Ako sa starať o krásne pivónie, aby im nič nechýbalo? Na tieto dôležité zásady by ste nemali zabúdať
Každý kvet je sám o sebe krásny, ale na objemných pivóniách je čosi obzvlášť príťažlivé. Vyskytujú sa vo farebných prevedeniach od pastelovej ružovej cez krémovú bielu až po výraznú červenú a kvitnú na jar. Obľúbená rastlina mala kedysi svoje dôležité miesto v záhradách starých mám a dnes sa opätovne vracia na výslnie.
Pestovanie pivoniek vyžaduje najmä dostatok priestoru vo vašej záhrade. Rastlina vás však za dobrú starostlivosť bohato odmení. Je totiž známe, že z roka na rok produkuje čoraz krajšie kvety.
Rod pivónia má viac ako 6 500 odrôd, z ktorých každú môžeme zaradiť do jednej z nasledujúcich kategórií:
- Bylinné: majú koreň (hľuzu) a bývajú menšie než drevité druhy (dosahujú výšku asi 1 m).
- Drevité: stonka im drevnatie a sú väčšieho vzrastu, pôsobia ako menší strom či krík.
- Hybridy: pivonky Itoh, ktoré vznikli ako krížence kombináciou krásy drevitých pivoniek so spoľahlivosťou bylinných druhov.
Slnko a pôda
Správne vysadená pivónia môže na rovnakom mieste prosperovať niekoľko desaťročí, pričom niektoré druhy sa môžu dožiť aj 100 rokov.
Pivonkám sa bude dariť na mieste s pôdou bohatou na živiny s neutrálnym pH. Prosperovať im pomôže, ak pred ich výsadbou primiešate do pôdy trochu kompostu. Obľubujú slnečné stanovište, prípadne polotieň. Pri ich umiestnení sa vyhýbajte vlhkému prostrediu a pôde, kde má tendenciu zhromažďovať sa dažďová voda.
Miesto a čas
Najlepšie urobíte, ak pivónie vysadíte na jeseň na miesto chránené pred vetrom (južná stena domu, prípadne plot). Chladné počasie výrazne uľahčuje usadenie rastliny. Vyniknú, ak budú dobre viditeľné a vysadené v skupinách.
Náš tip
Na krásny záhon môžete pivonky spoločne skombinovať s tulipánmi, narcismi či modricami.
Pivonkám chvíľu trvá, kým sa v pôde udomácnia. Hneď na začiatku výsadby dbajte nielen na výber správneho miesta na ich pestovanie, ale aj na hĺbku, do ktorej ich v pôde uložíte. Ak v prvých rokoch neprinášajú veľa kvetov, na príčine môže byť aj príliš hlboká výsadba. Pokiaľ to však nie je urgentné, pivónie nepresádzajte.
Zalievanie
Pivónie zalejte vysadení a pôdu udržiavajte rovnomerne vlhkú. Zalievajte ich ku koreňom, listy nechávajte suché. A hoci im treba zabezpečiť dostatok vlahy, vyhnite sa premočeniu pôdy.
Zásady starostlivosti
- Pivónie prihnojujte na jeseň a znova na jar, keď rastline vychádzajú nové výhonky.
- Počas sucha zalievajte najmä mladé druhy.
- Po odkvitnutí odstráňte kvety, aby nebrali rastline zbytočne energiu.
- Bylinné druhy a hybridy na jeseň zrežte, najmä ak je lístie hnedé a suché.
- Všetky spadnuté listy spod drevitých pivoniek odstráňte.
- Drevité druhy nemusíte veľmi prestrihávať, krík si udrží svoju podobu aj bez toho.
Kvitnutie a rozmnožovanie
Kvitnutie pivoniek závisí od konkrétnej odrody. Platí však, že niektoré začnú už v apríli, ďalšie v máji a niektoré až v júni. Kvitnú dva až tri mesiace. Ich objemné a ťažké kvety však po čase môžu začať ovísať, myslite preto na pridanie opory alebo na ich zviazanie.
Bylinné pivonky rozmnožujeme delením trsov. Pozor však na ich objemný koreňový systém. Nové trsy oddeľte a zasaďte na nové miesto.
Strihanie kvetov
Ak si chcete pivonky zo záhrady vystaviť vo vašom interiéri, odrežte ich v čase, keď sa puk už začne otvárať, ale zároveň skôr, ako sa otvorí úplne. Rastliny zrežte ráno, keď sú plné vlhkosti, a vo vnútri ich vložte do čistej vázy s vodou izbovej teploty. Vodu vymieňajte každých pár dní, pričom zrežte o trochu aj stonky.
Choroby a škodce
Múčnatka – plesňové ochorenie, ktoré spôsobuje biely povlak na listoch a môže znížiť produkciu kvetov. Zamedzíte mu dobrou cirkuláciou vzduchu okolo rastliny a nepolievaním listov. Ak múčnatku nedokážete odstrániť prírodnou cestou, použite fungicíd.
Koreňová hniloba – vzniká nadmerným zavlažovaním a nepriepustnou pôdou. Na to, aby ste jej zabránili, sa vyhnite prílišnému zalievaniu. Ak je už prítomná koreňová hniloba, je potrebné rastlinu zničiť.
Botrytída – sivá pleseň, ktorá zanecháva škvrny na listoch a šíri šíri sa pri vlhkom a chladnom počasí. Ako v prípade múčnatky, aj tu si poradíte s fungicídnym prípravkom.
Najkrajšie odrody pivónií
- Pivonka čínska ,,Sarah Bernhardt“ – nádherné, plne ružové kvety, stonka drevnatie
- Pivonka čínska ,,Moscow“ – kvety oranžovo-červenej farby, vhodná na pestovanie v črepníku
- Pivonka lekárska ,,Alba Plena“ – kvitne z ružových púčikov do bielych kvetov
- Pivonka ,,Itoh Bartzella“ – kríženec, ktorý produkuje citrónovožlté kvety
Text: Natália Turcovká
Foto: Shutterstock