Zdroj: iStock

Ako účinne vyčistiť domáci krb od nánosov popola? Prinášame jednoduchý návod

27. 11. 2023
Zdieľať

Dlhé zimné večery sú ako stvorené na posedenie pri horiacom krbe. Či už si doprajete domácu pohodu, alebo pozvete domov priateľov, užijete si príjemne strávený čas. Aby však fungoval, ako má, treba ho pravidelne čistiť. Prinášame vám prehľadný návod, ako v prípade údržby kozubu postupovať.

Pri čistení je potrebné brať do úvahy typ krbu. Plynový, vzhľadom na jeho technickú povahu, vyžaduje na čistenie certifikovaného technika. V prípade elektrického zas servis nepotrebujete, ale pri jeho údržbe dbajte na pokyny výrobcu. Ak máte pri týchto typoch kozubov znečistený sklený kryt, postačí vám prípravok na odstránenie prachu. Ak však vlastníte klasický krb či piecku na drevo, držte sa nasledujúcich rád.

1. Pripravte si plachtu a ochranné oblečenie

Kozub často produkuje veľké množstvo popola a sadze, ktoré je potrebné odstrániť. Ak začínate s  čistením prvýkrát, najlepšie urobíte, ak okolo neho rozprestriete plachtu alebo aspoň staré uteráky. Vy sami si oblečte zásteru a staršie oblečenie, ktoré môžete zašpiniť. Sadze a popol sa totiž môžu dostať z oblečenia na podlahu a odtiaľ do koberca, čomu chceme zabrániť.

Prečítajte si tiež
Ako na špecifickom pozemku vznikal dom s efektom trvale upratanej domácnosti? Dôvera bola najdôležitejšia

2. Odstráňte nečistoty

Na ruky si nasaďte ochranné rukavice a vyberte z kozubu všetko, čo tam nepatrí, teda napríklad staré drevo, popol a iné nečistoty. Ak v ňom nájdete drevo, ktoré sa dá použiť neskôr, dajte ho nabok. Na hrubé nečistoty a popol použite krbový vysávač. Ak si nie ste jeho výberom istý, oslovte odborníkov z kachliarskej firmy. Pri čistení sa tiež uistite, že izba, v ktorej vykonávate údržbu, je dobre vetraná.

Človek nakladá drevo do kozubu.

Pred čistením odstráňte z kozubu všetky nečistoty vrátane starých kusov dreva. Zdroj: iStock

Náš tip

Na to, aby ste zabránili rozptýleniu popola do miestnosti, použite kávovú usadeninu, ktorú nasypete na popol. Vytvorí sa tak pevnejšia štruktúra, ktorá sa do okolia tak ľahko nerozfúka.

3. Vyčistite vnútorné steny

Ak máte odstránené všetky usadeniny viditeľné voľným okom, zamerajte sa na vnútro kozubu. Vezmite si kefku a plechovú lopatku a poriadne zametajte zvyšky prachu a popola. Postupujte v smere zhora nadol. Pomocou kefy vyčistite aj nečistoty zo skla krbovej vložky. Popol následne môžete zhrnúť do kovovej nádoby a roztrúsiť po záhrade. Ide o výborné hnojivo.

Človek rozsýpa popol v záhrade.

Miesto koša dajte popol radšej do záhrady. Zdroj: iStock

4. Použite sprej

Prichádza na rad čistiaci prostriedok – v tomto prípade uprednostnite univerzálny čistič. Postriekajte ním celé vnútro krbu tak, aby ním bolo pred samotným čistením navlhčené. V prípade odolnejších pripálenín neváhajte s použitím prostriedku špeciálne určeného na kozub, prípadne gril. Poradí si s odolnými nečistotami. Prostriedok nanášajte krúživými pohybmi. Ťažko dostupné miesta vydrhnite starou zubnou kefkou.

Prečítajte si tiež
Sú toto hranice minimálneho priestoru na bývanie? Malý byt nenáročný na upratovanie a hypotéku

Náš tip

Čistiace prostriedky nechajte pôsobiť aspoň 10 minút. V prípade odolných pripálenín a škvŕn tento interval predĺžte na polhodinu. Ak používate špeciálne prípravky z obchodu, riaďte sa pokynmi výrobcu na obale.

Aký čistiaci prostriedok je vhodné pri údržbe kozubu zvoliť?

  • Čistiaci prostriedok z drogérie

V niektorých prípadoch si pri čistení vystačíte aj s bežnými prostriedkami, ktoré využívate v domácnosti. Do pozornosti dávame aj špeciálne čističe, ako napríklad čistič rúr, grilov alebo krbov. Dobre vám bude fungovať aj amoniak, ktorého účinok však môže byť pri murovaných krboch príliš silný. Použite radšej vodu.

  • Ocot, saponát alebo sóda

Ak preferujete ekologickejšie riešenie, siahnite po domácom čistiacom prostriedku. Vyrobíte si ho jednoducho z dostupných surovín, ktoré bežne nájdete v kuchyni. Prvá možnosť je zmiešať ocot a vodu v pomere 1:1 a zmes naliať do rozprašovacej fľaše. Druhou možnosťou je zas pasta zložená z 3 polievkových lyžíc saponátu na riad a polovice šálky sódy bikarbóny. Zmes efektne odstraňuje špinu a škvrny.

Čistenie skla na dvierkach kozubu.

Ak chcete ušetriť na kupovaní čistiacich prostriedkov z drogérie, vyrobte si ich z domácich surovín. Zdroj: iStock

5. Nečistoty zmyte pomocou vody

Ak ste nechali čistiace prostriedky dostatočne dlho pôsobiť, špinavú prácu urobili za vás. Preto stačí už len uvoľnené nečistoty ľahko odstrániť pomocou handry a teplej vody. Tento proces opakujte ešte raz či dvakrát v prípade, že ide o príliš znečistený krb. Napokon odstráňte plachtu alebo staré uteráky a okolie kozubu ešte poriadne pozametajte.

Prečítajte si tiež
3 najčastejšie zlozvyky, ktoré vedú k chaosu a neporiadku. Profesionálna organizátorka domácností radí, ako si poriadok ľahko udržíte

6. Vyčistite sklo na krbe

Kozub máte vyčistený, chýba už len pomyselná bodka na záver v podobe čistého skla. Usadené sadze sú totiž najviditeľnejšie práve na tomto mieste. Náprava je však jednoduchá. Na výber je niekoľko spôsobov:

Popol

Ak ste popol z krbu ešte nestihli vyhodiť, využite ho práve na čistenie skla krbovej vložky. Pozor, použite len jemný popolček, ktorý naneste na navlhčenú handričku a ňou pretrite sklo. Odporúčame si zabezpečiť handričku z mikrovlákna.

Saponát na riad

Odolné škvrny aj usadeniny na skle odstránite pomocou saponátu. Pre lepšiu účinnosť môžete pridať ešte aj popolček.

Čistenie skla na dvierkach kozubu popolom.

Popol nie je len odpad, naopak má všestranné využitie. Napríklad môže byť dobrým pomocníkom aj pri samotnom čistení kozubu. Zdroj: iStock

Čistiace prostriedky

Ako v prípade kozubu, tak aj v prípade skla sú dostupné špeciálne čistiace prostriedky, konkrétne čistič krbových skiel. Na odstránenie dechtu použite ,,odmasťovač“. Pozor, čističe nestriekajte na sklo, pretože sú príliš agresívne. Naneste ich radšej na hubku. Týmto prostriedkom sa úplne vyhnite v prípade murovaného obkladu či obkladu z mramoru alebo žuly, keďže ich môžu poškodiť.

Noviny

Ekologickým variantom je použitie novín, ktoré stačí navlhčiť a vložiť do studeného popola. Pri tejto možnosti máte zaručené, že na rozdiel od drsných drôteniek či hubiek zostane vaše zostane nepoškrabané. Na dočistenie potom využite čisté noviny.

Náš tip

Niekedy pomôže zakúriť v krbe kvalitným drevom a jeho horením sa sklo ,,vypáli“, a teda aj vyčistí.

Záverečné rady na údržbu domáceho krbu

  • Spolu s kozubom nezabúdajte ani na čistenie kozubového náradia.
  • Kúrte iba kvalitným a suchým drevom. Výber dreva sa potom odrazí aj na potrebe pravidelnej údržby a čistenia.
  • Voľte drevo, ktoré horí pomalšie, ale dlhšie drží teplo, t.j. tvrdé drevo (buk, dub alebo orech).
  • Vyberte si suché drevo, nie vlhké.
  • Neotvárajte často krbové dvierka, robte tak iba pri nakladaní dreva.
  • Pri rozkurovaní nechajte otvorenú komínovú klapku aj prívod vzduchu. Nepoužívajte lesklý papier, lebo produkuje nečistoty a tzv. mastný dym.
  • Dbajte na dostatočný prívod vzduchu do kozubu.
  • Ak kozub používate pravidelne, čistite ho aspoň raz do týždňa.

Text: Natália Turcovská
Foto: iStock

Kategória: Obývacia izba
Tagy: kozub upratovanie
Zdieľať článok
Radový dom s tehlovou fasádou vdýchol lokalite nový životDom z tehly

Radový dom s tehlovou fasádou vdýchol lokalite nový život

Čučoriedky z vlastnej záhrady: Spoznajte tajomstvá úspechu pestovania chutných kanadských čučoriedokUrob si sám

Čučoriedky z vlastnej záhrady: Spoznajte tajomstvá úspechu pestovania chutných kanadských čučoriedok

Pohodlné a ľahko skladovateľné: Šikovné záhradné sedenie, ktoré si dokáže vyrobiť každý domáci majsterUrob si sám

Pohodlné a ľahko skladovateľné: Šikovné záhradné sedenie, ktoré si dokáže vyrobiť každý domáci majster

Smrekovcový šindeľ a farebné lodžie: Apartmány Filipovice zaujmú na prvý pohľadASB.sk

Smrekovcový šindeľ a farebné lodžie: Apartmány Filipovice zaujmú na prvý pohľad

Diskusia