Zdroj: Robert Žákovič

Ako na špecifickom pozemku vznikal dom s efektom trvale upratanej domácnosti? Dôvera bola najdôležitejšia

18. 05. 2023
Zdieľať

Skúsenosti potvrdzujú, že na prvý pohľad zvláštne, nepravidelné pozemky sú v realite oveľa zaujímavejšie. Aj atypický pozemok v Mladej Boleslavi nechal na seba chvíľu čakať. Rodina s dvoma chlapcami – zapálenými športovcami – ho dokázala s láskavou pomocou svojho príbuzného, architekta Jakuba Chocholu, zúročiť vo svoj prospech.

Pozemok sa nachádza v pokojnej mestskej časti Chrást a má tvar nepravidelného päťuholníka. Zo severnej strany susedí s lesom a po stranách ho lemujú pravidelné parcely, na ktorých sa výstavba rodinných domov realizovala už dávnejšie.

V našom prípade architekt navrhol projekt na mieru potrebám rodiny a ich pohodlie podporil vytvorením dokonalého súkromia. Jednopodlažný dom vyniká aj výborne využitými svetelnými podmienkami.

rodinný dom na trávniku

Jednopodlažné riešenie vychádza v ústrety kvalite rodinného života, riešenie bez podpivničenia, naopak, finančným možnostiam. Zdroj: Robert Žákovič

Dispozícia v tvare hokejky

Umiestnenie domu na pozemku maximalizuje využiteľnosť záhrady. Obvodové steny sú rovnobežné s hranicami parcely. Projekt rešpektuje normou dané minimálne odstupy, a to: dva metre od hraníc pozemku a sedem metrov od susedného domu.

Vplyvom nepravidelnosti parcely dom získal dispozíciu v tvare hokejky. Dalo by sa v tom vidieť symbolické gesto architekta voči svojim synovcom hokejistom. V skutočnosti ide však o šťastnú náhodu.

močný pohľad na dom s pôdorysom hokejky

Umiestnenie domu na pozemku maximalizuje využiteľnosť záhrady. Obvodové steny sú rovnobežné s hranicami parcely. Zdroj: Robert Žákovič

Záhrada bez pohľadov z ulice

Dom pozostáva z dvoch častí. Obytnú tvorí jednoduchý hranol, z ktorého vystupuje garáž so saunou a záhradný domček. Záhrada zostáva pred verejnosťou skrytá, z cesty do nej nevidíte. Domáci do nej vchádzajú cez priechod medzi domom a garážou. Prístup do domu, priestor medzi týmito dvoma objektmi a terasa sú zastrešené.

Jednoducho praktický

Jednopodlažné riešenie vychádza v ústrety kvalite rodinného života, riešenie bez podpivničenia, naopak, finančným možnostiam.

Do domu sa vstupuje cez predsieň so skrytým šatníkom popri WC a sušiarni.

obývačka s východom na terasu

Obytný priestor s kuchynským kútom, špajzou, jedálňou a relaxačnou časťou. Zdroj: Robert Žákovič

Víta vás obytný priestor s kuchynským kútom, špajzou, jedálňou a relaxačnou časťou, z ktorej je prístupná pracovňa, ktorá sa v prípade potreby mení na izbu pre hostí.

Na severe na tento priestor nadväzuje súkromná časť s dvoma detskými izbami a spálňou. Oproti cez chodbu sa nachádza technická miestnosť a detská aj rodičovská kúpeľňa.

Prečítajte si tiež
Rozhovory o stavbe 1: Ako neurobiť chybu pri výbere pozemku?

Svetlom zaliata domácnosť

Interiér si vás získa dokonalou „svetelnou réžiou“. Vďačí za to aj strešným svetlíkom a svetlovodu na chodbe, pretože sú cestou pre príjemné slnečné svetlo.

Obývací priestor prepája s krytou terasou na západnej strane presklenie od podlahy až po strop, a to na celú šírku miestnosti.

chodba so svetlovodom

Svetlovod na chodbe je cestou pre príjemné slnečné svetlo. Zdroj: Robert Žákovič

Kmene namiesto trámov

Jednoduchý vzhľad domu ozvláštňujú prvky na terase. Klasické trámy vystriedali rozvetvené kmene agátových stromov. Pri pohľade z interiéru spájajú bývanie s priľahlým lesom.

Rýchle a pohodlné parkovanie

Z prednej (južnej) strany oplotenie nahradil samotný dom. Doplnilo ho niekoľko plotových panelov. Vznikla tak poloverejná parkovacia plocha pre dve autá. Majitelia ju využívajú viac ako garáž. Spolu majú štyri parkovacie státia.

garáž pri rodinnom dome

Z prednej (južnej) strany vznikla poloverejná parkovacia plocha pre dve autá. Zdroj: Robert Žákovič

Obojstranne pochvalné slová

Spoluprácou domácich a architekta sa podarilo z pozemku vyťažiť maximum. „Výhodou pri navrhovaní bola veľká dôvera v moje nápady, ktorá sa pozitívne vpísala do výsledku. Zámer architekta nebol roztrieštený nekoncepčnými a nepremyslenými zásahmi investora,“ hodnotí architekt svoju spoluprácu so sestrou, ktorá je v trvalom radostnom opojení z dostatku úložného priestoru s efektom permanentne upratanej domácnosti.

Prečítajte si tiež
Dom uprostred lesa šetrí vďaka zimnej záhrade

RD v Mladej Boleslavi

Autor: Ing. Jakub Chochola,
www.instagram.com/jakub.chochola
Lokalita: Mladá Boleslav-Chrást
Plocha pozemku: 999 m²
Zastavaná plocha: 236 m² (RD 172 m², garáž 62 m²)
Podlahová plocha RD: 138 m
Rok: 2020

Text: Katarína Mácová
Foto: Robert Žákovič

 

 

 

Kategória: Návšteva
Tagy: garáž presvetlenie rodinný dom strešný svetlík
Zdieľať článok
Prístavba k domu: Čo potrebujete vedieť?Dom z tehly

Prístavba k domu: Čo potrebujete vedieť?

Poschodový rodinný dom: 5 inšpirácií s plochou strechouDom z tehly

Poschodový rodinný dom: 5 inšpirácií s plochou strechou

Murovaný záhradný krb: 11 inšpirácií pre začiatočníkovDom z tehly

Murovaný záhradný krb: 11 inšpirácií pre začiatočníkov

Dom s vlastnou vyhliadkovou vežouDom z tehly

Dom s vlastnou vyhliadkovou vežou

Diskusia