Dizajnové svietidlá z recyklovaných PET fliaš

Dizajnové svietidlá z recyklovaných PET fliaš

04. 11. 2011 Zdieľať

Ondrej Lewis, dizajnér a majiteľ dizajnového štúdia ATELIERO, predstavil v Bratislave nový koncept interiérovej tvorby. Spolu so svojou bývalou spolužiačkou Joanne Riddle vytvárajú ľahké farebné svietidlá z recyklovaných PET fliaš. Ekologicky ohľaduplné umenie zaujalo medzinárodnú odbornú verejnosť aj na prestížnych výstavách v Londýne.

Svietidlá vyrábané z recyklovaných PET fliaš predstavujú inovatívne smerovanie v oblasti trvalo udržateľného interiérového dizajnu. Ondrej Lewis a Joanne Riddle, autori konceptu ľahkých farebných svietidiel, nie sú pri svojej práci limitovaní tvarom, váhou a ani cenou materiálu. „Naše svietidlá sú ideálne do veľkorysých priestorov s vysokými stropmi. Vďaka nízkej hmotnosti nemajú vysoké nároky na inštaláciu,“ hovorí Ondrej Lewis.

Od odpadu k umeniu
Myšlienku hľadania umeleckej hodnoty vo veciach odsúdených na zánik rozvíja Ondrej Lewis už od štúdií súčasného umenia a dizajnu na University v Teesside vo Veľkej Británii. Tu sa spoznal s Joanne Riddle, ktorá vyvinula špeciálnu technológiu na spracovanie rôznych druhov povrchov. Aj keď spočiatku experimentovali s rôznymi materiálmi, použitá PET fľaša sa ukázala ako najvhodnejší materiál pre kreatívnu tvorbu dvojice.
Špeciálna metóda zapustenia farby do plastového povrchu PET fľaše predstavuje výnimočný koncept práce s recyklovanými materiálmi. Desiatky unikátnych kúskov splývajú do originálnej štruktúry stropného svietidla. „Jedinečná textúra lisovanej fľaše vyniká nepravidelným zvlnením. V kombinácii s výraznou farbou vzniká jedinečný prvok, ktorý je základným stavebným prvkom svietidla,“ vysvetľuje proces výroby Ondrej Lewis.

 


Dizajnové svietidlá z recyklovaných PET fliaš

1042610
Ateliero

Svietidlá zaujali aj širokú verejnosť
Krása umeleckého diela sa naplno rozvinie až sa rozsvieti svetlo vnútri konštrukcie. Svetlo raziace si cestu nepravidelnými kúskami plastu oživí oheň použitých farieb a priestor sa rozžiari. Vytvára silnú atmosféru a vyvoláva emóciu, v ľuďoch doslova vyvoláva radosť z hry svetla a farieb. „Našu tvorbu pozitívne prijala aj odborná verejnosť na viacerých dizajnérskych výstavách v Londýne,“ dopĺňa O. Lewis. Svietidlá sa predstavili počas londýnskych výstav New Designers 2008 a [Re]Design 100% Design 2008. Široká verejnosť si mohla veľkolepý luster z dielne Ondrej a Lewisa a Joanne Riddle všimnúť aj ako kulisu v televíznej relácii Britain’s Next Top Model. O inštaláciu svietidla sa zaujímali aj zástupcovia exkluzívneho obchodného domu Colette v Paríži, čo je veľká pocta aj pre svetovo známych dizajnérov.

 

Kategória: Aktuality
Tagy: ateliero flase pet svietidlá
Zdieľať článok