vonkajšia roleta
Zdroj: Velux

Odborník radí: Ako skrotiť horúčavu v podkroví?

28. 07. 2020 Zdieľať

Bez slnka by nebol život. No to isté slnko nás vie poriadne potrápiť, a to najmä v lete, keď je ho všade veľa. Aby sme sa vnútri domu neupiekli, začali sme si masívne nakupovať klimatizačné jednotky. No nie vždy je nutné vnútorný vzduch chladiť a vynakladať na to ďalšie financie, jednoduchšie a určite lacnejšie je zabrániť slniečku, aby interiér prehrialo priveľmi. Tieniaca technika dokáže problém s prehrievaním vyriešiť alebo aspoň výrazne zmierniť.

Produktového špecialistu spoločnosti VELUX Jakuba Mrázka sa pýtame, ako najlepšie skrotiť letnú horúčavu v podkroví.

Jakub Mrázek

Jakub Mrázek Zdroj: Velux

V lete obyvatelia domov s podkroviami často riešia, ako doma udržať príjemnú teplotu. Čo im radíte?

Určite sa nespoliehať na vnútorné rolety a žalúzie, ktoré iba usmerňujú prívod svetla, ale prehriatiu interiéru nezabránia. Veľa ľudí to nevie, ale účinné je tu jedine vonkajšie riešenie. Keď potrebujeme tieniacim doplnkom regulovať teplotu v miestnosti, musíme teplo odraziť ešte pred okennou tabuľou.

Aké možnosti vonkajšieho tienenia existujú a v čom sa líšia?

Vonkajšie tienenie strešných okien a ochranu podkrovia pred teplom zaisťujú buď markízy, alebo rolety. Jednoduchším variantom je markíza z priehľadnej sieťoviny, ktorá zabraňuje prechodu svetelných lúčov a tým aj tepla k oknu, no zároveň umožňuje výhľad von a prepúšťa dovnútra svetlo. Drahším a komfortnejším riešením je vonkajšia roleta, ktorú oceníte po celý rok. V lete výrazne zníži vnútornú teplotu, v zime, naopak, zamedzí únikom tepla a zníži náklady na vykurovanie. Navyše tlmí hluk z dažďa a krupobitia, chráni okno pred poškodením a vďaka 100 % zatemneniu zaisťuje dokonalú ochranu súkromia i nerušený spánok.

vonkajšia roleta

Zdroj: Velux

Jakub Mrázek radí: „Vnútornú teplotu dokáže znížiť jedine vonkajšie tienenie.“

Ako zariadiť tienenie na strešnom okne, ktoré je vysoko alebo na zle prístupnom mieste?

Tienenie strešných okien VELUX môže byť riadené aj na diaľku. Ak je elektrické ovládanie napájané zo siete, musí byť k oknu privedený kábel. Ale zaobídeme sa aj bez kábla, pretože druhým variantom je elektricky ovládaná roleta na solárny pohon. Batéria motora sa pravidelne dobíja fotovoltickým napájacím článkom rolety, ktorý funguje na báze denného svetla, takže je absolútne spoľahlivý za každého počasia.

Kto chce mať tienenie úplne komfortné, môže si zaobstarať nový systém automatického ovládania strešných okien VELUX ACTIV. Múdra ochrana pred teplom je založená na sledovaní miestnych online predpovedí počasia, priebežne vyhodnocuje riziko a stiahne rolety ešte skôr, než nastane prehriatie interiéru.

vonkajšia roleta

Zdroj: Velux

Hlavne pri strešných oknách orientovaných na juh potrebujeme regulovať aj svetlo. Je možné a vhodné vonkajšie a vnútorné tienenie kombinovať?

Určite áno. O reguláciu svetla a trebárs aj úplné zatemnenie sa postarajú vnútorné rolety a žalúzie, ktoré VELUX ponúka v mnohých rôznych typoch a dizajnových vyhotoveniach.

Viete udržať slnečné lúče pod kontrolou?

Zúčastnite sa nášho súťažného kvízu a hrajte o inteligentný systém VELUX ACTIVE with NETATMO.

 

Kategória: Súťaže
Tagy: strešné okno vonkajšie rolety
Zdieľať článok