Novostavba nepodľahla zvláštnemu trendu a rodine dala perfektné bývanie. Za neobvyklý dizajn ju viackrát ocenili
Od šablónovej výstavby rodinných domov v North Yorku, multikultúrnej časti Toronta, sa slobodne vymyká neprehliadnuteľná realizácia od Dubbeldam Architecture + Design. Uznanie za tento mimoriadny architektonický počin potvrdzuje niekoľko prestížnych uznaní vrátane Grand Prix, kanadského či medzinárodného ocenenia za dizajn.
V povojnových štvrtiach Toronta sú niektoré bungalovy nahrádzané pseudohistorickými sídlami. V ostrom kontraste k tomuto trendu stojí odvážna novostavba, ktorú jej tvorcovia nazvali Shift House.
Dvojpodlažný objekt s obytnou plochou 300 metrov štvorcových sa nachádza v tesnej blízkosti domov s podobným objemom. Typicky upravená predzáhradka a menší zadný dvor poskytujú aspoň kúsok vlastnej prírody uprostred dynamickej metropoly Kanady.
Hra s modelom
Neobvyklý tvar nehnuteľnosti vychádza z modelu kvádra a reaguje na potreby rodiny. Cieľom bolo zotrieť hranicu medzi interiérom a exteriérom prekvapivým spôsobom. Vývoj projektu dokumentuje rozdelenie kvádra na šesť častí, ktoré architekti striedavo vysunuli či zasunuli. Tým dosiahli väčšiu priepustnosť svetla a prispôsobili intenzitu výhľadov potrebám jednotlivých miestností. Obe fasády totiž definujú rôzne okenné otvory. Zdobí ich spoločne sivá omietka na čelných plochách a obklad z červeného cédru na tých vnútorných, zasunutých.
Na prvý pohľad si stavba drží horizontálny výraz okolitých domov, ale v skutočnosti ju ukončuje sedlová strecha s nízkym sklonom.
Viac fotografií nájdete pod článkom v galérii.
Vyberaný materiál
Do domu sa vstupuje cez vyvýšenú verandu so žulovým obkladom, ktorú lemuje kvetináč z cortenovej ocele s popisným číslom. Dvere sú zámerne situované zboku, aby sa nedalo vidieť skrz celý dom. Neplatí to však pre vstupnú halu vľavo, ktorú má ulica ako na dlani.
Dlhá drevená lavica pod oknom funguje ako praktické miesto na sedenie, topánovník či aktuálna posiedka. Z druhej strany halu ukončuje dotykový úložný systém. Tmavosivý odtieň kontrastuje so svetlou dlažbou. Zvyšok podlažia pokrýva podlaha z bieleho dubu.
Viac fotografií nájdete pod článkom v galérii.
Centrum domu s krásnymi výhľadmi
Spoločenské jadro domu je koncipované veľkoryso. Spája v sebe obývacou izbu, kuchynský kút a jedáleň v centra átria. Zdobí ju nadrozmerné svietidlo od lokálneho dizajnérskeho štúdia, ktorý vidno už z diaľky.
Po pravej strane jedálenského stola sa otvára kuchyňa v tvare U z bieleho dubu. Výrazne kontrastuje s antracitovým odtieňom ma pracovnej doske, chladničke, zástene i horných skrinkách. Ku kuchyni prislúcha aj predĺžený ostrov, ktorý naplno zhodnotil kapacity priestoru.
Túto zadnú časť átria definuje presklená fasáda a strop s dvojitou výškou. Vďaka nim patria výhľady na záhradu medzi tie najvydarenejšie. Jej súčasťou je aj všestranne využiteľná terasa s cédrového dreva, ktorá predlžuje priestor pre spoločenský život.
Netradičné sochárske schodisko
Obývacia izba na opačnej strane dennej miestnosti pôsobí pomerne jednoducho, no napriek tomu si zachováva dôstojný výraz. Zabudovaný kozub, obložený bridlicou., a televízor sa usilujú o navodenie rodinnej atmosféry. Sedačka a kreslo v minimalistickom dizajne završujú koncept zariadenia podľa pravidla menej je viac.
V strede spoločenskej miestnosti na seba púta pozornosť lomené schodisko, ktoré uchvacuje svojím sochárskym charakterom. Je vyrobené z bieleho duba a baltskej brezy. Netradične plné zábradlie mu pridáva na masívnosti.
Viac fotografií nájdete pod článkom v galérii.
Kúpeľňa ako pokojná voda
Na hornom podlaží sa nachádzajú dve detské izby a nad kuchyňou i do ticha orientovaná spálňa s balkónom. Zábradlie s čírym sklom otvára príjemný výhľad do koruny stromov. Manželská posteľ z prírodného dreva tvorí jej hlavné zariadenie. Celok dopĺňa jedno dizajnových svietidiel, ktoré sú výsadou každej miestnosti.
Priestranná hlavná kúpeľňa tvorí po farebnej stránke samostatný prvok. Čistobiele zariadenie a steny dopĺňa svetlomodrý obklad, pripomínajúci vodu. Tento odtieň si našiel medzi väčšinovou zemitou paletou osobité zastúpenie.
Viac fotografií nájdete pod článkom v galérii.
Dbali na životné prostredie
Nehnuteľnosť bola navrhnutá na princípe trvalej udržateľnosti. Ovládateľné okná s izolačným trojsklom maximalizujú pasívne chladenie aj prirodzené vetranie a znižujú tiež tepelné straty.
Sálavé podlahové vykurovanie obstaráva malé čerpadlo. Zdrojom elektriny sú panely nenápadne umiestnené na streche. O nižšiu spotrebu energie dbajú, ako inak, LED svietidlá. V projekte sa myslelo aj na odtok dažďovej vody, ktorý minimalizuje terénna úprava záhrady.
Shift House
Architekti: Dubbeldam Architecture + Design
Lokalita: North York, Toronto, Kanada
Realizácia: 2022
Rozloha: 300 m2
Text: Katarína Mácová
Foto: Shai Gil, Riley Snelling
Zdroj: v2com