Zdroj: Ulga/iStock

Čím kŕmiť vtáky v zime? Tri tipy, ako im pripraviť chutnú dobrotu, na ktorú nepotrebujete ani búdku

21. 01. 2024
Zdieľať

Poskytovanie potravy pre vtáctvo na našich dvoroch či v záhradách je skvelý spôsob, ako pomôcť lokálnej faune prežiť zimu. Navyše vás táto aktivita dostáva viac do kontaktu s prírodou. Kŕmiť vtáky a tešiť sa z ich prítomnosti môžete po celý rok, avšak prikrmovanie v zime, keď je ťažšie nájsť prírodné zdroje, je pre operencov oveľa užitočnejšie.

V chladnejších mesiacoch ocenia vtáky potravu s vysokým obsahom tukov a energie, čo zvyšuje úroveň ich prežitia. Preto by ste sa mali zamerať najmä na pochutiny na báze loja, ktoré umiestnite do kŕmidla. Tie sa však dajú ľahko vyrobiť aj doma pomocou nasledujúcich metód.

Čím vtáky kŕmiť a čím rozhodne nie?

Pri prikrmovaní vtákov je potrebné dodržiavať určité zásady týkajúce sa potravy. Rozhodne im nedávajte zvyšky z jedál. Sú v nich oleje, soľ a korenie, ktoré im môžu uškodiť. Rovnako sa vyhnite aj pochutinám, ako je čokoláda, mlieko či výrobky z mäsa. Čokoláda je kvôli obsahu teobromínu toxická ako pre vtáky, tak aj pre psy a mačky.

Prečítajte si tiež
15 vecí, ktoré môžu ublížiť vašej mačke. Ste si istí, že ich doma máte pod kontrolou?

Vtáky tiež nekŕmte chlebom, lebo pre nich nemá žiadnu nutričnú hodnotu. Ponúknite im skôr ovocie či zeleninu, prípadne klasické guľôčky z loja. V zime dodajte vtáčím samiciam viac vápnika, napríklad v podobe škrupín od vajec, ktoré im podrvte a zamiešajte do krmiva. Inak si radi pochutnajú aj na rozličných semienkach, ako sú pšenica, ovos, jačmeň, kukurica, slnečnica či ľan.

Naša rada

Kým v zime vtáky ocenia potravu na báze loja, počas teplejších mesiacov tieto pochúťky radšej odložte. Na jar a v lete je dobré používať krmivo s vysokým obsahom bielkovín. Bez ohľadu na ročné obdobie sa však dobre uistite, že ste správne oboznámení s potravou, ktorou vtákom zabezpečíte zdravie a udržíte ich vo vašej záhrade.

Červienka sediaca na kŕmidle so semiačkami.

Vtákom nedávajte chlieb ani iné ľudské jedlo. Radšej im nasypte zmes semiačok. Zdroj: iStock

Klasické kŕmidlo vs. alternatívy

Klasické kŕmidlo v podobe vtáčej búdky je skvelým estetickým doplnkom, ktorý vynikne na stromoch najmä v zime. Vo všeobecnosti však vtákom na vzhľade kŕmidla nezáleží, a preto je vhodnou alternatívou k búdke aj jej podomácky vyrobený variant. Postačí vám zopár šikovných rúk (pokojne aj detských) a kúsok fantázie. Prinášame vám tri možnosti kŕmidiel, ktoré ľahko zvládnete vytvoriť aj doma.

Prečítajte si tiež
Zimné orezávanie stromov: Pre ktoré dreviny je vhodné a ako pri ňom postupovať?

Náš tip

Zo všetkých typov, ktoré si môžete doma pripraviť, uprednostite kŕmidlá, ktoré sú malé a dokážu sa rýchlo vyprázdniť. Semená v nich sa totiž nestihnú pokaziť a ostanú suché.

1.Veselé ozdoby z vtáčích semienok

Nasledujúci tip od Spaceships and Laser Beams je jednoduchý a zábavný projekt, pri ktorom sa zabavia deti aj dospelí. Ozdoby sú zas pekný estetický doplnok, ktorý vám skrášli záhradu a priláka vtáky na chutnú zmes slnečnice a prosa. Želatína a kukuričný sirup sa používajú na spevnenie semien a vytvorenie stabilnej štruktúry, na ktorej vtáky môžu sedieť a vychutnávať si jedlo.

 

Budete potrebovať:

  • 1 šálku vody
  • 2 balíčky neochutenej želatíny
  • 2 lyžice kukuričného sirupu
  • 2,5 šálky zmesi krmiva pre divoké vtáctvo
  • 9 plastových alebo kovových vykrajovačiek na sušienky ľubovoľného tvaru
  • 3 plastové slamky na nápoje, nastrihané na 7 cm dlhé kúsky
  • 9 kúskov juty, špagátu alebo priadze s dĺžkou asi 35 cm na zavesenie ozdôb

Postup: 

Plech si vysteľte papierom na pečenie. Formičky uložte tak, aby boli od seba vzdialené aspoň 5 cm. Do veľkej misky vlejte polovicu šálky studenej vody. Do menšej misky pridajte druhú polovicu šálky vody a nechajte ju ohriať na minútu v mikrovlnej rúre. Misku s teplou vodou položte nabok.

Balíčky so želatínou vysypte do misky so studenou vodou. Túto zmes miešajte, aby sa obsah dôkladne rozpustil. Za stáleho miešania do misy opatrne prilejte teplú vodu a pokračujte, kým sa nevytvorí želatína.

V ďalšom kroku pridajte kukuričný sirup. Ak ho nemáte, vynechajte ho, ale nenahrádzajte iným sladidlom – ani medom.

Do zmesi vsypte 2,5 šálky krmiva pre divoké vtáctvo a obsah premiešajte drevenou lyžicou. V tejto chvíli vložte misku na osem minút do chladničky, aby sa želatínová zmes premiešala so semienkami. Misku nedržte v chladničke dlhšie ako 10 minút, inak by vám pripravený obsah príliš stuhol a ozdoby sa drobili.

Prečítajte si tiež
Takto sa záhrade môžete zavďačiť aj v zime: Ktoré stromy a oplatí orezať a ako chrániť trávnik v mrazoch?

Vykrajovačky ošetrite nelepivým sprejom, aby sa ozdoby na ne pri odstraňovaní neprichytávali. Pomocou lyžice zmes plňte do formičiek, potom si zoberte kúsok papiera na pečenie a jemne ju pritlačte smerom k okrajom.

Nakrájané slamky na pitie zatlačte do formičiek asi 2 cm od povrchu. Otvor slamkou umiestnite ďalej od začiatku ozdoby. Uistite sa, že je dostatočne hrubý na to, aby udržal jej váhu.

Takto pripravené ozdoby umiestnite aj s plechom na 8 hodín do chladničky, najlepšie na noc, aby sa dôkladne vysušili. Po zaschnutí ich opatrne vytlačte von z formičiek, jemne odstráňte slamku a cez dierku prevlečte nastrihaný kúsok špagátu. Na šnúrke ešte uviažte uzol a ozdoby sú hotové. Zavesiť von ich môžete kedykoľvek počas roka. Dbajte na to, aby ste ich umiestnili blízko k vetvám, na ktorých by si vtáky mohli posedieť.

Naša rada

Ak tieto ozdoby skladujete v interiéri na chladnom mieste, mali by vydržať 10 – 14 dní. Želatína je prírodný produkt a pre vtáky je neškodná.

Alternatívna potrava pre vtáky zo semiačok v tvare prstencov.

Kŕmidlo nemusí mať podobu vtáčej búdky, dá sa vyrobiť aj svojpomocne a z prírodných zdrojov. Zdroj: iStock

2. Pomarančová miska plná dobrôt

Ak sa vám doma zvýšili pomaranče, môžete sa inšpirovať tipom od Homes & Gardens a využiť ich pri prikrmovaní vtáctva. Miska z pomaranča sa dá naplniť potravou pre vtáky a navyše je svojou oranžovou farbou výborným vizuálnym lákadlom. Ak hľadáte trvácnejšie riešenie, rovnako dobre vám poslúži aj kôra z kokosového orecha

Prečítajte si tiež
Pripravte stromy na zimu: Týmito 8 krokmi ich ochránite pred mrazom a chorobami

Budete potrebovať:

  • väčší pomaranč
  • dlhý špagát
  • kŕmnu zmes pre vtáky alebo zmes loja a vtáčích semienok

Postup:

Pomaranč prekrojte na polovicu a z jednej z nich vydlabte lyžičkou všetku dužinu. Po stranách pomarančovej kôry urobte štyri malé otvory, cez ktoré prevlečte šnúrku. Konce upevnite uzlami tak, aby ste mohli kŕmidlo zavesiť. Na upevnenie môžete použiť aj drevené špajdle, ktoré umiesnite krížom cez seba. Vydlabaný pomaranč s prevlečeným špagátom naplňte vtáčím krmivom alebo zmesou loja a vtáčích semienok. Zaveste do exteriéru na strom alebo krík a tešte sa z prítomnosti vtákov, ktoré pestré kŕmidlo priláka.

Kŕmidlo z polovice pomaranča so semiačkami.

Aj takéto jednoduché kŕmidlo poslúži svojmu účelu. Oranžová farba pomaranča je navyše vhodným lákadlom. Zdroj: iStock

3. Kŕmidlo z borovicovej šišky

Zo šišiek môžete vytvoriť rôzne druhy slávnostných dekorácií. Premýšľali ste však niekedy nad tým, že by ste ich využili ako efektné prírodné kŕmidlo? Vyrobte tieto pochúťky zo šišiek a zapojte do tvorenia aj deti.

Budete potrebovať: 

  • borovicové šišky
  • alobal
  • arašidové maslo alebo loj
  • špachtľu
  • kŕmnu zmes pre vtáky

Postup:

V prvom kroku predhrejte rúru na 95°C a plech vysteľte alobalom. Šišky naň poukladajte a nechajte piecť asi 30 minút (kým sa nevyjasní živica).

Po upečení šišky nechajte vychladnúť a na vrch priviažte špagát na zavesenie. Pomocou špachtle natrite šišku arašidovým maslom alebo lojom. Je potrebný na prilepenie semienok.

Krmivo pre vtáky vložte do misky a takto pripravené šišky v ňom obaľte. Semienka na koniec ešte jemne roztlačte smerom do štrbín a k okrajom. Aj pri tomto nápade nás inšpiroval portál Homes & Gardens.

Naša rada

Ak ste sa rozhodli pre tento postup a skúšate ho s deťmi, nenechávajte rúru bez vášho dozoru. Šišky totiž môžu byť horľavé, a preto ich pravidelne kontrolujte.

Šiška so špagátom, obalená semiačkami.

Aj borovicové šišky môžu poslúžiť ako jednoduché, no účinné kŕmidlo. Zdroj: iStock

Tip na záver

Kŕmidlá zaveste predovšetkým tam, odkiaľ na ne dobre dovidíte, napríklad z kuchynského okna alebo okna v pracovni. Hľadajte také miesto, kde by sa vtáky nielen občerstvili potravou, ale aj vodou, čiže k prírodným zdrojom. V strede otvoreného dvora by ste vtáky na krmivo veľmi neprilákali.

Text: Natália Turcovská
Foto: iStock

Kategória: Hurá do záhrady Relax
Tagy: čo robiť v záhrade hospodársky dvor recepty zima v záhrade
Zdieľať článok
Pestovanie bez chémie, hnojív, bez rýľovania, okopávania a s minimom polievania? Nie, to nie je sen, ale záhon Rozuma!Urob si sám

Pestovanie bez chémie, hnojív, bez rýľovania, okopávania a s minimom polievania? Nie, to nie je sen, ale záhon Rozuma!

Februárový sprievodca pestovaním: Ktoré plodiny môžeme vysievať už teraz?Záhrada

Februárový sprievodca pestovaním: Ktoré plodiny môžeme vysievať už teraz?

Vymeňte nezábudky za týchto dvojníkov. Netrpia múčnatkou a rozdiel ani nepoznáteZáhrada

Vymeňte nezábudky za týchto dvojníkov. Netrpia múčnatkou a rozdiel ani nepoznáte

Zdravšia a udržateľnejšia záhrada? 10 tipov na oslavu Dňa ZemeZáhrada

Zdravšia a udržateľnejšia záhrada? 10 tipov na oslavu Dňa Zeme

Diskusia