Fotopostup, vďaka ktorému nalepíte tehlový obklad na stenu ľahko a rýchlo
Neomietnuté tehly dokážu dodať interiéru nevšednú hrejivú atmosféru. S naším podrobným postupom si vysnívaný tehlový obklad zvládnete spraviť aj sami.
Lepenie tehličkovej steny môže byť kumšt, zvlášť ak sú rozdiely v hrúbkach a dĺžkach tehličiek viac než 1 cm. Vtedy sa treba zahrať s hrúbkou škár medzi nimi, aby sa tieto nerovnosti vyrovnali.
Čo budete potrebovať
Materiál: penetračný náter na stenu (pred lepením), lepiaca malta na lepenie tehličiek, tehlové obkladové pásiky (vrátane rohových), veľké klince (asi 15 ks), škárovacia malta, impregnácia proti zašpineniu
Náradie: murárske hladidlo, murárska lyžica, murárska špachtľa, maliarsky valček, miska, plochý štetec, akumulátorový skrutkovač alebo vŕtačka, vedro, obyčajné kladivo, gumené kladivo, dlhá rovná doska (na istenie spodného radu tehličiek), uhlová brúska, pevnejšie vrecko na škárovanie, palička na zatláčanie, zubná kefka, plochý štetec, krížový čiarový laser
Ako na to
1. Dobre si premyslite miesto, odkiaľ začnete lepiť, aby sa nestalo, že budete musieť píliť tehličky na mieste, kde to najviac vidno. V našom prípade bol najdôležitejší roh steny, ktorá tvorí vchod do kuchyne. Na zameranie roviny poslúži krížový laser.
Vo vedre zarobte lepidlo a naneste ho na tehličku (nie na stenu).
2. Tehličku priložte na stenu a jemne pobúchajte gumeným kladivom. Prebytočné lepidlo, ktoré sa vytlačí spod tehličky, špachtľou rozotrite. Škáry medzi tehličkami si môžete vyplniť pásikmi kartónu (my sme použili pásiky široké 17 mm).
3. Pod rohové tehličky, ktoré sú ťažšie, pre istotu zatlčte klince. Keď sa dostanete po bod, kde bude doska kuchynskej linky, zatlčte do steny dlhú rovnú latu, ktorá vám pomôže udržať rovinu pri lepení a škárovaní.
4. Vo vedre zarobte stredne hustú škárovaciu maltu (podľa návodu na obale) a murárskou lyžicou ju naložte do vrecka. Ak bude príliš hustá, môžete si ju zriediť.
Vyplňte škáry (škárujte až po uschnutí lepidla pod tehličkami, čiže min. 24 hod. od lepenia). Určte si, kde chcete mať lampy, a nechajte voľné škáry na káble.
5. Pár minút po nanesení hmoty ju zatlačte paličkou, poslúži aj lekárska palička do úst. Môžete si nastrihať lopatky rôznych šírok pre rôzne hrúbky škár. Keď bude hmota spolovice suchá, škáry dočistite malou kefkou (napr. aj zubnou).
6. Na miestach, kde chcete mať lampy, vyvŕtajte diery a zatlčte rozperky. Potom lampy namontujte na steny, káble zasuňte do škár a veďte ich k zásuvke. Namontujte zásuvku a vypínač, medzery doplňte škárovacou maltou.
Po vyschnutí škárovacej malty celú stenu natrite impregnačným náterom, aby bola odolnejšia proti zašpineniu a vzniku plesní.
Text: Jana Ardanová, Katarína Paukeje
Foto a realizácia: Jana Ardanová
Zdroj: časopis Môj dom