Zastavte útoky slizniakov v záhrade! Poznáme 8 účinných spôsobov, ako sa ich zbaviť aj bez chémie
Obzvlášť po daždivých dňoch navštevujú záhrady drobné mäkké tvory, spôsobujúce značné škody na rastlinách, kvetoch aj úrode. Máte aj vy skúsenosti so slizniakmi a hľadáte spôsoby, ako svoju úrodu pred nimi ochrániť? Prinášame vám niekoľko účinných metód, vďaka ktorým sa im vo vašich záhonoch rozhodne nebude páčiť.
1. Najdôležitejšia je prevencia
Jedným z najefektívnejších spôsobov, ako bojovať proti slizniakom, je prevencia. Krokom číslo jeden je pravidelné odstraňovanie buriny. Zbavte sa opadaného lístia aj kameňov, ktoré slizniakom slúžia ako úkryty. Nazrite aj pod dosky a skontrolujte miesta v okolí vodných plôch či vodovodných batérií. Problematickou môže byť aj vyššia vrstva mulču.
Keďže sú vlhké a tienisté miesta ich obľúbeným prostredím, dbajte tiež na správne zavlažovanie záhrady. Rastliny je vhodné zalievať ráno, aby mala pôda čas vyschnúť počas dňa. Aj týmto spôsobom minimalizujete ich výskyt.
2. Nedovoľte im vojsť
Účinným spôsobom, ako ochrániť záhrady pred inváziou týchto škodcov, sú fyzické bariéry, ktoré vytvárajú pre slizniaky nepríjemný až dráždivý povrch. Ideálny je na to drsný či ostrý materiál, ktorý treba rozsypať okolo ohrozených rastlín či záhonov.
Slizniakom prekážajú napríklad podrvené vaječné či orechové škrupiny, ale aj štrk. Odpudí ich aj zábrana z piesku, ktorý vytvorí suchý a drsný povrch. Podobnú službu urobí aj popol z dreva, ktorý navyše poslúži ako hnojivo.
3. Vsaďte na bylinky
Slizniaky dokážu odpudiť aj niektoré aromatické rastliny. Vysaďte okolo záhonov či na okrajoch záhrady napríklad levanduľu, rozmarín, šalviu a tymian. Osvedčený je aj trik posadiť medzi rastliny cibuľu, cesnak alebo pór.
4. Spravte z nich potravu
V boji proti slizniakom môžete využiť aj ich prirodzených predátorov. Medzi ne patria napríklad ježkovia, vtáky, ako sú drozdy či škorce, jašterice či bystrušky. Ak chováte, prípadne plánujete chovať hydinu, zvážte kačice druhu indické bežce, pre ktoré sú slizniaky obľúbeným chodom.
Uspieť môžete aj pomocou biologických prípravkov, ako sú nematódy. Ide o mikroskopické hlístovce, ktoré parazitujú na slizniakoch a postupne ich likvidujú. Navyše sú tieto prípravky v porovnaní s tými chemickými bezpečné pre ľudí, zvieratá aj rastliny.
5. Vyskúšajte pivnú pascu
Jednou z osvedčených metód na boj so slizniakmi je tzv. pivná pasca. Spočíva v zakopaní plytkých misiek či téglikov, naplnených asi do dvoch tretín pivom, do zeme v blízkosti záhonov. Slizniaky vôňa piva priláka, vlezú do misky a utopia sa.
Podobne môžete použiť aj ovocné šupky alebo zeleninové odrezky ako nástrahy, ktoré prilákajú slizniaky na jedno miesto, kde ich môžete ľahko zlikvidovať.
6. Ponúknite im raňajky
Stále nič nezabralo? Skúste slizniaky „nakŕmiť“ ovsenými vločkami. Keďže ich nevedia stráviť, v ich útrobách napučia, a tým pádom zahynú.
7. Privítajte ich soľou
Zdĺhavejší spôsob, ale rovnako účinný spôsob je posypať slizniaky soľou. O všetko ostatné sa postará táto ingrediencia z kuchyne sama. Tento krok však odporúčame použiť mimo záhonov, aby soľ neznehodnotila pôdu a neublížila iným organizmom či rastlinám. Vyskúšať ju môžete napríklad v prípade, že objavíte úkryt slizniakov na miestach, kde nič nepestujete, ani to do budúcna neplánujete.
8. Máte odvahu?
V tom prípade ich pokojne zbierajte ručne. Na „lov“ sa však treba vydať po zotmení, prípadne skoro ráno, keď sú slizniaky aktívne. Ak máte po ruke ostrý rýľ či lopatu, môžete ich pri zbere rovno preseknúť a usmrtiť. Ak ich zbierate ručne do nádoby, nezabudnite ich na záver poliať horúcou vodou alebo posypať spomínanou soľou.
Dôležité je zbierať z pôdy aj slimačie vajíčka, ktoré rozpoznáte podľa guľovitého tvaru a bielej farby. Pravdepodobne ich objavíte trocha zahrabané do zeme.
Text: Michaela Krivdová
Foto: Shutterstock