Chladenie a mrazenie

05. 09. 2005
Zdieľať

Spomedzi domácich elektrospotrebičov sú najväčšími žrútmi elektrickej energie chladnička s mrazničkou. Ich spotreba energie je skutočne vysoká a často sa ešte zvyšuje nesprávnym používaním.

Pri výbere chladničky s mrazničkou si treba uvedomiť, koľko ľudí ju bude využívať. Zbytočne veľká chladnička je len plytvaním peniazmi a energiou. Aby sa ju oplatilo prevádzkovať, mala by byť naplnená na 70 %.


Ak si uvedomíme, že chladnička je pripojená na zdroj elektrického prúdu po celý čas svojho chodu, je veľmi dôležité už pri kúpe si všímať, koľko elektrickej energie spotrebuje. Prezrite si energetický štítok, ktorý udáva spotrebu energie, a vyberte si energeticky úspornejšiu chladničku energetickej triedy A alebo B.

Zásady správneho používania chladničky

  • Chladničky sú konštruované tak, aby sa kompresor zapol hneď, ako mu termostat oznámi, že teplota v chladenom priestore stúpla nad nastavenú teplotu. Ako často sa bude termostat zapínať, závisí aj od nás samotných.
  • Termostatom nastavujte vnútornú teplotu podľa obsahu chladničky. Pamätajte si, že zníženie teploty v chladničke o 2 °C znamená zvýšenie spotreby elektrickej energie asi o 15 %.
  • Potraviny do chladničky vkladajme až vtedy, keď ich teplota nie je vyššia než teplota v miestnosti. Ak je jedlo teplejšie, nechajme ho najprv vychladnúť v studenej vode alebo na vzduchu a až potom ho vložme do chladničky.
  • Dvere na chladničke a mrazničke otvárajme iba vtedy, keď je to nutné. Časté a dlhodobé otváranie dverí podstatne zvyšuje spotrebu elektrickej energie.
  • Chladnička a mraznička by sa nemali umiestňovať v blízkosti tepelných zdrojov, napríklad sporákov.
  • Medzi jednotlivými potravinami nechávajte miesto na cirkuláciu vzduchu.
  • Pokiaľ chladnička nemá automatické odstraňovanie vnútornej námrazy, odstraňujte ju v pravidelných intervaloch. Námraza vo výparníku hrubá 3 mm môže znamenať zvýšenie spotreby až o 75 %.
  • Ak je tesnenie na vonkajších dverách zničené, vymeňte ho. Investícia do nového tesnenia sa vám vráti už v priebehu dvoch mesiacov.
  • Ak často odchádzate z domu na dlhší čas, je vhodné uvažovať o dvojkompresorovej chladničke: ak v mraziacom boxe (alebo naopak, v chladiacej časti) nemáte nijaké potraviny, môžete ho jednoducho odpojiť a spotreba energie podstatne poklesne. Ak totiž máte chladničku s jedným kompresorom, hoci má aj dvoje dvierok, jednotlivé časti sa nedajú samostatne odpojiť.
Kategória: Domáce spotrebiče
Tagy: chladenie chladničky
Zdieľať článok

Diskusia