Zdroj: Shutterstock

Je toto nový dizajnový trend desaťročia? Čo sa skrýva pod jeho názvom?

07. 08. 2023
Zdieľať

Minimalux, minimaluxe, minimallux alebo minimal luxe je úplne nový dizajnový trend, ktorý má podľa svetových dizajnérov definovať toto desaťročie. Čo sa pod týmto názvom skrýva?

Slovo minimalux vzniklo spojením dvoch názvov interiérových štýlov – minimalizmu a luxusu. Ako trend interiérového dizajnu sa formuje od roku 2020 a v tomto období naberá na sile a jasných črtách.

Jeho vznik súvisí predovšetkým s obdobím pandémie. Počas nej začali dizajnéri viac vnímať pôsobenie úprav interiéru na naše emócie a psychický stav. Minimalux sa sústreďuje na pozitívne emocionálne reakcie. Prináša pokoj a lepšiu náladu.

Vzhlad-interieru-styl-minimalux

Zdroj: Shutterstock

Minimal luxe znamená odstránenie vizuálneho neporiadku, aby ste mohli vystaviť veci, vďaka ktorým sa cítite skvele. Luxus v tomto prípade nepotrebuje drahé materiály – znamená však bohatstvo, ktoré si doprajete, keď vás obklopujú len obľúbené predmety. Žiaden s negatívnym nábojom.

Do tohto štýlu sa zapájajú všetky zmysly vrátane hmatu. Hmatový zážitok predstavujú kombinácie materiálov, ktoré úplne zmenia atmosféru v domácnosti na pohodlnú a príjemnú – buklé, hrubé pletené pokrývky, neošetrené drevo. Vychutnajte si kontrast hladkých a prirodzene drsných textúr a pocit, že môžete chodiť naboso a cítiť sa bezpečne.

Prečítajte si tiež
Inšpirovalo ich blízke múzeum! Túžili mať luxusný byt, ktorý by zároveň pôsobil skromne

Ako dosiahnete vzhľad v štýle minimalux?

V prvom rade myslite na to, že ide o náladu, ktorú úpravami dosiahnete. Dôležitá je atmosféra v menších i väčších častiach interiéru.

Mäkké línie a obliny

Do centra pozornosti sa dostávajú vlnovky, okrúhle tvary, nepravidelné obliny. Vďaka nim minimalux definujeme ako organický trend. Vyhýbajte sa ostrým hranám, tvrdým okrajom a uprednostnite mäkké, príjemne tvarované kúsky. Vyberte si napríklad sedenie, ktoré vás svojimi krivkami doslova objíme, či tienidlá so zvlnenými vrúbkovanými okrajmi a zvýraznite oblé architektonické prvky, ak ich v interiéri máte.

Minimalux-makke-linie-obliny

Zdroj: Shutterstock

Základom minimaluxu je jemný kontrast a experimentovanie. Pohrajte sa s materiálmi, ktoré obsahuje paleta vášho interiéru, a kombinujte ich. Položte prírodné drevo vedľa betónu, opotrebované textúry umiestnite vedľa lesklých a hladkých povrchov, tvrdé kamenné plochy skombinujte s mäkkými tvarmi.

Tip

Vyhýbajte sa záplave tvrdých materiálov, ako je betón, oceľ a sklo. Namiesto toho zvoľte drevo, korok, tapety či koberec.

Oslava obľúbených predmetov

Nový, rokmi vyprofilovaný štýl je oslavou vecí, ktoré máte radi a sú pre vás mimoriadne príjemné. Na rozdiel od minimalizmu neznamená okresávanie dekorácií na minimum, ale predstavuje skôr múdry výber toho, čo bude na očiach. Okolo týchto často emocionálne dôležitých predmetov ponechajte dostatok priestoru, aby ste mohli oceniť a vychutnať ich krásu.

Minimalux-oblubene-predmety

Zdroj: Shutterstock

Minimalux v mnohom pripomína japonskú filozofiu wabi-sabi, ktorá nachádza krásu v nedokonalosti. Organické materiály a textúry prepožičiavajú priestoru hmatateľnosť. Túto krásu nájdete v jedinečnej kresbe dreva, v nitiach a uzloch ľanového závesu, na mosadznom kohútiku s patinou alebo keramickej váze, ktorá nesie stopy svojho autora.

Zmysel pre prirodzené svetlo

Veľmi dôležitým faktorom, ktorý by pri tomto trende nemal chýbať, je dostatok prirodzeného svetla. Samozrejme, nie vždy je možné ovplyvniť, koľko svetla sa nám do jednotlivých izieb dostáva zvonku, ale môžete ich upraviť tak, že budú pôsobiť svetlejšie.

Minimalux-prirodzene-svetlo

Zdroj: Shutterstock

Dokonalý priestor v štýle minimaluxu by mal byť sofistikovaný, ale stále pohodlný. Spočíva vo vrstvení farieb a textúr, v prvkoch, ktoré definujú váš osobný štýlu a zahŕňajú čosi nad rámec estetiky.

Pohodlie nadovšetko

Cieľom dizajnérov, ktorí preferujú trend minimal luxe, je vytvoriť priestory, ktoré sú vyvážené a starostlivo upravené tak, aby dosiahli pocit pohody. Znamená to odstrániť všetko nepotrebné, vyčistiť miestnosť až do jej podstaty, v niektorých prípadoch aj inštalovať osvetlenie, dvere, príslušenstvo a úložný priestor ako súčasť konštrukcie.

Minimal-luxe-pohodlie

Zdroj: Shutterstock

Naopak, všetko, čoho sa môžete dotknúť, čo je príjemné, dodáva teplo, charakter či osobitosť priestoru, treba zviditeľniť. Uprednostnite materiály, ktoré krásne starnú – priestor sa tak bude vyvíjať v čase spolu s vami – jeho obyvateľmi. Premieňa sa a nesie v sebe stopy prežitých rokov.

Zamerajte sa na odolnosť

Bývanie v štýle minimalux znamená menej upratovania a dlhú životnosť. Zahŕňa odolné povrchy: kovy a tvrdšie textúry, ako napríklad kameň. Kameň často spájame s tvrdým a chladným pocitom, toto vnímanie však môžete zmeniť, keď tento materiál použijete v organickom tvare.

Prečítajte si tiež
Časté chyby očami dizajnérov: Tomuto sa vyhnite, aby ste nezničili atmosféru domova!

Vône a mäkké textílie

Minimalux je o hľadaní spôsobov, ako dosiahnuť, aby vám doma bolo maximálne pohodlne a príjemne. Aby ste priam cítili, že vaša domácnosť vás upokojuje, podporuje, povzbudzuje. Správne vône a mäkké textílie pôsobia priam magicky.

Minimalux-vone-makke-textilie

Zdroj: Shutterstock

Náš tip

Pracujete z domu a potrebujete sa cítiť nabití energiou? Osviežte miestnosť povznášajúcou vôňou na citrusovom základe. Stačí arómolampa s esenciálnymi olejmi, prípadne vonná sviečka a atmosféra vo vašej pracovni sa hneď zmení. Večer zase oceníte drevité vône, céder alebo jazmín.

Text: Sabína Zavarská
Foto: shutterstock.com
Zdroj: časopis Môj dom

Kategória: Dizajn
Tagy: interiérové štýly interiérové trendy luxus minimalizmus minimalux zariaďovanie interiéru
Zdieľať článok

Diskusia