Shutterstock_1072840970

Stavba alebo kúpa domu či bytu – viete, kde na to vziať?

04. 12. 2020
Zdieľať

Skôr ako sa vydáte na dobrodružnú cestu kúpy vlastného domu alebo bytu, mali by ste reálne zhodnotiť svoje finančné možnosti. Vlastnú hotovosť môžete vhodne skombinovať s niektorým z produktov bánk alebo sporiteľní. Dlhodobo najvýhodnejšie sú hypotekárne úvery, no obľube sa stále teší aj stavebné sporenie. Vyznáte sa v podmienkach? Otestujte sa a získajte možnosť vyhrať časopis podľa vlastného výberu.

Aká môže byť maximálna výška mesačnej splátky hypotéky?

Správne! Nesprávne!

Zatiaľ čo v roku 2019 mohlo ísť na splátky až 80 % čistého príjmu žiadateľa, od 1. januára 2020 je to už len 60 % po odrátaní životného minima. Národná banka Slovenska tým chcela zabezpečiť, aby mali dlžníci aj po zaplatení splátok z čoho žiť.

Akú výšku môže dosiahnuť úver?

Správne! Nesprávne!

Výška úveru nesmie prekročiť osemnásobok ročného príjmu žiadateľa. V číslach to znamená, že ak váš čistý mesačný príjem bude za rok 12 000 €, maximálna výška vášho úveru môže byť 96 000 €. Pri mladomanželoch do 35 rokov, ktorí nezarobia viac ako 1,3-násobok priemernej mzdy, to môže byť až deväťnásobok, teda pri príjme 12 000 € ročne 108 000 €. Ak budete o hypotéku žiadať ako manželia, potom sa vaše príjmy spočítavajú.

Do akej výšky môže dostať žiadateľ financie na nehnuteľnosť od banky?

Správne! Nesprávne!

Banky môžu poskytnúť hypotekárny úver do výška 80 % ceny nehnuteľnosti. Pri dobrých klientoch však dokážu urobiť výnimku a požičať až 100 %, avšak v takomto prípade ide o kombináciu hypotéky a spotrebného úveru.

Aké obmedzenie je pri kúpe bytu z mladomanželskej pôžičky?

Správne! Nesprávne!

Mladomanželská pôžička má svoje výhody, ale rovnako aj obmedzenia. Medzi ne patrí napríklad maximálna plocha, ktorá nesmie byť pri byte v bytovom dome väčšia ako 80 m2 (vrátane balkóna a príslušenstva bytu).

Aká je výška štátneho príspevku pri stavebnom sporení?

Správne! Nesprávne!

Stavebné sporenie je podporované štátom, prostredníctvom štátnej prémie. Tá je aktuálne na úrovni 2,5 % zo všetkých vkladov, ktoré sporiteľ realizuje v danom kalendárnom roku, maximálne však vo výške 70 €.

Aká je výška tzv. W-prémie, ktorú sporiteľom počas celého sporenia garantuje Wüstenrot stavebná sporiteľňa?

Správne! Nesprávne!

Popri štátnej prémii môže sporiteľ získať pri prémiovom sporení tzv. W-prémiu vo výške až 4,2 % z každoročného vkladu, ktorú sporiteľom počas celého sporenia garantuje Wüstenrot stavebná sporiteľňa.

Stavba alebo kúpa domu či bytu – viete, kde na to vziať?
Ak plánujete požiadať o hypotéku alebo si založiť stavebné sporenie, odporúčame vám tejto téme sa trošku viac povenovať alebo osloviť odborníka.

Shutterstock_688528336

Niečo viete, no ak pôjde do tuhého, radšej si informácie overte.

Shutterstock_684447424

V problematike sa vyznáte, gratulujeme.

Shutterstock_684446995

Zapojte sa do súťaže

Vyhrať môžete ročné predplatné časopisu podľa vlastného výberu.


Kategória: Súťaže
Tagy: financovanie bývania stavba domu
Zdieľať článok

Diskusia