Zdroj: CreativaStudio

Nadčasovosť verzus trendy: Večný súboj v interiérovom dizajne

04. 06. 2021
Zdieľať

Večný súboj nielen v interiérovom dizajne. Treba povedať, že minimálne na teoretickej úrovni sa väčšina ľudí prikláňa k nadčasovosti, na druhej strane však asi nikto nemôže povedať, že lákavým trendom nikdy v živote nepodľahol. V čom vlastne oba koncepty spočívajú a čo nám (nielen do našich domovov) prinášajú?

Poďme na to pekne od začiatku: Čo je to vlastne nadčasovosť?

Koncept zvyčajne odkazuje na niečo, čo odoláva náporu času a zmien toho, čo považujeme za moderné a aktuálne. V interiérovom dizajne potom môžeme označiť za nadčasové tie interiéry a produkty, ktoré prakticky od obdobia svojho vzniku nevyšli z módy a s týmto účelom boli často aj navrhnuté. Pri navrhovaní a zariaďovaní domovov je popri útulnosti, príjemnej atmosfére a funkčnosti ďalšia z kvalít, ktorú sa snažíme dosiahnuť, práve nadčasovosť. Koniec-koncov, v našom domove plánujeme žiť dlhé roky a len málokto chce periodicky meniť kompletne celé zariadenie domu alebo bytu.

Prečítajte si tiež
Iný ako ostatné: Bungalov s garážou pri Trenčíne si zariadili v americkom štýle (VIDEO)

I keď v živote nie je, samozrejme, nič isté, zariadiť nadčasový interiér znamená, že sa vám bude páčiť a bude vám dobre slúžiť aj o ďalších 5, 10 či 15 rokov. I keď mnoho vecí odolá zmenám nášho štýlu alebo vkusu, už menej zdatne odolá zubu času a nájazdom členov domácnosti. Preto je predstava, že by sme desiatky rokov vôbec nič nemenili, naivná. Pointou však je, že v nadčasovom interiéri stačí vymeniť len opotrebované kúsky, nie kompletne celé zariadenie, pričom tie nové tam bez problémov zapadnú.

A ako je to teda s krátkodobými trendmi?

Sú nám vôbec na niečo? Alebo sú ozaj len marketingový ťah, ako v nás vykresať plamienok túžby, ktorý nás vedie k pravidelnej kúpe nových a nových vecí?

Ako to už býva, odpoveď nie je taká jednoduchá. Asi si nemusíte ťahať medové motúzy okolo úst – žijeme v kapitalistickej spoločnosti a profit je pre väčšinu firiem najdôležitejším faktorom (česť výnimkám!). Preto sa na nás z každej strany valia stále nové trendy, „vychytávky“ a tzv. must have kúsky. Niekedy týmto chvíľ kovým záležitostiam odoláme, inokedy podľahneme a už o niekoľ ko mesiacov si ťukáme na čelo, na čo sme to pri kúpe mysleli.

Pozrime sa na to však i z druhej strany. Ani na trendy totiž nemožno nazerať iba takto čierne. Interiérové štýly totiž predstavujú aj čerstvé impulzy, zahŕňajú inovatívne prístupy a nové kreatívne možnosti. Sú zdrojom inšpirácie, ktorú môžeme uchopiť podľa vlastnej predstavy – možno ich začleniť do našich domovov v miere a v podobe, aká sa nám páči. Je tiež dôležité si uvedomiť, že každý trend zachytáva aktuálnu dobu, potreby a túžby spoločnosti. Zoberte si napríklad také domáce pracovne, ktoré si pred pandémiou zariaďovala len menšina ľudí.V dnešných návrhoch architektov a dizajnérov interiérov už nechýba miesto, ktoré by minimálne v čase potreby nedokázalo plniť funkciu domácej pracovne.

Magazín inšpirácie

Krásne inšpirácie pre váš interiér môžete nájsť v mnohých publikáciách, ktoré potešia vaše oko. Nájdete ich napríklad na booktherapy.cz. Zdroj: booktherapy.cz

Navyše, z mnohých trendov, ktoré boli pôvodne zamýšľané ako krátkodobé, sa časom stala nadčasová záležitosť. Ako teda z tohto súboja vyjsť ako víťaz? Tým najlepším spôsobom je vytvoriť základ interiéru, ktorý skutočne odolá náporu času a zmenám vkusu. Pri zariaďovaní si nechajte dostatočne dlhý čas na premýšľanie nad tým, čo sa vám naozaj páči a čo nie. Nezavrhujte však ani trendy, berte ich ako možnosť, ako pravidelne a jednoducho oživiť váš domov, vďaka čomu vás neprestane baviť ani po niekoľkých rokoch. A ako konkrétne taký domov navrhnúť? Inšpirujte sa.

Je dizajnérskou povinnosťou vytvárať nadčasový dizajn. Myslieť nadčasovo znamená myslieť ďaleko do budúcnosti, nie rok, nie dva, ale minimálne ďalších dvadsať rokov dopredu.

dizajnér Philippe Starck

Obývačka s veľkým zrkadlom

Zdroj: Westwing

Nemusíte byť interiérový dizajnér, aby ste nadčasový interiér rozoznali už na prvý pohľad. Takýto vnútorný priestor je často synonymom jednoduchej elegancie a sofistikovanosti. Je v ňom cítiť závan neokázalého luxusu a to všetko súčasne so zachovaním praktickosti a funkcionality celého priestoru. Aj v ňom môžete často postrehnúť najnovšie trendy, tie sú však v rovnováhe so zvyškom zariadenia a sú to skôr prvky, vďaka ktorým má interiér stále moderný a aktuálny nádych.

Prečítajte si tiež
Vlastný dom si navrhla a zariadila sama, výsledok prekonal všetky očakávania
Obývačka s historickými prvkami

Zdroj: CreativaStudio

Pokiaľ chcete vytvoriť interiér, ktorý by sa dal označiť ako nadčasový, odporúčame držať sa troch základných pravidiel: symetrie, prírodných materiálov a neutrálnych farieb. Ľudské oko priťahuje všetko, čo je symetrické a v harmónii, preto vedľa seba postavte dvojice nejakých výrazných prvkov, napríklad kresiel. Neznamená to, samozrejme, že všetko musí byť v páre. To by, naopak, mohlo pôsobiť neprirodzene. Čo sa týka farieb, neutrálne odtiene ako biela a hnedá, ale aj prírodné materiály nikdy neomrzia a nevyjdú z módy. Navyše poskytujú skvelý základ, keď budete mať chuť na menšiu zmenu.

Obývačka s krbom a trámami

Zdroj: M. Elle Design

V interiéroch, ktoré odolávajú plynutiu času, si môžete všimnúť ďalší dôležitý prvok: sú zariadené v štýle hesla „menej je viac“. Chaos a neporiadok predsa nikdy neboli trendy! Jednotlivé miestnosti nie sú zahltené vecami, ide skôr o zaplnenie priestoru kvalitným nábytkom, doplnkami a textíliami. Nemusí pritom nutne ísť o drahé dizajnérske kúsky, pri zariaďovaní by ste sa však mali snažiť zadovážiť si to najlepšie a najkvalitnejšie, čo vám rozpočet dovolí.

Jedáleň s drevenými stoličkami

Zdroj: Amanda Prior

V nadčasovom interiéri nejde len o vytvorenie krásneho a oku lahodiaceho priestoru, ktorý sa vám len tak ľahko neopozerá. Z jeho podstaty vyplýva, že by nám mal aj dlho a dobre slúžiť. Preto sú takéto interiéry vždy maximálne praktické a funkčné. organizácia priestoru
a jeho zariadenie by nemali spĺňať len vaše aktuálne požiadavky
a potreby, ale mali by byť schopné sa prispôsobiť. Napríklad jedálenský stôl pre dvoch vám možno vyhovuje teraz, v budúcnosti to tak však pravdepodobne nebude.

Prečítajte si tiež
Najčastejšie chyby pri zariaďovaní obývačky? Tomuto sa rozhodne vyhnite!
Útulná obývačka

Zdroj: Emily Henderson

Snažiť sa zariadiť nadčasový interiér neznamená, že doň nikdy nemôžete začleniť trendy, ktoré vás oslovia. ide skôr o to, že ústredné kusy interiéru by nemali byť tie, ktoré sú v móde len dočasne. Naopak, trendovými a sezónnymi dekoráciami dokážete svoj domov oživiť a udržovať ho stále moderným. Mali by to byť dekorácie, ktoré jednoducho vymeníte, keď vás omrzia. Najjednoduchším a najlepším spôsobom, ako na to, je použitie trendových farieb a vzorov na doplnkoch, ako sú vankúše, plédy alebo vázy. dôležité je však neprehnať to s nimi. Na fotografii sú napríklad pekne skombinované farby roka, sivá a žltá.

Päť trendov, ktoré by mali ostať minulosťou

Prvý

Vodné postele – znelo to síce lákavo, lenže veľké vaky naplnené vodou neboli až také pohodlné, a už vôbec nie estetické, ako sa nás snažili presvedčiť ich predajcovia v 90. rokoch.

Druhý

Umelé rastliny – taký malý comeback zažívali aj pomerne nedávno, radšej sa im však vyhnite. Sú z plastu a navyše vám ani neprinesú radosť z pestovania, ba ani vám neprevoňajú dom.

Tretí

Plastové nádoby  rovnako ako umelé rastliny, plast je v tomto prípade dávno pasé. Plastové nádoby si nechajte len v prípade, že chodíte počas leta kempovať.

Štvrtý

Čipkové obrusy – aj keď si pri nich určite spomeniete na svoju babičku, radšej si niekam zaveste jej fotografiu. Inam, ako do babičkinho interiéru, sa totiž tieto obrusy veľmi nehodia.

Piaty

Obliečky s volánmi  sú záležitosťou 80. rokov a tam by mali aj ostať. Romantický nádych doprajte posteli radšej obliečkami s jemnými kvetinovými vzormi alebo návliečkami v staroružovej farbe.

Trochu z psychológie nakupovania

Premýšľali ste niekedy, prečo máme tendenciu neustále sa obklopovať novými peknými vecami? Nie že by sme chceli ospravedlňovať každý spontánny nákup, ale čiastočne to súvisí s našimi genetickými predispozíciami. Životy našich dávnych predkov (doslova) záviseli od stále nových zrakových podnetov – napríklad pruhovaný tiger bol signálom na útek.Vizuálne vnemy sa tak stali jedným z dôležitých faktorov pri našom procese rozhodovania. A keď nám navyše tieto vizuálne podnety sprostredkovávajú peknú a príťažlivú vec, navodí to v našom mozgu príjemný stav relaxácie.

Inšpirácie do bytu

Ukladajte si inšpirácie z časopisov a internetu. Postupne zistíte, že určitý štýl, farby a materiály medzi nimi dominujú. Je to efektívny a zábavný spôsob, ako prísť na to, čo sa vám skutočne páči a krok smerom k vytvoreniu vlastného nadčasového domova. Zdroj: Delightfull

Zjednodušene – cítime sa lepšie obklopení peknými vecami. Preto trendy, ktoré sa orientujú viac na originalitu, ale ich estetická stránka pokrivkáva, pretrvávajú omnoho kratšiu dobu. Nie všetko pekné je, samozrejme, automaticky dobré. Našťastie sme však mysliace tvory, ktoré to (vo väčšine prípadov) vedia vyhodnotiť.

Predajcom navyše v neustálom navrhovaní a predaji nových trendov pomáha i naša túžba po novote a instantnom uspokojení po kúpe novej veci, ktoré nás spoľahlivo zas a znovu privedú do obľúbených obchodov. Preto aj tu platí to, čo v mnohých ďalších oblastiach nášho života – všetkého s mierou, to sa javí ako tá najlepšia cesta.

Text: Lucia Blažiová

Foto: archív firiem

Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Dizajn
Tagy: bytové doplnky interiérové trendy nadčasový dizajn zariaďovanie interiéru
Zdieľať článok

Diskusia