Spoločná obývačka so sedačkami, kreslom a drevenými schodami pri presklených stenách v nájomnom dome De Warren.

Netradičná drevená budova by mala ísť všetkým príkladom. Takto by mohlo vyzerať mestské bývanie budúcnosti!

Galéria (11)
Zdroj: Jeroen Musch 
18. 09. 2024
Zdieľať

Bývanie na umelom ostrove v nájomnom dome v komunitnom štýle sa môže zdať ako fantastický sen. Tento inovatívny projekt, súčasť rozsiahlej expanzie obytnej plochy Amsterdamu, predstavuje skutočný prielom v modernom urbanizme.

Ekologické rezidenčné riešenie s novou úrovňou spoločenského prepojenia redefinuje koncept udržateľného životného štýlu. Umelé ostrovy ako Centrumeiland predstavujú odvážnu víziu budúcnosti mestského života, v ktorej sa kombinujú pokročilé dizajnové prístupy s túžbou po harmonickom bývaní.

Drevená terasa na streche nájomného domu De Warren so susedmi za jedným stolom.

Budova je udržateľná a podporuje komunitný život. Zdroj: Jeroen Musch 

Viac fotografií nájdete pod článkom v galérii.

Stavba z dreva

Šesťpodlažný nájomný dom De Warren od štúdia Natrufied Architecture nájdete na umelom ostrove Centrumeiland na jazere IJmeer v Amsterdame. Je súčasťou štvrte IJburg, ktorej cieľom je rozšíriť obytnú plochu a prispieť k trvalo udržateľnému rozvoju mesta.

Prečítajte si tiež
Drevodom na Devíne sa jednoducho nedá prehliadnuť. Pod strohým exteriérom sa však skrýva úplne iné vnútro, ako by ste čakali

Celý projekt IJburg sa vyznačuje dôrazom na ekológiu. Aj preto vychádza architektonický koncept nájomného domu De Warren z princípov drevostavby. Netradične vyzerajúca budova je postavená na nosnej konštrukcii z drevených stĺpov a nosníkov, obklad na fasáde i ďalšie stĺpy sú z rôznych druhov recyklovaného dreva. Steny sú navyše retenčné, teda zachytávajú dažďovú vodu. Budova je tak na prvý pohľad nielen esteticky pôsobivá, ale aj funkčne a ekologicky optimalizovaná,.

Nájomný nárožný dom De Warren s drevenou fasádou a veľkým presklením.

Fasáda budovy je vyrobená z recyklovaných oporných múrov z dreva azobe, ktoré sú neupravované a bezúdržbové. Zdroj: Jeroen Musch 

Viac fotografií nájdete pod článkom v galérii.

Multifunkčný charakter

Budova už na prvý pohľad zaujme rohovým presklením, ktoré poskytuje panoramatické výhľady a maximalizuje prirodzené svetlo v interiéri. Je navrhnuté tak, aby ladilo s celkovým dizajnom a vizuálne otváralo spoločné priestory, ktoré tvoria takmer tretinu nájomného domu.

Prečítajte si tiež
Spoločný dom pre tri rodiny: Každý byt má svojský štýl

Jednou z hlavných myšlienok budovy je aj komunitné bývanie, a tak sú spoločenské priestory navrhnuté tak, aby podporovali interakciu a zdieľanie medzi obyvateľmi. Patrí medzi ne auditórium pre komunitné akcie a kultúrne podujatia, hudobné štúdio, detská herňa, meditačná miestnosť, dokonca i skleník a strešná terasa s krásnym výhľadom. Všetky priestory sú prepojené dlhým centrálnym schodiskom nazývaným Machu Picchu, ktoré uľahčuje vzájomnú interakciu.

Pohľad na drevené stupne a schodisko Makchu Picchu s vidiacimi svietidlami v spoločenských priestoroch domu De Warren.

Schody, ktoré prepájajú spoločné priestory, nazývajú Makchu Pikchu. Zdroj: Jeroen Musch 

Viac fotografií nájdete pod článkom v galérii.

Variabilita bytov

V budove De Warren sú k dispozícii rôzne typy bytov, navrhnuté s dôrazom na funkčnosť, komfort a komunitné bývanie. Jednoizbové byty majú efektívne rozloženie s otvoreným obytným priestorom, ktorý kombinuje obývaciu izbu a spálňu. Kuchyňa je často súčasťou otvoreného priestoru, zatiaľ čo kúpeľňa je samostatná alebo na spoločnej chodbe.

Prečítajte si tiež
Kuchyňa bola na chodbe, dvere zháňali po bazároch. Dnes sa vzdušný byt zdá byť omnoho väčším, ako naozaj je

Stredne veľké dvojizbové byty sú vhodné pre jednotlivcov aj malé rodiny. Obsahujú oddelené spálne, obývaciu izbu a kuchyňu a často aj priestranné úložné priestory. Trojizbové byty, dispozične najväčšie, sú ideálne pre rodiny alebo osoby s potrebou väčšieho životného priestoru. Časť bytov, bez ohľadu na ich rozlohu, obsahuje prístup na balkón alebo terasu.

Malý byt v budove de Warren s manželskou posteou, starožitnými skrinkami a farebnými stenami.

Budova obsauje jedno-, dvoj- aj troj-izbové byty s rôzne veľkou rozlohou. Zdroj: Jeroen Musch 

Viac fotografií nájdete pod článkom v galérii.

Energeticky na jednotku

De Warren je navrhnutý ako energeticky pozitívna budova s hodnotou EPC -0.16, čo znamená, že produkuje viac energie, než spotrebuje. Budova je vybavená solárnymi panelmi na streche a tzv. energetickými piliermi, ktoré využívajú geotermálnu energiu na vykurovanie a chladenie. Použité materiály, ako drevené obklady a recyklované stĺpy, znižujú environmentálny dopad výstavby a podporujú cirkulárnu ekonomiku.

Prečítajte si tiež
Bývať sa dá lacnejšie aj v starších domoch. 10 spôsobov, ako znížite výdavky na energie a ušetríte aj prírodu

Byty v De Warren poskytujú komfortné a flexibilné bývanie, ktoré spája moderné dizajnové prvky s udržateľným prístupom a podporuje komunitný život. Tento projekt je príkladom toho, ako môže urbanistický rozvoj reagovať na výzvy dnešnej doby a poskytovať kvalitné a dostupné bývanie v súlade s prírodou. V čase rastúcich životných nákladov sa takéto bývanie stáva atraktívnou voľbou pre tých, ktorí hľadajú cenovo dostupné možnosti.

Pohľad zhora na spoločnú obývačku a kuchyňu na prízemí nájomného domu De Warren.

Bývanie v budove De Warren je nízkonákladové, a tak cenovo dostupnejšie pre širšiu škálu ľudí. Zdroj: Jeroen Musch 

Komunitné bývanie De Warren

Štúdio: Natrufied architecture
Lokalita: Amsterdam, Holandsko
Plocha: 3070 m²
Projekt: 2018-2020
Realizácia: 2021-2022


Text: Katarína Mácová
Foto: Jeroen Musch 

Kategória: Ekolife Navrhovanie interiéru
Tagy: ekologická výstavba ekologické domy
Zdieľať článok
Poznáte kalette? Je to nový druh zeleniny, ktorý prinesie zdravú úrodu aj počas chladných mesiacovZáhrada

Poznáte kalette? Je to nový druh zeleniny, ktorý prinesie zdravú úrodu aj počas chladných mesiacov

Opäť na nás útočia! Spoznajte účinné recepty na domáce repelenty a tipy na rastliny, ktoré odpudzujú komáre, osy a kliešteUrob si sám

Opäť na nás útočia! Spoznajte účinné recepty na domáce repelenty a tipy na rastliny, ktoré odpudzujú komáre, osy a kliešte

Zastrešenie terasy svojpomocne: Ako na to?Dom z tehly

Zastrešenie terasy svojpomocne: Ako na to?

Kúsok dreva, z ktorého dýcha tradícia: Ako si doma vyrobiť tradičnú slovenskú črpačkuUrob si sám

Kúsok dreva, z ktorého dýcha tradícia: Ako si doma vyrobiť tradičnú slovenskú črpačku

Diskusia