Provensalský štýl toleruje nedokonalosť a inšpiruje sa vidiekom. Čo by v ňom nemalo chýbať?
Zdroj: iStock

Provensalský štýl toleruje nedokonalosť a inšpiruje sa vidiekom. Čo by v ňom nemalo chýbať?

05. 09. 2023 Zdieľať

Nie každému vyhovuje v bývaní strohý minimalizmus. Niektorí sa potrebujú doma obklopiť hrejivou, upokojujúcou atmosférou. V takom prípade je skvelým receptom napríklad provensalský štýl. Čo by v ňom nemalo chýbať?

Tento smer si na okázalosť nepotrpí, potiera akúkoľvek strohosť. Toleruje nedokonalosť, inšpiruje sa prírodou a vidieckou idylou. Bez čoho sa nezaobíde?

Patina

Prílišná uhladenosť provensalskému štýlu nesvedčí. Práve naopak, miluje nedokonalosť! Preto dajte priestor nábytku, doplnkom, dlažbe s patinou, drevu v surovej podobe, nahrubo opracovanému kameňu, prípadne lícovým tehlám.

Nebojte sa kombinovať! Za jedálenským stolom nemusia byť všetky stoličky ako cínoví vojaci v jednotnom štýle, pokojne k nim pridajte 1 – 2 kúsky z iného (prírodného) materiálu, napríklad prútia.

Biela a jemné odtiene

Základným stavebným prvkom tohto štýlu je biela. Patrí na steny, aj na nábytkové kusy a doplnky. Môžete ju kombinovať so svetlými farbami. Ideálne z chladného farebného spektra. Sivá, béžová, krémová, levanduľová, sú odtiene, ktoré umocnia upokojujúcu atmosféru v miestnosti.

Pokiaľ to nepreženiete, nič nepokazíte ani bledožltou či staroružovou. S ružovou to však príliš nepreháňajte, aby váš domov nechytil look „Barbie domčeka“. To isté pravidlo platí aj pre jemné kvetinové vzory.

Zariadenie v provensalskom štýle

Zdroj: iStock

Dominantný solitér

Miestnosť v tomto štýle potrebuje jedného výrazného sólového hráča, ktorý na sebe strhne pozornosť. Môže ním byť pohovka, jedálenský stôl, komoda, veľké zrkadlo v patinovanom ráme. Ostré hrany by sa tu mali objavovať v menšine.

Dominovať by mali obliny a mäkkosť. Týka sa to pohovky, postele, vane, jedálenských stoličiek.  Skrátka všetkého, kde sa vaše telo bude cítiť naozaj pohodlne.

Celý článok si môžete prečítať na webe vdobrom.sk.

Kategória: Dizajn
Tagy: interiérové štýly provensálsky štýl
Zdieľať článok