12 skvelých trikov, ktoré oceníte pri jarnom upratovaní
Veľká noc je pred dverami a pre väčšinu z nás aj jarné upratovanie. Viete, ako na to bez stresu? Tieto tipy nielenže ušetria čas, ale aj vašu energiu. Rozdeľte si upratovanie na niekoľko fáz a budete mať čistú domácnosť prakticky nonstop.
Urobte si plán
Možno to znie zvláštne – prečo by ste si mali aj upratovanie plánovať? Verte alebo nie, má to veľký význam, pretože niektoré časti domácnosti nechávame bez povšimnutia celé týždne, ba i mesiace. Napríklad čistenie okien a rúry zvyčajne nerobíme z týždňa na týždeň. Pri jarnom upratovaní by sme z nich mali urobiť priority. Takže odstráňte prach a nečistotu z týchto zabudnutých miest.
Zaobstarajte si dobrých pomocníkov
Neznamená to zvolať celú rodinu, ale skôr nakúpiť si multifunkčné pomôcky: utierky z mikrovlákna, mop z mikrovlákna, neabrazívny čistiaci prostriedok, sódu bikarbónu, ocot, vysávač s nástavcom na čistenie kútov a so štetinami, ak chcete aj parný čistič.
Začnite málo frekventovanými miestnosťami
V rámci jarného upratovania sa najskôr venujte málo frekventovaným priestorom, ako sú jedálenský alebo pracovný kút. Budete to mať raz-dva, čo vás motivuje k pokračovaniu.
Zhora nadol a zozadu dopredu
Nebojujte s gravitáciou. Keď čistíte od prachu vysoké miesta – lustre, nábytok, stropy, nečistoty spadnú na podlahu. Takže je nezmysel najskôr povysávať dlážku a potom utierať prach na vysokom nábytku.
Tiež sa oplatí dodržiavať pravidlo a čistiť dlážku od najvzdialenejšieho rohu miestnosti smerom k dverám.
Očistite prach zo stropov a stien
Na tento účel najlepšie funguje čistý a suchý mop z mikrovlákna. Ľahko sa zbavíte pavučín i prachu, dlhá tyč mopu vám pomôže dostať sa do každého rohu i za nábytok.
Jarné čistenie sporáka a ďalších spotrebičov
Na čistenie rúry si pripravte pastu z jedlej sódy a vody, naneste ju dovnútra na steny a dno rúry. Potom pastu v rúre nastriekajte octom v rozprašovači a utrite. Raz-dva sa zbavíte mastnoty a zvyškov jedál.
Chladnička. Utrite vrch chladničky handričkou z mikrovlákna navlhčenou vo vode. Ak je to možné, presuňte chladničku od steny a vyčistite cievky pomocou kefového nástavca na vysávači. Nejde len o efekt, ale odstránenie prachu pomôže spotrebiču fungovať efektívnejšie.
Umývačka riadu. Vyberte a kefkou vyčistite filter umývačky, prejdite aj ramená ostrekovačov. Dvierka a ich boky očistite neabrazívnym čistiacim prostriedkom na vlhkej handričke z mikrovlákna. Na záver môžete spustiť ešte samočistiaci program s vysokou teplotou – ak ho vaša umývačka má.
Mikrovlnná rúra. V mikrovlnke 3 minúty ohrievajte misku naplnenú dvoma šálkami vody a dvoma polievkovými lyžicami octu. Ďalších 15 minút neotvárajte dvierka a nechajte paru pôsobiť. Nakoniec misku vyberte a použite utierku z mikrovlákna namočenú do roztoku vody a octu a dočistite vnútro mikrovlnky. Nezabudnite ju vyčistiť aj zvonku univerzálnym čistiacim prostriedkom.
Umyte okná a operte záclony
Oknám dodáte šmrnc týmto multitaskingovým trikom: Najskôr z okien zveste závesy a záclony a hneď ich dajte vyprať. Potom navlhčite handričku z mikrovlákna prípravkom na okná, ktorý nerobí šmuhy a okná umyte, nezabudnite vždy špinavú handričku prepláchať a vymieňať vodu. Utrite okná do sucha. Medzitým už budete mať vyprané záclony, takže ich nasaďte na okná a nechajte vyschnúť už zavesené.
Hĺbkové čistenie kúpeľne
Miesta, kde by sa mohla tvoriť pleseň – teda, kde sa ukladá vlhkosť – nastriekajte sprejom proti plesni a vyčistite. Poprezerajte či všade drží silikón ako má a ak nájdete uvoľnené miesta, urobte si plán, že ho necháte opraviť.
Prípravkom proti vodnému kameňu a zubnou kefkou vydrhnite batérie vrátane sprchovej hlavice. Na menej dostupných miestach pomôže parný čistiť. Nezabudnite na čistenie toalety.
Povysávajte matrac a čelo postele
Čistou handričkou z mikrovlákna vyčistite drevené alebo kovové časti postele. Matrace a čalúnenie povysávajte nástavcom s dlhými štetinami, pričom postupujte zhora nadol. Potom sa zamerajte na všetky miesta, kde sa môže usadzovať prach.
Vyčistite čalúnený nábytok
Dekoratívne vankúše povysávajte zo všetkých strán, pomocou štrbinového nástavca na vysávač sa dostanete aj do zákutí pohovky. Na hlbšie čistenie môžete rozmiešať lyžičku saponátu v 3 l vody a prekefovať celé čalúnenie. V prípade väčšieho znečistenia si jednoducho zavolajte tepovača.
Ako vyčistiť rolety a žalúzie?
Rolety povysávajte zhora nadol nadstavcom s dlhými štetinami.
Žalúzie zatvorte tak, aby lamely ležali naplocho smerom nadol a každú utrite suchou handričkou z mikrovlákna zľava doprava, zhora nadol. Teraz žalúzie zatvorte tak, aby lamely smerovali nahor a postup zopakujte. Hrubšie nečistoty utrite handričkou namočenou vo vode so saponátom.
Povysávajte koberce
Pred vysávaním premiestnite nábytok, ktorý by vám mohol zavadzať. Menšie koberčeky zrolujte a vysajte nielen zvrchu, ale aj zospodu, povysávajte miesto pod nimi. Ak máte koberec od steny po stenu, nezabudnite povysávať nielen celú plochu koberca, ale aj miesta na okrajoch, kde sa môže hromadiť prach.
Text: Sabína Zavarská
Foto: iStock
Zdroj: realsimple.com