Zdroj: Miro Pochyba

V herečke Marte Potančokovej sa ukrýva viac, ako by ste čakali. Pozrite sa, čo svojpomocne vytvorila zo zanedbanej stodoly

15. 12. 2023
Zdieľať

Herečka a speváčka Marta Potančoková sa pred dvoma rokmi presťahovala do obce Chvojnica. Čo dlhoročnú Bratislavčanku pritiahlo na vidiek? Aký je príbeh rekonštrukcie kamennej stodoly?

Na Slovensku existujú dve dedinky s názvom Chvojnica. Jedna pri Prievidzi, druhá na Myjave. Práve tá myjavská sa stala novým bydliskom herečky a speváčky Marty Potančokovej s rodinou. A to dosť nečakane.

Keď dospeli k rozhodnutiu odísť z Bratislavy, spísali si na papier predstavy a očakávania a začali hľadať. Prispeli aj deti, ktoré si v novom dome priali balkón. Väčšina ponúkaných domov však nebola v ideálnom stave. V momente, keď už začali uvažovať o novostavbe, si Marta všimla inzerát na predaj domu v okolí Myjavy.

Láska na prvý pohľad

„Ani som sa neporadila s manželom a okamžite som volala realitnému maklérovi. Bolo to šťastie, lebo v priebehu pár minút by bola chalupa fuč. Myjavu som nepoznala. Vedela som len, že Bratislavčania tu kupujú chalupy. Keďže sme nemohli ísť na obhliadku, rozhodli sme sa obzrieť stavbu a jej okolie zvonka. Bola to láska na prvý pohľad. Keď sme videli, ako sa kraj začal od Senice vlniť, všade sliepky, kone, kravy, až sa mi tisli slzy do očí,“ spomína na prvý kontakt s lokalitou herečka.

Zrekonštruovaná stodola s drevenou krytou terasou z exteriéru.

Rodina sa do Chvojnice nasťahovala v júni 2021. Zdroj: Miro Pochyba

Bez kanalizácie

Ani obhliadka samotnej stavby nesklamala.

Najdôležitejší bol prvý dojem – či sa tam cítim dobre, či tam nie je niečo rušivé. Predsa len, keď sa chcete presťahovať na samotu či polosamotu, je veľmi dôležité vyžarovanie samotného domu a okolia. Ale nič nezlyhalo, okamžite sme si padli do oka – ako keď stretnete chlapa, o ktorom viete: TOHO si vezmem,“ dopĺňa Marta.

Prečítajte si tiež
K neobývateľnej ruine pri Štiavnici sa presekávali dva týždne. Dnes je z nej útulná chalupa s nádhernými výhľadmi na okolie

Na druhej strane, našli sa aj negatíva, napríklad v dome nebola zavedená kanalizácia. Ale pozitíva prevážili. Pôvodný majiteľ dom zrekonštruoval, takže prakticky stačilo zobrať kufre a nasťahovať sa. Kanalizáciu vyriešili, upravili elektriku, ale nič viac nebolo nutné.

Detail na historicky pôsobiace hlinené hrnčeky na dreve.

„Obľubujem veci od majstrov remeselníkov alebo staršie predmety, ktoré majú dušu. Vydržia podstatne dlhšie ako moderné výrobky,“ zdôrazňuje Marta Potančoková. Zdroj: Miro Pochyba

Čierna diera

K hlavnej stavbe s typickým obdĺžnikovým pôdorysom patrila aj stará kamenná stodola. Od začiatku uvažovali o jej prerobení na hosťovský dom, prípadne na prenájom – ak by sa zhoršila ekonomická situácia.

„Stodola v tesnej blízkosti domu, ktorú kedysi obývali hospodárske zvieratá, bola naozaj zanedbaná. Mala som pocit, že je to taká temná čierna diera, ktorú by sme mali čím skôr dať do poriadku,“ pokračuje herečka a speváčka v jednej osobe. Výhodou budovy z kameňa a nepálenej tehly bola prerobená strecha. Okrem nej však bola nevyhnutná kompletná rekonštrukcia prakticky od podlahy.

Interiér stodoly počas prác na rekonštrukcii.

Takto vyzeralo vnútro stodoly počas rekonštrukcie. Zdroj: Miro Pochyba

Otvorili krov

Celý priestor najskôr vypratali, vyčistili, zbúrali staré pristavené chlievy, latrínu. Potom nadišiel čas riešiť novú dispozíciu. V jednej časti vznikla dielňa pre pána domáceho, zvyšok prízemia tvorí obytný priestor s kuchyňou. Otvorili povalu a v podkroví nad dielňou vznikol loft na spanie. Z terasy je výhľad na okolitú prírodu so záhradkou, kam sa z času na čas chodia pásť aj daniele.

„Mali sme šťastie na remeselníkov, ktorí vedia staré domy opravovať, nie iba búrať.“

Marta Potančoková

Nájsť majstra nebolo jednoduché

Majiteľka si vymyslela kuchyňu zo starých trámov stodoly. Manžel ju nakreslil a hľadali stolára, ktorý ju vyrobí.

„Zistila som, že mnohí stolári už vôbec nepracujú s drevom, len s drevotrieskou. Navyše som chcela nábytok zo starého dubového dreva, čo už úplne odmietali. Našťastie sa našiel jeden majster, ktorý presne pochopil, čo chcem. Nábytok, aký si robili naši predkovia,“ prezrádza pani domáca.

Kuchyňa s drevenou kuchynskou linkou a jedáleň vo vidieckom štýle.

A takto vyzerá aktuálne po obnove. Zdroj: Miro Pochyba

Oddych na ideálnom mieste

Jedným z najobľúbenejších miest domácich v rekonštruovanej stodole je pohodlné kreslo pri priestore na spanie. Máte z neho prehľad o všetkom, čo sa deje v hlavnej miestnosti, a zároveň vidíte cez okná do okolia.

Zábradlie je podobne ako schodisko z jelšového dreva. Pod spacím priestorom sa nadchádza dielňa pána domáceho, ktorá má samostatný vchod zvonka.

Prečítajte si tiež
Tradičná vidiecka chalúpka s gánkom v Šariši poskytuje rodine pokojné víkendové útočisko

Hviezdna obloha priamo z postele

Vďaka otvoreniu podkrovia vznikol pod strechou priestor na spanie, ktorý je schodiskom z jelše spojený s hlavnou obytnou miestnosťou. V dávnejšie rekonštruovanej streche dostali priestor nové strešné okná, ktoré krásne presvetlia celú stodolu zhora. Navyše priamo z lôžka môžete sledovať okolie. Strecha je zase zo smrekového dreva.

Podkrovný priestor so štyrmi ustlanými posteľami.

Priestor na spanie umiestnili v lofte pod strechou. Vďaka strešným oknám je v priestore dostatok svetla a navyše sa dá pozorovať obloha priamo z lôžka. Zdroj: Miro Pochyba

Pribudla terasa

Výraznou zmenou oproti starej stodole bolo aj osadenie veľkých presklených dverí na terasu. Pripomienkou minulosti je časť odhaleného pôvodného muriva v inak omietnutej fasáde. Z terasy je priam hmatateľné. Zvislé stĺpy sú zo starých dubových trámov.

V okolí sa pasú kone, v lese rastú dubáky, cez pozemok preteká potôčik, jednoducho idylka.

Prečítajte si tiež
Malý dom pri rybníku so saunou: Ako to vyzerá, keď sa mladý pár presťahuje z ruchu mesta na vidiek

Zrekonštruovaná stodola Marty Potančokovej

Kto tu býva: Marta Potančoková, muzikálová, divadelná a seriálová herečka a speváčka, spolu s manželom a dvoma dcérkami – dvojčatami.

Stavba: Stodola patrí k domu, ktorý rodina kúpila v lone prírody na Myjave. Zahŕňa dielňu, kuchyňu a priestor na spanie.

Najlepšie rozhodnutie:: Voľba otvoriť podkrovie a vyčistiť celý priestor od nánosov. To všetko s citom a úctou k minulosti. Pôsobivou spomienkou na históriu stavby sú stopy po pôvodnom okne a dverách.

Najväčšia výzva: Zužitkovať staré dubové drevo z pôvodných trámov stodoly. Napriek jeho kvalite bol problém nájsť stolára, ktorý by ho spracoval. Podarilo sa a dnes sú z neho stĺpy na terase a kuchynská „linka“.

Obľúbený kus: Sporák na drevo (La Nordica), podobný tým, aké mávali naše babičky. Pani domáca veľmi rada pečie chlieb a ten z drevenej pece má špeciálne čaro.

Text: Sabína Zavarská
Foto: Miro Pochyba
Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Návšteva
Tagy: bývanie na Slovensku rekonštrukcia rekonštrukcia stodoly vidiecke domy
Zdieľať článok
Najhorší scenár sa nenaplnil. Zo zrúcaniny sa stal jeden zo skrytých klenotov BratislavyASB.sk

Najhorší scenár sa nenaplnil. Zo zrúcaniny sa stal jeden zo skrytých klenotov Bratislavy

Novinky pre Hirošimu Trnávky. Spustnutý Dom kultúry prebral nový ateliér, rekonštrukcia je stále vzdialenáASB.sk

Novinky pre Hirošimu Trnávky. Spustnutý Dom kultúry prebral nový ateliér, rekonštrukcia je stále vzdialená

Definitívne v minulosti: Známe nákupné centrum nahradilo betónové námestie priestorom 21. storočiaASB.sk

Definitívne v minulosti: Známe nákupné centrum nahradilo betónové námestie priestorom 21. storočia

Rekonštrukcia starého domu: 10 najväčších omylovDom z tehly

Rekonštrukcia starého domu: 10 najväčších omylov

Diskusia