Aký typ matraca je pre vás vhodný? Toto by ste mali vedieť pred jeho kúpou
Jednou z veľkých chýb je zaobstarať si matrac online bez vyskúšania. Investícia do matraca je investíciou do zdravia.
Pred kúpou
V manželskej posteli zvykneme mať jeden veľký matrac. Pravdou však je, že to, čo vyhovuje jednému človeku, nemusí vyhovovať inému, pretože fyziologická stavba našich tiel sa líši. Pri výbere matraca na dvojlôžko je preto niekedy vhodné siahnuť po dvoch oddelených matracoch s rôznymi vlastnosťami.
Základné kritériá sú tvrdosť, rozmery a typ. Aký tvrdý matrac vybrať, je otázkou hmotnosti a osobných preferencií – všeobecne však platí, že najmäkšie matrace sú vhodné pre deti a ľudí s nízkou hmotnosťou.
Matrac by mal byť približne o 20 až 30 cm dlhší, ako je vaša výška. Odborníci okrem toho uvádzajú, že čím je matrac vyšší, tým vyšší komfort ponúka. Do úvahy však berte aj výšku postele – do už vysokej konštrukcie nie je vhodné dávať príliš vysoký matrac.
Kvalitný matrac musí optimálne podoprieť zakrivenie chrbtice pri spaní na chrbte, zabrániť zalomeniu chrbtice v bedrovej oblasti pri spaní na boku, uvoľniť počas spánku stavce a tým vytvoriť priestor na regeneráciu medzistavcových platničiek. Ďalej by mal umožniť kvalitné prekrvenie tkanív, odstrániť riziko preležanín a znížiť tak počet prehadzovaní počas spánku.
Či už sa nám to páči, alebo nie, drahšie matrace sú vyrobené z kvalitnejších materiálov, ktoré sa lepšie prispôsobujú telu a majú dlhšiu životnosť. Lacnejšie matrace sú odporúčané skôr na príležitostné používanie. Aj kvalitnejšie matrace by sa však mali obmieňať približne každých 5 až 10 rokov, aby vám slúžili tak, ako majú.
Typy matracov
Pri výbere matracov sa stretnete s rozdelením na tri typy: pružinové (klasické a taštičkové), latexové a penové, pričom každý z nich má svoje výhody aj nevýhody.
1. Pružinové matrace
Podstatou pružinových matracov je, že ich – ako názov napovedá – tvoria pružiny. Pri klasických sú pružiny vzájomne spojené, a teda nepolohovateľné. Pri druhom type pružiny obaľujú taštičky, preto sú tieto matrace ohybnejšie. Najväčšou výhodou oboch typov je ich priedušnosť, takže sa v nich nemnožia baktérie a nespôsobujú alergie.
2. Latexové matrace
Sú pružné a mäkké, odporúčané najmä vďaka ortopedickým vlastnostiam. Nemusíte sa báť alergií ani krátkej životnosti. Ocenia ich osoby priemernej a vyššej hmotnosti.
3. Penové matrace
Líšia sa podľa typu peny, z ktorej sú vyrobené (PUR, studená, pamäťová a BIO pena). Tá následne určuje aj ich vlastnosti. Najvyšší komfort zabezpečia matrace s pamäťovou penou, ktoré sa vplyvom tlaku a tepla tela dokonale prispôsobia vašim krivkám.
4. Zdravotné matrace
Zaslúžia si špeciálnu zmienku, pretože zabezpečujú lepší spánok pre ľudí s bolesťou chrbta a kĺbov, ale napríklad aj starším ležiacim osobám s rizikom tvorby dekubitov.
Vyskúšali sme
Dobrou pomôckou, ktorú ponúkajú niektoré predajne pri výbere ideálneho matraca, je deka X-Sensor. Má zabudované senzory prepojené s počítačom, vďaka ktorým získate predstavu, aké časti tela vyvíjajú na matrac najvyšší tlak (závisí to od vašej hmotnosti, ale aj polohy pri spánku). Vďaka testu si môžete vybrať matrac, ktorý sa najlepšie prispôsobí anatómii vášho tela.
Text: Lucia Blažiová
Foto: Möbelix, Fines, Materasso, Shutterstock
Zdroj: Časopis Môj dom