Inšpirujte sa domácnosťami, v ktorých elegancia nevymiera. Tento štýl je pre tých, čo milujú nadčasovosť, klasiku a dobrý vkus
Okná od podlahy po plafón, zdobené vysoké stropy i vintage nábytok. Podľa dizajnérov z Paríža je to zábava.
1. Nadčasová kvalita
Francúzsku eleganciu ako štýl je ťažké definovať, preto o ňom vedia najlepšie hovoriť práve interiéroví dizajnéri z Paríža. Jedna z nich – dizajnérka Stéphanie Coutas ho opisuje takto: „Parížske domy sa vyznačujú určitou eleganciou, ktorá pochádza z haussmannovskej architektúry, prominentného architektonického štýlu Paríža. Zachovanie DNA budov je pre nás jednoducho veľmi dôležité.“ Parížsky štýl tiež evokuje nadčasovú kvalitu, nepatrí medzi krátkodobé trendy.
2. Oslava starého i nového
Kľúčom k dekorovaniu v parížskom štýle je oslava starého a nového v rovnakom prostredí. Je to oslava krásnych, udržiavaných historických prvkov budovy a následné spojenie zdobených architektonických detailov s modernejším nábytkom a povrchovými úpravami. Napätie medzi starým a novým vedie k zaujímavému a osobnému interiéru.
3. Hra so svetlom
V parížskom byte má osvetlenie zásadný význam, pretože podľa Stéphanie Coutas musí byť domov krásny v každom okamihu dňa. Nezabudnite zohľadniť možnosti prirodzeného denného svetla a umelým podčiarknuť to, čo robí v miestnosti atmosféru. Na tento účel výborne poslúžia extravagantné lustre a stmievateľné bodové svietidlá.
4. Čo je typické pre izbu v štýle francúzskej elegancie?
- Uprednostnite prírodné materiály a udržateľné tkaniny s hebkou textúrou. Sú o čosi drahšie ako umelé, zato omnoho príjemnejšie a neškodia prostrediu. Napríklad v posteľnej bielizni z ľanu bude vaša pokožka dýchať v letných i v zimných mesiacoch a vždy bude príjemná.
- Ak sa necítite v kombinovaní farieb stopercentne doma, oblečte izbu do kombinácie krémovej, zlatej, slonovinovej a sivej. Efekt dotvorte farbami, ktoré máte radi, ale v jemnejších, tlmenejších tónoch. Napríklad púdrová levanduľová či modrá, maslová žltá a ružová.
- Celý interiér uzemnite čiernymi akcentmi. Nebude pôsobiť až priveľmi étericky.
- Namiesto objemných pohoviek, nadrozmerných kresiel a ťažkých konferenčných stolíkov si zvoľte jemnejší nábytok. Špeciálnu pozornosť venujte jeho nohám a hľadajte kúsky so zakrivenými, točenými či vyrezávanými. Vďaka zaujímavým viditeľným nohám nábytku budú aj textilné dekorácie na ňom podstatne efektnejšie.
- Pri bytových textíliách dajte príležitosť pekným strapcom alebo plisovaným detailom.
- Vytvorte ilúziu výšky. Dosiahnete to, keď stropy natriete svetlejším odtieňom než steny.
- Plánujete celkovú rekonštrukciu? Kde sa dá, vymeňte okná za francúzske dvere siahajúce od podlahy až po strop.
5. Inšpirácia v štýle art déco
Parížsky štýl sa odvíja od dizajnového hnutia art déco, ktoré je známe zábleskami zlata, bohatými farbami a výraznou geometriou. Výborný efekt dosiahnete začlenením vintage kúskov od francúzskych dizajnérov z 50. a 60. rokov, ktoré doplníte modernými prvkami.
6. Prírodné tkaniny a textúry
V popredí moderného parížskeho interiérového dizajnu sú ekologické materiály a udržateľne vyrábané bytové doplnky.
„Pri navrhovaní parížskych interiérov myslím na textúry a pohodlie viac ako kedykoľvek inokedy. Majitelia požadujú textúry – mohér, žakár, vlnu a ľan, pretože dnes každý myslí na trvalo udržateľný život,“ uviedol pre livingetc.com Pierre Frey, zakladateľ francúzskej dizajnérskej značky špecializujúcej sa na látky.
Keď sa dotknete látky, mala by byť mäkká, jemná a teplá, z prírodných vlákien. Interiér bude hneď prívetivejší.
7. Steny ako plátno
Parížske byty sú charakteristické vysokými stropmi a stenami, ktoré pôsobia ako prázdne plátna – miesto na umiestnenie nástennej maľby, tapisérie, tapety alebo umeleckého diela. Tento dizajn víta hravosť, či použijete obraz, grafickú tapetu, elegantnú policovú zostavu, alebo nafarbíte pôvodné obloženie odvážnou farbou.
8. Starožitnosti
Ďalším znakom parížskej estetiky je dotvorenie atmosféry interiéru pomocou kombinácie starožitných predmetov, napríklad konferenčných stolíkov, váz či tienidiel zo slávneho nedeľného blšieho trhu Porte de Clignacourt na severe mesta.
Ešte cennejšie je, ak vystavíte rodinné dedičstvo. Kombináciou cenných predmetov z obchodu so starožitnosťami, lacných doplnkov z blšieho trhu a luxusných kúskov docielite originálnu eleganciu.
9. Ako vdýchnuť parížsky šik štýl do vašej domácnosti?
Aj keď bez typickej architektúry historických bytov je to ťažké, predsa len si každý môže vniesť do interiéru kúsok francúzskeho šarmu. Napríklad týmito troma kľúčovými prvkami:
- Veľké zrkadlo alebo obraz v zlatom ráme. Tradične ich domáci umiestňovali nad krb, ale môžete si ich zavesiť na stenu alebo ich o ňu oprieť. Dosiahnete podobný efekt. Ešte lepšie, ak nájdete starožitné zrkadlo s neporušeným pôvodným ortuťovým sklom.
- Krištáľový luster. Starožitné lustre z krištáľu majú jemný pozlátený povrch, ktorý nie je až taký lesklý ako vysoko leštený krištáľ neskoršej výroby. Takýto prvok svedčí aj eklektickému štýlu. Ak má prirodzenú patinu spôsobenú desaťročiami, určite ju neodstraňujte ani neprekrývajte.
- Keď budete mať krásne zrkadlo a luster, skombinujte ich so súčasným nábytkom a doplnkami. Veľmi šik je napríklad prepracovaný luster v starom štýle nad moderným jedálenským stolom.
- Celý interiér dotvorte tým, čo máte najradšej. Môžu to byť rodinné fotografie, reštaurované prvky po prarodičoch, zaujímavé talizmany z vašich dovoleniek či vlastné výrobky.
Text: Sabína Zavarská
Foto: Koket, Boca do Lobo, PullCast, DelightFULL, LUXXU, Frenchbedrom, MelodyMaison, Brabbu Design Force
Zdroj: Časopis Môj dom