Zdroj: Rowenta

Bezvreckové vysávače prešli inováciami. Ktorý zvíťazil v redakčnom teste?

14. 12. 2022
Zdieľať

Povysávať, vyprázdniť nádobu a zaparkovať. Znova a znova. Je to rutina, pri ktorej sotva rozmýšľate nad tým, aký dobrý či zlý je váš vysávač. Beriete ho na vedomie až vo chvíli, keď vypovedá službu. Na ktoré vlastnosti sa zameriavajú výrobcovia aktuálnych modelov?

Menšie a ľahšie

Interiéry bez kobercov, akumulátorové tyčové vysávače a lacné upratovacie roboty v posledných rokoch výrazne ovplyvnili sortiment. Namiesto mimoriadne výkonných, skvele filtrujúcich a na príslušenstvo bohatých vysávačov sa výrobcovia začali čoraz intenzívnejšie zameriavať na vysávače malé a ľahké. Spotrebitelia v nich vidia podporu pre svoj zabehnutý upratovací štandard.

Vysávač, ktorý bol po dlhé dekády sólistom pri udržiavaní poriadku v domácnosti, prišiel o svoju jedinečnosť. Stal sa súčasťou ekosystému. Robot alebo tyčový vysávač sú rutinou všedných dní, čistička vzduchu drží pod kontrolou prašnosť a alergény, parný mop čistí dlažbu. Z vysávača sa stáva špecialista na veľké upratovanie.

Prečítajte si tiež
Najnovšie robotické vysávače vám ušetria množstvo času. Čo si všímať pri ich výbere?

Čo by ste mali vedieť

1. Filtre

Kúpte si náhradnú súpravu spolu s novým vysávačom a počítajte s pravidelnou výmenou po roku používania. Bezvreckové vysávače sú svojím výkonom priamo závislé od toho, v akom stave sú ich filtre. Zanášajú sa pri každom vysávaní a hoci sú mnohé z nich určené na údržbu šetrným praním, po každej očiste strácajú čas priedušnosti.

2. Cyklón

Najväčšou slabinou bezvreckových vysávačov je konštrukcia ich zbernej nádoby. Niektoré z nich sú navrhnuté tak nešikovne, že vám pokazia náladu pri každom vysýpaní. Naraziť môžete na malý objem, komplikované otváranie, upchávanie nečistotami, ale aj na nešikovne osadený filter. Značka je zvyčajne zárukou dobrého riešenia.

3. Tesnosť

Najlacnejšie z modelov majú problémy s tesnosťou. Stačí, aby ste zodvihli vysávač zo zeme za rukoväť, ktorá je súčasťou zbernej nádoby, a okamžite počujete, ako sviští vzduch cez otvárajúce sa škáry na spojoch. Práve tam, ale aj v ďalších zle riešených detailoch stráca vysávač svoj výkon. Ak máte koberce, malo by vás to trápiť.

4. Rukoväť

Skontrolujte si, či sa výrobca pri zmenšovaní nerozhodol upustiť od rukoväte vysávača úplne. V malom panelákovom byte to možno prehliadnete. Ak však bývate v rodinnom dome so schodiskom, nikdy si nezvyknete na to, že jediný spôsob vysávania schodov je, ak necháte vysávač skákať zhora nadol za vami.

5. Mini

Niektoré vysávače sú naozaj mini, obzvlášť ak k nám docestovali v malých prepravných škatuliach z Ázie. Pri podozrivo kompaktnom balení sa presvedčte, či je tyč s jej upevnením na hadicu dostatočne dlhá na pohodlné vysávanie v stoji. Dvojdielne vyhotovenie je obmedzením pre dĺžku škatule.

6. Hubice

Na pevnú podlahu parketová hubica, na koberec vždy hubica s rotačnou kefou. Pohyblivá kefa zvyšuje výkon vysávača oveľa intenzívnejšie ako mocnejší motor. I to je dôvod, prečo je v každom robotickom a akumulátorovom vysávači. Ak v balení nie je, nedúfajte, že ju dokúpite. Vysávač nemusí mať dostatočný prietok vzduchu.

7. Kompresor

Bezvreckové vysávače sa špinia oveľa viac ako tie so zberným vrecúškom. Ak ten svoj chcete udržať dlhodobo fit, určite mu pomôže pravidelná očista. Vezmite ho do dielne a vyfúkajte stlačeným vzduchom. K ložisku motora sa síce nedostanete, obmedzíte tým však množstvo nečistôt, ktoré cez motor pri chladení prechádzajú.

Radí Marcela Gigelová
redakčná špecialistka na testovanie spotrebičov

Veľkosť
Za dvere, do šatníka alebo do komory? V malom príbytku veľký vysávač s kopou príslušenstva zavadzia.

Hlučnosť
Nik nechce vysávač, ktorý prehluší aj televízne vysielanie. Vy, ale ani vaši susedia.

Výkon
Kto vám prezradí, akú účinnosť má vysávač pri práci? Energetické štítky boli zrušené, vysávače bez vyskúšania neporovnáte.

Regulácia
Naplno, ale aj v niektorom z tlmených režimov. Vysávač môže byť v prípade potreby jemnejší v práci a tichší ako zvyčajne.

Výbava
Jedna hubica nemusí stačiť. Hlavne ak máte doma nielen laminátové podlahy, ale aj koberce.

Užitočné rady

  1. Nikdy nevyťahujte napájací kábel z cievky až nadoraz. Mohla by z nej vykĺznuť navíjacia pružina.
  2. Prach vysýpajte zo zbernej nádoby po každom vysávaní. Predĺžite tým životnosť filtrov.
  3. Vôňa do vysávača? Parfumom hygienu vysávania určite nezvýšite.
  4. Nepoužívajte hubice určené na iné modely vysávačov. Nebudú ladiť s výkonom toho vášho.
Prečítajte si tiež
9 šikovných tipov od našich babičiek, ktoré oceníte nielen pri predvianočnom upratovaní

Výsledky testovania

Ako sme testovali

Vo viacpodlažnej rušnej domácnosti nemusíte rozmýšľať o tom, kde by ste našli miesto na testovanie vysávačov. Nech schytíte do rúk ktorýkoľvek z nich, vždy máte čo robiť. Od vysávania podláh cez oprašovanie reliéfnych líšt až po čistenie čalúnení. Aj keď nechcete :-).

VÍŤAZ TESTU: Rowenta Silence Force Cyclonic Animal Kit

Bezvreckový vysávač Rowenta

Zdroj: Rowenta

príkon: 550 W * hlučnosť: < 60 dB * zberná nádoba: 2,5 l * 3 stupne filtrácie * 4 + 2 hubice * akčný rádius: 11 m

Úžasne tichý, mimoriadne výkonný a s bohatou výbavou na všetky povrchy a nedostupné zákutia. Tento vysávač nás presvedčil o tom, že dokáže držať krok nielen s najmodernejšími domácnosťami, ale aj tými, čo sa držia osvedčených štandardov minulých desaťročí. Čaká vás pohodlný postoj pri vysávaní a taká bohatá nádielka (alebo široká ponuka) hubíc, že medzi nimi nájdete špecialistu na každú príležitosť. Vykefovali sme srsť z koberca s dlhým vlasom, dali do poriadku staré matrace, vysali jemný prach z podlahovej krytiny a absolvovali hĺbkové upratovanie celej domácnosti. Niet škáry s prachom, kam by sa nedostal.

Hodnotenie: *****
Cena: 289 €
www.rowenta.sk

Bosch séria 2

Bezvreckový vysávač Bosch

Zdroj: Bosch

príkon: 700 W * hlučnosť: 78 dB * zberná nádoba: 1,5 l * 1 + 1 hubica * akčný rádius: 9 m * hmotnosť: 4,4 kg

Prebehnite ním po koberci, ktorý ste práve vyčistili svojím starým vysávačom, a budete prekvapení, koľko jemného prachu nasaje do zbernej nádoby. Pri tomto vysávači si môžete byť istí, že za svoje peniaze dostanete dokonale prepracovaný stroj. Hoci bez regulácie motora a s menšou zbernou nádobou, zato však s nekompromisným výkonom, super pretesnenými spojmi a robustnou konštrukciou. Očakávajte experta na koberce s príjemne tichým chodom, ktorý si poradí aj s mimoriadne intenzívnym hĺbkovým znečistením. Ľahký a obratný na schodisku, výkonný všade, kde treba.

Hodnotenie: *****
Cena: 139 €
www.bosch-spotrebice.com/sk

Zelmer ZVC021P

03_Zelmer

Zdroj: Zelmer

príkon: 800 W * zberná nádoba: 2 l * vystužená flexi hadica * 2 + 2 hubice * regulácia motora * akčný rádius: 8 m

Pevný, dobre stavaný, vyladený na laminátové podlahy a koberce s krátkym vlasom. Hoci nepatrí k najtichším v ponuke, určite si ceníme jeho saciu silu a výkon. Bez pomoci rotačnej kefy si poradí aj so silne znečisteným kobercom v chodbe, ktorou prechádzajú početné návštevy v topánkach. Páči sa nám intuitívne a bezproblémové vyprázdňovanie zbernej nádoby. Oceňujeme plynulú reguláciu výkonu, vďaka ktorej výkonný motor stíchne pri včasnom alebo neskorom vysávaní. Ak nám čosi prekáža, tak iba opačne osadená zámka teleskopickej rúry. Vysúva sa horšie, ako je zvykom.

Hodnotenie: ****
Cena: 145,90 €
www.edsi.sk

Ariete J-Force 2753

04_Ariete

Zdroj: Ariete

príkon: 700 W * zberná nádoba: 3 l * 1 + 1 hubica * 3 stupne filtrácie * akčný rádius: 8 m

Veľká nádoba na nečistoty a drobné telo, ktoré spolu s rúrou a hubicou zaparkujete i do police v skrini. Ideálny do príbytku, v ktorom nie je miesto na zbytočnosti. Kým sa zamilujete do jeho atraktívneho dizajnu, mali by ste vedieť, že ide o stroj plný kompromisov. Stráca časť výkonu, keď ho podvihnete zo zeme. Má nezvyčajne krátku rúru, vinou ktorej budete musieť vysávať v nie príliš pohodlnom predklone. Spoľahlivo však odvedie svoju prácu pri upratovaní. Ak bývate v garsónke alebo jednoizbovom byte a hľadáte malý vysávač na každodenné upratovanie, nespravíte chybu, ak ho vezmete.

Hodnotenie: ***-
Cena: 85,90 €
www.ariete.sk

Silvercrest SBZBK 850 A1

05_Silvercrest

Zdroj: Lidl

príkon: 850 W * zberná nádoba: 0,6 l * 1 + 3 hubice * 3 stupne filtrácie * akčný rádius: 7 m

Ak potrebujete z času na čas poupratovať zákutia domácnosti, ku ktorým sa váš robotický vysávač nedostane, tento model si s tým hravo poradí. Zbaví vás prachu z matracov a čalúnení, povysáva chuchvalce prachu z nedostupných kútov a radiátorov, pomôže pri generálke špajzy či veľkom upratovaní. Len pri kobercoch sme neboli úplne spokojní s výkonom, ak boli zanedbané, vystavené vyššej záťaži alebo bol ich vlas dlhší ako ten kancelársky. Zamrzí, že malú zbernú nádobu budete musieť po každom použití vysypať, aby bola pripravená na ďalšie použitie.

Hodnotenie: ***
Cena: 59,99 €
www.lidl.sk

Text: Marcela Gigelová
Zodpovedná redaktorka: Miroslava Maceková
Foto: Rowenta, Bosch, Zelmer, Ariete, Lidl
Zdroj: časopis Môj dom

Kategória: Domáce spotrebiče
Tagy: testovanie spotrebičov upratovanie vysávač
Zdieľať článok

Diskusia