Zdroj: istock.com

Orchidea vám vydrží roky, ak zvolíte vhodnú starostlivosť. Ukážeme vám, ako na to

06. 09. 2023
Zdieľať

Orchidey sú obľúbené izbové rastliny, charakteristické tvarom svojich kvetov. Prostredníctvom nich si vieme do svojich domovov vniesť trochu exotiky. Vďaka svojej flexibilite dokážu kvitnúť aj u nás. Krása kvetov orchidey je dychberúca, rovnako ako ich farba a tvar. Na výber existuje až 30 000 druhov rastlín po celom svete. Pri dobrej starostlivosti dokáže prosperovať aj 15 rokov. Ako to môžete dosiahnuť?

Správny výber sa začína v obchode

Ak ste sa rozhodli pre kúpu orchidey, všímajte si rastlinu už v obchodnom reťazci. Nie je nahnitá, poškodená alebo nemá premočený substrát? Ak je po tejto stránke v poriadku, skontrolujte, či sa v nej nachádzajú škodcovia. Zdravá orchidea nesmie obsahovať ani jedného, má mať vzdušné korene a musí byť pevná.

Prečítajte si tiež
Nenáročné rastliny vhodné do spálne, ktoré čistia vzduch a navodia relaxačnú atmosféru

Po príchode domov z obchodu ju najskôr uložte na nie veľmi teplé miesto a nedovoľte, aby sa k nej dostali deti či domáci miláčikovia. Jedine tak ju na začiatku ochránite – a postupne môžete začať so starostlivosťou.

Žltá orchidea v kvetináči

Orchidea vyžaduje váš čas, lásku aj trpezlivosť. Zdroj: istock.com

Ktoré miesto je pre orchideu najvhodnejšie?

Orchidey preferujú svetlé miesto a západne alebo východne orientované okno so žalúziami. Tie využijete najmä v letnom období. Pozor však na vetranie – príliš chladný vzduch, najmä v zime, rastlinám nerobí dobre. Položením na vstupný stolík pri vchodových dverách by ste ich v zime mohli vystaviť mrazivému chladnému počasiu a prievanu. Rovnako im škodí aj pobyt na priamom slnečnom svetle, ktoré môže spáliť listy.

Motýlie orchidey majú najradšej teplotu okolo 18°C a pestujú sa v interiéri po celý rok. Iné odrody, napr. Dendróbium, Cymbidium a Oncidium, vyžadujú večernú teplotu najmenej 10 °C, a preto ich v lete premiestnite na svetlé miesto bez priameho slnečného žiarenia.

Biela orchidea v kvetináči

Orchidey sú obľúbené izbové rastliny – starostlivosť o ne si vyžaduje veľa trpezlivosti. Odmenia sa však nádhernými kvetmi. Zdroj: istock.com

A ako zistíte, čo je pre rastliny veľa alebo málo svetla? Pozrite sa na štruktúru a farbu listov. Orchidey, ktoré dostávajú dostatok svetla, budú mať svetlozelené listy. Pri slabom osvetlení budú listy tmavšie a tuhšie. Pri veľmi silnom osvetlení sa na nich vytvorí ružový alebo červený okraj.

Polievame menej, ale pravidelne

Na polievanie používajte vlažnú vodu, či už pitnú, alebo dažďovú. Jeho frekvencia je nízka – orchideu stačí poliať raz týždenne. Dávajte si však pozor na správny spôsob: vodu nalejte na korene a sledujte, ako odteká do zeminy. Ak ju budete polievať pravidelne, budú jej korene dosahovať matnú striebornú až svetlozelenú farbu. (Pri zelených koreňoch si môžete dať od polievania prestávku – počkajte na ich strieborný odtieň).

Prečítajte si tiež
Viete, ako správne zalievať izbové rastliny? Pozor na tieto chyby!

V prípade orchidey umiestnenej v dekoračnom kvetináči sa uistite, že v nádobe neostala prebytočná voda a všetka vsiakla do pôdy. Rastlina vyžaduje veľmi málo vody, a preto je tu jeden osvedčený tip. Namiesto klasického polievania vodou skúste kocku ľadu. Položte ju ku koreňom a nechajte roztopiť. Poskytne to orchidei stály prúd vody, a preto nepohltí jej jemný koreňový systém.

Zalievanie orchidei ku koreňom

Polievame ku koreňom, nie listy ani kvety. Zdroj: istock.com

Pozor na prehnojenie

Orchidey hnojíme vtedy, keď rastlina aktívne rastie, čo je v marci až novembri. Používajte pritom špeciálne hnojivo určené na tieto kvetiny a aplikujte ho raz mesačne. Dávajte si pozor na prehnojenie, ktoré vedie k rýchlemu rastu listov a nekvitnutiu.

Zavlažovanie listov orchidei

Orchidea obľubuje vlhkosť, listy stačí raz za čas postriekať vlažnou vodou. Zdroj: istock.com

Presádzajte, len ak je to nevyhnutné

Na rozdiel od väčšiny izbových rastlín, orchidey nepotrebujú pravidelné presádzanie. Darí sa im, keď sú viazané na korene. Ak však tie prerastajú kvetináč, je potrebné im vyhradiť nový, ktorý im poskytne viac priestoru. Korene rastliny sú totiž pevné na dotyk a majú tendenciu zvinúť sa po obvode črepníka, do ktorého sú zasadené.

Rastlinu presádzame najskôr asi po dvoch alebo troch rokoch s čerstvým kompostom (nesmie však kvitnúť) buď do toho istého, alebo o niečo väčšieho kvetináča. Vyhnite sa však terakotovým druhom – v nich sa korene orchidey pevne prichytia k povrchu, čo sťažuje presádzanie v budúcnosti.

Presádzanie orchidei v kvetináči

Presádzajte iba v prípade, že je to potrebné. Zdroj: istock.com

Starostlivosť po odkvitnutí

Rady, ktoré sme vám v článku priniesli, sú nemenné – či už rastlina kvitne, alebo nie. Kvitnutie orchideí závisí od jej druhu – niektoré kvitnú týždne, iné mesiace (raz ročne alebo niekoľkokrát do roka). Po odkvitnutí všetkých kvetov zvážte odrezanie stonky.

Odborníci tvrdia, že ponechanie stonky tak ako predtým, vám prinesie viac kvetov. Naopak, jej odstrihnutím na 2 cm nad listami spravíte pre rastlinu najlepšie, kvitnutie však oddialíte až o jeden rok. Nerobte tak v prípade motýlích orchideí – tie kvitnú viackrát na jednej stonke.

Prečítajte si tiež
Interiérová zeleň vám spríjemní dlhý pobyt doma. Toto sú tie najkrajšie izbovky

Nové kvetné výhonky spoznáte podľa sýtozelenej farby – tie so žltou či hnedou sú staré a je potrebné ich odrezať.

V prípade výskytu škodcov, napr. múčnatky, ich odstránite ručne pomocou namydlenej špongie. Prípadne hmyz postriekajte špeciálnym prípravkom.

Tip: Ak cestujete na dovolenku, zabezpečte si niekoho, kto sa o vašu orchideu postará. Požiadajte napríklad susedov. Keď to nie je možné, umiestnite pod rastlinu misku s vodou naplnenou tesne po okraj.

Text: Natália Turcovská
Foto: istock.com

Kategória: Zeleň v interiéri Zo života rastlín
Tagy: izbové kvety izbové rastliny orchidey
Zdieľať článok
Nefrolepka – retro papraď, ktorá obľubuje vlhkejší interiér a čistí vzduch od formaldehyduZáhrada

Nefrolepka – retro papraď, ktorá obľubuje vlhkejší interiér a čistí vzduch od formaldehydu

Rozmnožujete si rastliny pomocou listov? Neurobte túto zásadnú chybu!Záhrada

Rozmnožujete si rastliny pomocou listov? Neurobte túto zásadnú chybu!

Ako pestovať izbové rastliny a vytvoriť si doma zelenú oázu? Na to vám odpovie najnovšia epizóda podcastu Záhrada!Záhrada

Ako pestovať izbové rastliny a vytvoriť si doma zelenú oázu? Na to vám odpovie najnovšia epizóda podcastu Záhrada!

Viete, kedy by ste mali čistiť listy izbových rastlín citrónovou šťavou?Urob si sám

Viete, kedy by ste mali čistiť listy izbových rastlín citrónovou šťavou?

Diskusia