Zdroj: Shutterstock

Oplatí sa vám inštalácia tepelného čerpadla? Toto sú jeho výhody a nevýhody

07. 03. 2024
Zdieľať

Premýšľate o novom alebo úspornejšom spôsobe vykurovania domu? Zvažujete, čo by bolo pre vás najvýhodnejšie a najefektívnejšie? K úsporným typom vykurovania patrí podľa väčšiny odborníkov práve tepelné čerpadlo.

Pri novostavbách si môžete vybrať z viacerých typov tepelných čerpadiel; ak renovujete starší dom alebo byt, treba zohľadniť i to, či a ako sa dá pripojiť na existujúcu vykurovaciu sústavu, aby to bolo pre vás efektívne. V prvom rade sa však treba vedieť zorientovať v prevádzke tepelných čerpadiel, ako fungujú a či sú vôbec pre vašu domácnosť dobrou voľbou.

Výhody tepelných čerpadiel

Tepelné čerpadlo sa obvykle skladá z vonkajšej jednotky, ktorá využíva teplú alebo studenú energiu odobratú zo vzduchu, zeme alebo z vody. Potom ju posiela do vnútornej jednotky, ktorá obstará vykurovanie, chladenie alebo prípravu teplej vody zmenou teploty v závislosti od toho, k akej vykurovacej sústave je pripojená. Dá sa totiž pripojiť nielen k radiátorom a k podlahovému vykurovaniu, ale i k systému teplej vody alebo ich kombinácii.

Prečítajte si tiež
Chcete vymeniť starý kotol za tepelné čerpadlo? Pozrite si, čo radia odborníci a aké máte ďalšie možnosti

Všetko závisí od existujúceho stavu predošlého vykurovania. Tepelné čerpadlo sa totiž líši len spôsobom výroby tepla, nie spôsobom jeho distribúcie, keď využijete energiu zadarmo vo svoj prospech – 70 až 75 % energie dokážete zabezpečiť z prírody a len zhruba 25 až 30 % energie treba dodať formou elektrickej energie. Každý kilowatt elektriny použitý v tepelnom čerpadle vytvára 3 až 4 kilowatty obnoviteľného tepla zo vzduchu, čo predstavuje účinnosť 300 až 400 %.

Tepelné čerpadlo zboku pri rodinnom dome.

Každý kilowatt elektriny použitý v tepelnom čerpadle vytvára 3 až 4 kilowatty obnoviteľného tepla zo vzduchu, čo predstavuje účinnosť 300 až 400 %. Zdroj: Shutterstock

Aké tepelné čerpadlo si vybrať?

Existuje niekoľko typov tepelných čerpadiel a treba si vedieť vybrať to, ktoré bude pre vás vhodné. V niektorých veľmi starých domoch vám nepomôže ani tepelné čerpadlo. Preto sa vopred poraďte s odborníkom, ktorý po obhliadke domu zistí, či je ho vôbec možné na vykurovanie použiť a aký typ je vyhovujúci pre vašu nehnuteľnosť.

Prečítajte si tiež
V novej epizóde môjdom podcastu vyberáme vykurovacie zariadenie. Pre ktoré sa rozhodnúť?

K starším radiátorom a k existujúcemu potrubnému systému sú ideálnym riešením vysokoúčinné tepelné čerpadlá vzduch – voda, ktoré pracujú pri vyššej teplote (až 75 °C) ako moderné vykurovacie systémy. Zabezpečia tak vykurovanie a prípravu teplej vody, nie však voliteľné chladenie, ak sú pripojené len k radiátorom.

Pri rekonštrukcii alebo výmene starého plynového kotla sú ideálne hybridné tepelné čerpadlá, ktoré poháňa kombinácia vzduchu, elektriny a plynu v závislosti od sezónnych podmienok a cien energie.

Pre nové domy sú vysokoúčinnou možnosťou aj z pohľadu nákladov zemné tepelné čerpadlá zem – voda, kde sa inštalácia môže zrealizovať popri iných stavebných prácach bez väčšieho narušenia.

Poslednou možnosťou sú nízkoteplotné tepelné čerpadlá vzduch – voda alebo vzduch – vzduch, známe ako klimatizácie, ktoré sú aj vďaka nízkym počiatočným nákladom najľahšie dostupným riešením. Obe využívajú energiu z okolitého vzduchu a zabezpečia vykurovanie, ohrev teplej vody i voliteľné chladenie.

Tepelné čerpadlo Stiebel Eltron pri vchode so budovy.

Viete, že 70 až 75 % energie dokážete zabezpečiť z prírody a len zhruba 25 až 30 % treba dodať formou elektrickej energie? Zdroj: Stiebel

Nevýhody tepelného čerpadla

Pre väčšinu ľudí sú prvoradým problémom počiatočné náklady na jeho kúpu a práce spojené s inštaláciou. Preto treba investovať čas do dôkladného prieskumu trhu. S financovaním inštalácie tepelného čerpadla, ale aj iných bezemisných zariadení, pomáha aj štát prostredníctvom dotácie z programu Zelená domácnostiam.

Takisto inštalácia tepelného čerpadla môže byť časovo náročným procesom, pri ktorom sa treba poradiť s odborníkmi, ktorí vám pri starších domoch prepočítajú aj tepelné straty. Je celkom možné, že starší dom bude potrebovať zateplenie a výmenu okien či radiátorov, aby ste znížili tepelnú stratu, a rovnako potrebné je nájsť vhodné miesto pre tepelné čerpadlo a naplánovať, ako sa pripojí k existujúcej vykurovacej sústave.

Prečítajte si tiež
Pomôžu vám ušetriť nemalé sumy za elektrinu a chránia životné prostredie. Ako si vybrať energeticky úsporné spotrebiče?

Koľko vás to bude stáť?

To závisí od konkrétnej nehnuteľnosti, pretože koncovú cenu tepelného čerpadla ovplyvňujú individuálne potreby a požiadavky zákazníka. Preto treba mať už vopred vypracovaný kvalitný návrh celého systému a cenovú ponuku od viacerých dodávateľov, aby ste si mohli porovnať výslednú cenu, ktorá sa odvíja od kvality, účinnosti, výkonu tepelného čerpadla a, samozrejme, od zvoleného systému.

Tepelné čerpadlo vzduch – voda je lacnejšie, dodanie a montáž s priemerným výkonom 8 kW, ktorý postačuje na dobre izolovaný menší rodinný dom, stojí od 6 000 eur. Pri systéme voda – voda alebo zem – voda je cena najvyššia a pohybuje sa od 10 000 do 15 000 eur bez investovania do rozvodov, podlahového alebo radiátorového kúrenia.

Dôležité je však vedieť, že na tepelné čerpadlá môže každá domácnosť získať dotácie prostredníctvom projektu Zelená domácnostiam, čím sa celková cena zníži. Podľa podmienok aktuálne bežiaceho projektu je inštalácia zariadení umožnená od 30. 10. 2024, pričom poukážky sa budú vydávať a preplácať v prvom štvrťroku 2024. Predajcovia tepelných čerpadiel vám pomôžu uplatniť dotáciu na inštaláciu. Môžete tak získať návratnosť až 25 % investície.

Muž inštaluje v exteriéri tepelné čerpadlo.

Životnosť plynového kotla je 10 rokov, tepelného čerpadla vzduch – voda 15 rokov a tepelného čerpadla zem – voda až 20 rokov. Zdroj: iStock

Aké budú prevádzkové náklady?

Voľbou vhodného vykurovacieho systému do svojej nehnuteľnosti môžete výrazne ušetriť. Pri porovnávaní nákladov na vykurovanie si však treba prepočítať celkové náklady na vybudovanie celého vami zvoleného systému s nákladmi na vykurovanie a, samozrejme, aj prevádzkové náklady. V neposlednom rade je dôležitá aj životnosť celého systému.

Prečítajte si tiež
7 tipov, ako ušetriť na vykurovaní

Do tepelného čerpadla sa oplatí investovať napriek tomu, že investičné náklady sú vyššie ako pri iných systémoch vykurovania, no vrátia sa vám na znížených prevádzkových nákladoch. Odhadovaná životnosť plynového kotla je 10 rokov, tepelného čerpadla vzduch – voda 15 rokov a tepelného čerpadla zem – voda až 20 rokov, navyše tepelné čerpadlo sa dá počas leta využívať aj na chladenie.

Pohľad na podlahové vykurovanie v novostavbe domu.

Hľadáte ideálne riešenie? Je ním systém tepelné čerpadlo – podlahové vykurovanie – zateplený dom. Zdroj: Shutterstock

Priemerná rodina dokáže vhodne zvoleným systémom ušetriť až dve tretiny nákladov na vykurovanie. Navyše vďaka využitiu tepelného čerpadla máte nárok na lacnejšiu sadzbu elektrickej energie, keď až 20 hodín denne máte v domácnosti nočný prúd, a teda podstatne lacnejšiu prevádzku celej domácnosti. Systém tepelné čerpadlo – podlahové vykurovanie – zateplený dom je podľa odborníkov ideálnym riešením a takéto riešenie je vhodné zapracovať už pri navrhovaní projektu domu. Pri už existujúcom systéme vykurovania vám s výberom tepelného čerpadla poradia odborníci, ktorí dokážu všetko dôkladne prepočítať.

Text: Miroslav Lisál
Foto: Stiebel, iStock/Shutterstock

Kategória: Energia
Tagy: ekologické vykurovanie náklady na vykurovanie tepelné čerpadlá vykurovanie domu
Zdieľať článok
Veľký prieskum o vykurovaní: Čím najčastejšie kúria slovenské domácnosti?ASB.sk

Veľký prieskum o vykurovaní: Čím najčastejšie kúria slovenské domácnosti?

Budeme v blízkej budúcnosti vykurovať vodíkom?Urob si sám

Budeme v blízkej budúcnosti vykurovať vodíkom?

Vykurujete doma plynovým kotlom? Aká budúcnosť vás čaká, čím ho nahradiť alebo doplniťUrob si sám

Vykurujete doma plynovým kotlom? Aká budúcnosť vás čaká, čím ho nahradiť alebo doplniť

Nový britský panovník Karol III.: Eko aktivista upozorňujúci na klimatickú krízuASB.sk

Nový britský panovník Karol III.: Eko aktivista upozorňujúci na klimatickú krízu

Diskusia