Zdroj: Tefal

Lievance, vafle, pizza aj osúchy! Testovali sme kreatívnych pomocníkov na domáce pečenie

02. 02. 2023
Zdieľať

Sú to lenivé pôžitkárske chvíle, pri ktorých máte pocit, že sa na chvíľu ukryjete pred vírom rušných dní. Jemné nadýchané cesto, neodolateľne sladký džem, oriešková nátierka, šľahačka – takmer zabudnete na to, že ste nejaký čas strávili prípravou v kuchyni.

Chvíľa oddychu a pohody

Nedovoľte, aby sa pre vás stali vafle, lievance či šišky výzvou, ktorá ešte väčšmi podkúri vašim pracovným výkonom v domácnosti. Spravte si z ich pečenia chvíle pohody, pri ktorých nemusíte stáť za sporákom a sledovať na hodinách, ako vám uniká čas. Využite mobilitu spotrebičov na ich prípravu a usaďte sa pohodlne k stolu.

Kým liate cesto pripravíte za minútku v mixéri alebo kuchynskom robote, pri vypekaní už môžete zaujať pohodlnú polohu. Pri čakaní na pečenie si prelistujte časopisy, vypočujte hudbu, preberte sa svojimi myšlienkami. Nie je to šprint ani maratón. Skôr komorná chvíľa, pri ktorej voľne plynie čas. Dva či štyri kúsky pre každého z domácnosti. To nie je veľa.

Prečítajte si tiež
Váženie, varenie, kysnutie cesta – multifunkčné kuchynské roboty to dokážu

Čo by ste mali vedieť

1. Para

Tri minúty na palacinku, päť minút na vafľu, sedem na sušienku – každé pečenie vyžaduje svoj čas a záleží len na druhu a hustote cesta, ako rýchlo vám pečenie pôjde. Najrýchlejšie upečiete to, v ktorom sú výdatne našľahané bielka. Na zabudovaný časovač priveľmi nedajte, viac vám napovie para, ktorá prestane stúpať zo stroja.

2. Termostat

Skrátiť pečenie na úkor jemnosti alebo stiahnuť teplotu na minimum na prihrievanie? Na niektorých modeloch nájdete takúto funkciu. Pravda však je, že sotva pripravíte cesto, ktoré by sa vám pripálilo skôr, ako sa prepečie dovnútra. Je to podobné ako s plnenými sendvičmi v panini grile – vždy ich zapečiete do dokonalosti.

3. Predohrev

Hoci sú kontaktné plochy zvyčajne vyrobené z hliníka, trvá i desať minút, kým sa nahrejú na pracovnú teplotu, ktorú si držia po celý čas používania. Dajte stroju čas na rozbeh a spracujte si suroviny na cesto až po jeho zapnutí. Bezpečnú teplotu si ustráži sám a ak by sa čosi predsa len stalo, každý z modelov má ochranu proti prehriatiu.

4. Odmerka

Ak ju výrobca nepribalil, čo sa zvyčajne stáva, nájdite si v domácnosti odmerku, ktorá vám pomôže pri dávkovaní cesta. Nejde len o odmeriavanie porcií, aby boli všetky rovnaké. Zabránite tým pretekaniu cesta pri pečení, ktoré znásobuje svoj objem rozpínajúcou sa parou. Ku každému receptu budete potrebovať trochu inú.

5. Rozoberanie

Nie je to náhoda, že sa výrobcovia stránia odnímateľných platní a foriem. Musia voliť kompromis na pomalšie vedenie tepla alebo hľadať spôsob, ako spoľahlivo pripájať a odpájať výhrevnú špirálu pri každom rozoberaní. Preto ich najčastejšie nájdete v tých modeloch, ktoré ponúkajú všestrannosť – rôzne formy na rôzne recepty.

6. Čistenie

Využite zostatkovú teplotu stroja na to, aby ste ho po každom použití dôkladne vyutierali papierovou utierkou. Hravo ňou odstránite pripečené kvapky cesta, ale i povlak oleja či tuku, ktorý sa pri pečení vylúčil z cesta. Udržíte tak svojho pomocníka v dobrej kondičke bez dymenia a predčasného starnutia nelepivého povlaku.

7. Skladovanie

Ak máte v skrinke miesto na veľký palacinkovač, nemusíte sa obávať toho, kam ho po použití odložíte. Pred výberom nového pomocníka myslite na to, že ho budete musieť niekde odložiť. Prednosťou je podstavec na vertikálne uskladnenie, ktorý by nemal chýbať na žiadnom dobrom vaflovači.

Radí Marcela Gigelová
redakčná špecialistka na testovanie spotrebičov

Ohrev
Prednastavená teplota alebo termostat? Nie vždy na tom pri používaní záleží.

Plocha
Dokonale nelepivá – z keramiky, teflónu alebo polymérového nástreku. Nespoliehajte sa na olej.

Kapacita
Nepočítajte kusy, ale plochu. Tá určuje veľkosť porcie, ktorú pripravíte v jedinom cykle.

Všestrannosť
Vafle, lievance, oblátky či šišky? Na všetky druhy vám možno postačí jediný stroj.

Čistenie
Je fajn, ak dokážete vytiahnuť platničky zo stroja, aby ste ich po nehode poumývali.

Tipy na dokonalé pečenie

  1. Nepočítajte vajíčka do cesta na kusy, ale vážte ich. Chýbajúcu hmotnosť dopĺňajte plnotučným mliekom.
  2. Papierová vreckovka s olejom oživí nelepivý povrch platní lepšie ako tuk v spreji. Olej neprihára a zároveň povrch čistí.
  3. Vôňa citrusov, vanilky alebo rumu? Olejová esencia môže dať cestu nečakaný šmrnc.
  4. Pečiace platne sú horúcejšie ako teflónová panvička pri dusení zeleniny. Používajte drevené náradie namiesto plastového.

Výsledky testovania

Ako sme testovali

Niekde vám s receptami pomôže výrobca, inde musíte hľadať správny čas a techniku, aby ste pečenie zvládli bez mrzutostí. Nečakajte, že to pôjde na prvý raz úplne bez chybičky. Chce to vytvoriť si svoju vlastnú osvedčenú rutinu.

VÍŤAZ TESTU: Tefal Snack Collection SW854D16

Sendvičovač Tefal Snack Collection

Zdroj: Tefal

ohrev: 700 W * pevná teplota * teflónový povrch * odnímateľné platne 22 × 13 cm * belgické vafle, jednohubky, sendviče, panini

Kolískový vypínač, rýchle nahrievanie, takmer tucet výmenných platní na dokúpenie a trvácny nelepivý povrch, ktorý nezničíte ani po rokoch intenzívneho používania. To je výbava, pri ktorej sotva stihnete vyskúšať všetky populárne variácie na sladké a slané dobroty. Páči sa nám, že nemusíte experimentovať s hľadaním dokonalých receptov – všetky už vyladil výrobca a prikladá ich do kazety s každým párom odnímateľných platní. Oblátky, lievance, šišky, sušienky či plnené kapsičky z krehkého cesta? Upečiete si ich hoci aj na chalupe – všetko sa vám zmestí do tašky.

Hodnotenie: *****
Cena: 132 €
www.homeandcook.sk

Severin Double-Wafflemaker

 

Vaflovač Severin

Zdroj: Severin

ohrev: 1 200 W * nastaviteľná teplota * nelepivý povrch * pevne osadená platňa 2 × priemer 15 cm * škandinávske vafle

Po pozvoľnom rozohriatí trvá len šesť minút, kým z našľahaného cesta vyčaríte v tomto strojčeku desať klasických srdiečkových vaflí. Bolo by však na škodu, ak by ste ho nevyužili naplno. Vďaka nastaviteľnej teplote a škandinávskemu profilu sa môžete smelo pustiť do vypekania vaflí zo zemiakového cesta, ako aj placiek z kyslej kapusty či iných druhov strúhanej zeleniny. Plytké rebrovanie s ihlanmi si rozumie aj s kysnutým a tukovým cestom, takže pri testovaní sme sa naozaj nenudili. Hoci ide o spotrebič, ktorý naoko vyzerá objemnejšie, prednosťou je jeho zvislé „parkovanie“ v skrinke.

Hodnotenie: ****
Cena: 38,99 €
www.mall.sk

Rohnson R-201

Palacinkovač Rohnson

Zdroj: Rohnson

ohrev: 1 000 W * nastaviteľná teplota * PTFE povrch * pevne osadená platňa s priemerom 30 cm * palacinky, lievance, gril

Ak vás pred rokmi sklamal palacinkovač s tenkou pečiacou platňou, pri tomto modeli si môžete byť istí zlepšeným rozvodom tepla na rovnomernejšie pečenie. Kontaktná plocha má hrúbku sedem milimetrov a objem, vďaka ktorému teplota nekolíše. Vypekali sme palacinky z liateho cesta, lievance z kysnutého, pustili sme sa i do placiek a zapekania hotových tortíl so syrom. S pomalým nahrievaním a nižšími teplotami tento pomocník stolový gril úplne nenahradí, ak to však s palacinkami a lievancami myslíte vážne, pripravíte ich v pohodlí priamo za stolom. Myslite však na dostatok miesta na skladovanie.

Hodnotenie: ***-
Cena: 41,90 €
www.hej.sk

Ariete Pizza in 4 ‚minutes

Pec na pizzu Ariete

Zdroj: Ariete

ohrev: 1 200 W * nastaviteľná teplota do 400 °C * kamenný povrch * pevne osadená platňa s priemerom 32 cm * pizza, osúchy

Výkonná špirála vo výklopnom veku a kamenná platňa, ktorá sa vyhreje jej teplom, sú mimoriadne šikovné pri pečení pizze a osúchov z čerstvo zamieseného cesta. Kým žiara ohrevu a kontakt s kameňom vytvárajú chrumkavý povrch, uviaznutá horúca para zachováva vláčnosť a šťavnatosť upečeného cesta. Pripravte sa na expresné vypekanie po boku kuchynského robota a vôňu, ktorá pritiahne do kuchyne všetkých členov domácnosti. Ak by sme niečo mohli zmeniť pri tomto pomocníkovi, bola by to veľkosť pečiacej plochy. Pri vaľkaní cesta sa musíte vmestiť do priemeru 25 centimetrov.

Hodnotenie: *****
Cena: 123,90 €
www.ariete.sk

Princess 132465

Vaflovač Princess

Zdroj: Princess

ohrev: 700 W * pevná teplota * TPFE povrch * pevne osadené platne 20 × 18 cm * bublinkové vafle

Ani zdĺhavé nahrievanie a pomalší 9-minútový cyklus pečenia vás nezastavia vo vášni, ktorou môžete zahorieť pri pečení bublinkových vaflí. Chvíľu nám trvalo, kým sme našli správny recept na prípravu cesta a navykli sme si na nie veľmi šikovné prevracanie stroja na rovnomerné vyplnenie formy pri pečení. Nelepivý povrch hlboko štruktúrovanej formy nám fungoval bezchybne, rovnomernosť ohrevu troška zaostávala za dokonalosťou. Pre občasné zatekanie cesta a únik pary mimo formy by sa nám páčilo, ak by boli pečiace platne odnímateľné.

Hodnotenie: ***-
Cena: 37,70 €
www.mall.sk

Text: Marcela Gigelová
Zodpovedná redaktorka: Miroslava Maceková
Foto: Tefal, Severin, Rohnson, Ariete, Princess
Zdroj: časopis Môj dom

Kategória: Domáce spotrebiče
Tagy: domáci pomocníci pečenie testovanie spotrebičov varenie
Zdieľať článok

Diskusia