Zdroj: Shutterstock

7 tipov, ako ušetriť na vykurovaní

04. 09. 2023
Zdieľať

Náklady na vykurovanie a ohrev vody predstavujú v domácnosti druhý najvyšší výdaj po potravinách. Prinášame vám sedem tipov, ako ušetriť v dlhodobom horizonte na energiách za vykurovanie. Ocenia ich predovšetkým majitelia starších rodinných domov.

1. Vymeňte staré okná za nové

Pri úspore energií spomíname výmenu okien opakovane, a nenadarmo. Okno bolo kedysi synonymom tepelných únikov, okná na dome zapríčiňovali 30 až 40 % celkových tepelných strát.

Je pravdou, že do ich výmeny je nutné investovať tisíce eur. Týmto krokom však zamedzíte úniku tepla z bytu alebo domu. Pokiaľ rekonštruujete dom a je to možné, orientujte celodenne obývané miestnosti na juh – v zime tak môžete využiť pasívne solárne zisky.

Pri dobrej tepelnej izolácii tvoria slnečné zisky významný podiel na celkovom pokrytí potreby tepla domu. Plusom pri veľkých oknách je i dostatok prirodzeného svetla, ktorého potrebu na správne fungovanie tela dokázali aj výskumy.

Ochrana pred prehrievaním domu žalúziami a protislnečnými produktmi

Zdroj: Shutterstock

Náš tip

Energia, ktorá sa dostáva cez zasklenie okna, znižuje potrebu tepla na kúrenie. A najväčšou plochou, ktorá do interiéru púšťa najviac tepla, sú práve okná. Preto by mali byť navrhnuté tak, aby umožnili vpustiť do interiéru čo najviac slnečnej energie.

2. Chráňte byt/dom pred prehrievaním

Pasívne solárne zisky však nemusia byť len výhodou, v lete treba dom chrániť pred prehrievaním. Riešením sú exteriérové žalúzie, protislnečné fólie či protislnečné sklá. Takéto sklá majú skvelé tepelnoizolačné vlastnosti, vysokú priepustnosť svetla a nízky solárny faktor zároveň zaručuje minimálne prehrievanie interiéru v letnom období.

3. Zvoľte dostatočnú hrúbku izolácie

Nedostatočné zateplenie domu môže vašu peňaženku odľahčiť o stovky eur ročne. Naši výrobcovia minerálnych izolácií odporúčajú priemernú hrúbku zateplenia vonkajšej steny 13 cm, aj keď minimálna odporúčaná hrúbka izolácie by mala byť o 5 cm viac. Pri starších typoch tehlového muriva odporúčajú viac ako 20 cm.

Prečítajte si tiež
Tieto chyby robia ľudia pri zateplení domov najčastejšie. Pripravujú sa tak o nemalé peniaze!

Česká Asociace výrobců minerální izolace dokonca radí v dôsledku rastúcich cien energií navýšiť hrúbku izolácie až na 28 cm. Návratnosť pri dome s obytnou plochou 150 m2 a spotrebou 40 MWh ročne odhaduje na niekoľko rokov.

Pokiaľ sa chceme vymaniť zo závislosti od plynu, musia rodinné domy znížiť ročnú spotrebu energie ideálne pod 12 MWh.

Dostatočná hrúbka izolácie

Zdroj: Shutterstock

4. Zmodernizujte vykurovanie

Na vykurovanie sa v priemernom neobnovenom dome spotrebuje viac ako 80 % celkovej energie. Existuje niekoľko dôvodov na modernizáciu vykurovania, okrem financií medzi ne patria zastarané technológie, bezpečnosť, ochrana klímy a nižšie emisie CO2. Podľa prieskumu o vykurovaní, ktorý spravil v roku 2019 Štatistický úrad SR pre SHMÚ, bol v čase prieskumu priemerný vek kotlov 11 rokov a 8 % z nich malo viac ako 20 rokov.

Prečítajte si tiež
Pomôžu vám ušetriť nemalé sumy za elektrinu a chránia životné prostredie. Ako si vybrať energeticky úsporné spotrebiče?

Dáta tiež ukázali, že 89 % domácností využíva ako palivo drevo a 67 % domácností ho pritom skladuje viac ako rok alebo kupuje už suché drevo. V snahe ušetriť na palive sa však v niektorých domácnostiach kúri nedostatočne vysušeným palivovým drevom, spaľuje sa nekvalitné uhlie či dokonca odpad.

O modernizácii sa oplatí uvažovať, ak má váš kotol 15 či 20 rokov. Investíciou do správnej techniky môžete v dome ušetriť veľa peňazí, ktoré inak idú na vykurovanie.

Modernizácia vykurovania neznamená, že vymeníte starý kotol za nový toho istého typu. Ak kúrite tuhým palivom, modernizácia je v tomto prípade výmena prehorievacieho alebo odhorievacieho kotla za splyňovací či automatizovaný kotol. Okrem nižších prevádzkových nákladov oceníte aj vyšší komfort kúrenia.

Ako uvádza Slovenská agentúra životného prostredia, vykurovacie zariadenie je vhodné kombinovať s akumulačnou nádržou – teplo z nej sa môže kedykoľvek uvoľňovať do vykurovacieho systému bez toho, aby vykurovacie zariadenie bolo v prevádzke, čo šetrí prevádzkové náklady na kúrenie.

5. Nezabúdajte na strechu a úniky tepla

Mnoho slovenských domácností plánuje renovovať svoj rodinný dom postupne počas dlhšieho obdobia. Strechu odsúvajú na druhú koľaj. Avšak v skutočnosti by sme mali strechu považovať za piatu (s podlahou i šiestu) stenu domu. Cez nezateplenú strechu totiž môže unikať až tretina tepla.

Zatepľovanie strechy

Zdroj: Shutterstock

Akú hrúbku má mať zateplenie strechy?

V závislosti od použitého materiálu sú pre šikmé strechy odporúčané izolácie s hrúbkou minimálne 24 cm. Z dlhodobého hľadiska je však ekonomicky výhodné ísť až do hrúbky 42 cm.

6. Nastavte termostatické hlavice

Ani najlepšie vykurovanie nefunguje bez správne nastavenej regulácie. Vykurovanie treba regulovať termostatmi, najefektívnejšia je výmena starých radiátorových hlavíc za nové.

Vykurovanie v dome môžete mať pod kontrolou aj v čase, keď sa v domácnosti nenachádzate. Inteligentné termostaty a hlavice ovládané cez aplikácie dokážu ušetriť 20 až 50 % spotreby energie.

Nastavenie termostatov

Zdroj: Shutterstock

Priestor neprekurujte, zníženie teploty o jeden stupeň predstavuje úsporu 6 % (pri poklese z 21 stupňov na 20 stupňov Celzia).

7. Dajte šancu obnoviteľným zdrojom energie

Hľadáte energiu, ktorá je bezplatná? Pri obnoviteľných zdrojoch energie je to v podstate pravda. Okrem investície do techniky totiž nevznikajú žiadne náklady na spotrebu. Solárne panely (slnečné kolektory a fotovoltické panely) zachytávajú slnečné žiarenie a premieňajú ho na teplo na vykurovanie, ohrievajú úžitkovú vodu v zásobníku či bazéne alebo premieňajú slnečnú energiu na elektrickú.

Prečítajte si tiež
Ako funguje solárny ohrev vody a koľko vďaka nemu ušetríte

Ak má byť obnova rodinného domu efektívna, vyžaduje si obnoviteľné zdroje energie. Pre tých, ktorí majú ekonomické aj ekologické zmýšľanie, sú rozumnou investíciou tepelné čerpadlá, ktoré zvládnu vyhrievanie, chladenie či prípravu teplej vody aj vo viacgeneračných domoch. Pri renováciách a výmene starých plynových kotlov sa odporúčajú hybridné tepelné čerpadlá.

Solárne panely na streche domu

Zdroj: Shutterstock

Náš tip

Obnoviteľnú surovinu spaľuje aj kotol na pelety. Ten v kombinácii s pokročilou reguláciou optimálne reaguje na zmeny potreby tepla v dome, a to aj bez vášho zásahu. Vašou jedinou prácou bude raz za týždeň či dva vynášať popol. Aby tento systém fungoval, zaobstarajte si sklad na pelety a dopravník na zásobovanie kotla.

Text: Sláva Štefancová
Foto: shutterstock.com
Zdroj: časopis Môj dom špeciál

Kategória: Energia
Tagy: energeticky úsporné bývanie ohrev vody šetrenie v domácnosti vykurovanie
Zdieľať článok
Vyberáme plynový kotol do rodinného domuDom z tehly

Vyberáme plynový kotol do rodinného domu

Ako pripraviť bazén na sezónu? Odpovede na najčastejšie otázky a praktické rady, ako ušetriťUrob si sám

Ako pripraviť bazén na sezónu? Odpovede na najčastejšie otázky a praktické rady, ako ušetriť

Spaľuje váš sused v kotle odpad či starý nábytok? Podľa nového zákona mu hrozí vyššia pokutaASB.sk

Spaľuje váš sused v kotle odpad či starý nábytok? Podľa nového zákona mu hrozí vyššia pokuta

V bytoch prevláda vykurovanie plynom, obnoviteľné zdroje najviac využíva Trnavský krajASB.sk

V bytoch prevláda vykurovanie plynom, obnoviteľné zdroje najviac využíva Trnavský kraj

Diskusia