva domu jedinečný vizuálny charakter. Všetky priestory sa vyznačujú trámovým stropom s bodovým osvetlením a prírodnou paletou farieb.

Viac foto z interiéru si pozrite v galérii.

Dolné podlažie slúži hlavne na bývanie

Dom je prístupný dvojkrídlovými dverami z ulice cez prijímaciu architektonickú kanceláriu. Vchádza sa do nej cez halu s kovovým schodiskom. Zozadu sa dostanete do prevažne súkromnej časti aj do ateliéru na poschodí.

spálňa so šatníkom

V dome sú aj súkromné priestory. Architekti hovoria, že si doniesli domov do práce. Zdroj: inN arquitectura

Obytná časť pozostáva z priechodnej zapustenej obývacej izby smerom do samostatnej kuchyne s jedálenským stolom, spálne s alternatívnym úložným priestorom na šatstvo a kúpeľne so sprchovacím kútom a WC. Jednotlivé miestnosti majú pozdĺžny pôdorys a z hľadiska pohodlia ideálnu rozlohu. Múry sú hrubé, takže ich odľahčuje minimalistické zariadenie a štýlové doplnky.

pracovňa s trámovým stropom

V pracovnej časti je minimum priečok. Zdroj: inN arquitectura

Minimum priečok v ateliéri

Horné podlažie je otvorené s minimom deliacich priečok. Nachádza sa tu srdce architektonického ateliéru so štyrmi pracovnými stolmi, rysovacou doskou pri veľkom okennom otvore a samostatnou kuchynkou s okrúhlym stolom. Priestor je celkovo stroho minimalisticky zariadený, ako stvorený na brainstorming či architektonické experimenty s testovaním materiálu.

Prečítajte si tiež
Záhrada a dom v jednom. Nič gýčové, len príroda a pocit, že ste celý rok na dovolenke

Z pivnice výstavný priestor

Pivničný priestor pôsobí na prvý pohľad surovo. Pozostáva z dvoch miestností s univerzálnym uplatnením. Biely náter napovedá, že ide o výstavné priestory, zútulňuje ich krb. Priznané tmavé murivo v druhej miestnosti, naopak, hovorí, že je tu miesto na prednášky spojené s premietaním pre minimálne dvanásť osôb.

osvetlené schodisko v záhade

Malá záhrada je miesto na pracovný oddych. Zdroj: inN arquitectura

Obľúbená malá záhrada

Záhrada je upravená jednoducho. Trávnatý porast ozvláštňuje zabudované svetlo po stranách. Malá rozloha nie je prekážkou. Aj tak predstavuje skvelé miesto na pracovný oddych bez zbytočných vizuálnych ruchov.

La Posada

Architekti: inN arquitectura
Lokalita: Galaroza, Španielsko
Realizácia: 2018 – 2023

Text: Katarína Mácová
Foto: inN arquitectura

Kategória: Návšteva
Tagy: malá záhrada recyklácia materiálov rekonštrukcia domu
Zdieľať článok
Žiadatelia o dotáciu na obnovu domu si na vyjadrenie počkajú do letaASB.sk

Žiadatelia o dotáciu na obnovu domu si na vyjadrenie počkajú do leta

K obnove domov majiteľov motivuje aj vidina nižších účtov za energieASB.sk

K obnove domov majiteľov motivuje aj vidina nižších účtov za energie

Piata mimoriadna výzva Obnov dom: Aký je príspevok na opravu škôd po zemetrasení a krupobití?ASB.sk

Piata mimoriadna výzva Obnov dom: Aký je príspevok na opravu škôd po zemetrasení a krupobití?

Kvíz: Ako dobre sa vyznáte v dotáciách Obnov dom? Otestujte sa!ASB.sk

Kvíz: Ako dobre sa vyznáte v dotáciách Obnov dom? Otestujte sa!

Diskusia