O bielizeň postarané – vyberáme práčky

13. 10. 2005
Zdieľať

Zariaďujete si nový byt a plánujete kúpiť práčku? Odišla vám práve tá stará dobrá práčka? Nezúfajte, dnešné práčky sa natoľko zmenili, že si z nich nedokážete ani vybrať. Prekvapia vás celým radom zlepšení, funkciami, programami, ale aj dizajnom. Na to, aby sa splnili vaše očakávania o kvalite vyprania a odstredenia bielizne s úsporou vody, energie či prostriedku na pranie, si stačí správne vybrať a o bielizeň je postarané…

Práčka je spotrebič, bez ktorého sa nezaobíde žiadna domácnosť. Týždeň čo týždeň v útrobách svojho bubna pretočí ťažké kilogramy špinavej bielizne. Nielenže musí dobre vyzerať, ale musí sa vedieť o bielizeň postarať, a pritom ju nezničiť. V súvislosti s výberom elektrospotrebičov vždy upozorňujeme na energetický štítok. Nájdete ho priamo v predajni na spotrebiči. Obsahuje všetky potrebné informácie – energetickú triedu, účinnosť prania a odstreďovania, kapacitu naplnenia bielizňou, počet otáčok odstreďovania, spotrebu vody a elektrickej energie, hlučnosť pri odstreďovaní a praní a pod., podľa ktorých sa môžete riadiť pri výbere spotrebiča.

Investovať viac sa oplatí

Práčka je spotrebič, ktorý bude slúžiť niekoľko rokov, preto nie je vhodné zamerať sa iba na najlacnejšiu a zároveň najmenej vybavenú triedu práčok alebo siahnuť po starších a menej funkčných typoch. Investovať viac a orientovať sa na strednú a vyššiu triedu s istým štandardom kvality je zárukou pohodlného a kvalitného prania po niekoľko rokov.

V každej domácnosti správna práčka

Každému z nás vzhľadom na veľkosť domácnosti (priestor, počet členov) vyhovuje iný rozmer práčky. Aj keď práčka sa ideálne hodí do rôznych výklenkov a okrem prívodu, odtoku vody a elektrickej zásuvky nič zvláštne nepotrebuje, nevhodnými rozmermi a umiestnením môže spôsobiť veľa komplikácií, hoci môže byť špičkovej kvality. Vždy si zmerajte priestor, kam ju chcete umiestniť, zvážte jej spôsob plnenia (spredu, zhora), spôsob otvárania dvierok, bezproblémový prístup a manipulačný priestor. Práčky plnené spredu sa vyrábajú s rozmermi 85 cm (v) a 60 cm (š), pričom hĺbka je už od 32 cm, alternatívou sú hĺbky 40, 45, 54, alebo 57 cm a pod. Práčky plnené zhora majú štandardné rozmery 85 × 40 × 60 cm (v/š/h). Rozmery ovplyvňujú aj množstvo bielizne určenej na jedno pranie (do práčok s redukovanými rozmermi sa zmestia 3, 3,5 alebo 4,5 kg bielizne, do väčších 5, 6 alebo 8 kg). Pri výbere kapacity sa orientujte aj podľa počtu členov v domácnosti a ďalších možností využitia, pretože iné nároky má domácnosť s piatimi členmi, iné zasa bezdetní partneri, pričom efektívnejšie pranie je práve vtedy, ak je práčka maximálne naplnená.

Charakteristiky práčky

Úspora vody

Niektoré práčky sú z dôvodu efektívneho prania vybavené zodpovedajúcimi programami, ako sú napríklad prispôsobenie spotreby vody zašpineniu bielizne, polovičné pranie a pod., ktoré ovplyvňujú prevádzkové náklady na pranie. Spotreba vody súčasných práčok je už nízka. Pri luxusných typoch aj do 40 l pri referenčnom programe. Nízke hodnoty sa dosahujú efektívnymi úspornými programami, elektronikou a množstvovou automatikou, ako napríklad Fuzzy logic, Fuzzy, 6. zmysel, ktoré optimalizujú všetky pracie procesy. Monitorujú, koľko vody bielizeň nasaje, v akom čase, a prispôsobia dĺžku pracieho cyklu, spotrebu vody, plákanie, odstreďovanie – my len nastavíme teplotu a štart.

Odstreďovanie

Odstreďovanie sa udáva v počte otáčok za minútu. Čím viac ich práčka má, tým lepšie je konštrukčne vyriešená (ukotvenie, tlmiče a pod.) a zvyšková vlhkosť bielizne je menšia. Nižšie triedy majú počet otáčok okolo 300, v strednej triede je to približne od 500 do 1 000, pri luxusnejších 1 600 alebo 1 800 otáčok za minútu. Pre kvalitné odstreďovanie by táto hodnota mala byť aspoň 800 ot./min. a viac, čo je optimálne pre bielizeň, ktorú vzápätí chceme vložiť do sušičky, aby aj sušenie prinieslo svoj efekt.

Prací účinok, ďalšie programy a funkcie práčky

Prací účinok (obdobne ako aj účinok odstreďovania a energetická trieda) sa udáva písmenami A až G, pričom A je najlepšie hodnotenie. Meria sa stupňom vybielenia určeného druhu skúšobnej tkaniny vzhľadom na spôsob jej zašpinenia, teplotu prania a množstvo pracieho prostriedku. Pri každej práčke môžeme nastaviť teplotu vody, zvoliť základný program, ktorý zodpovedá pranej látke, a počet otáčok pri odstreďovaní. Sú aj ďalšie funkcie, ktoré zvyšujú komfort pri praní, zlepšujú účinky prania a šetria bielizeň, napríklad ručné pranie (umožňuje prať odevy určené iba na pranie v rukách) alebo program pre vlnené výrobky a pod. Výrobcovia myslia aj na alergikov, pre ktorých je vhodný program dvojité plákanie alebo zvýšenie hladiny vody. Zabezpečujú, že prací roztok sa pri plákaní rozriedi ďalšou vodou. Antipenový systém zasa zabezpečuje odstránenie nadbytočného množstva pracieho prostriedku z tkaniny. Práčky ponúkajú aj možnosť rýchleho alebo hospodárneho prania, a aj intenzívneho prania veľmi zašpinených odevov.

Budúcich majiteľov práčok často zaujímajú rôzne spôsoby úspory energií. Riešením je úsporný program, pri ktorom sa zníži teplota prania a predĺži sa prací cyklus. Takto práčka spotrebuje menej elektrickej energie na zahriatie vody. Ušetríte aj vtedy, keď možno horúcu vodu privádzať priamo z vodovodu. Práčka s množstvovou automatikou volí presné dávkovanie vody podľa druhu a množstva bielizne. Menšie množstvo vody sa rýchlejšie zohreje a znova ušetríte. Niektoré modely sú vybavené priamym sprchovaním, to znamená, že voda sa nenapúšťa zospodu, ale prší zhora, čím je bielizeň skôr kvalitne premáčaná, a tým sa znižuje spotreba vody a množstvo energie potrebnej na jej ohrev. Chladenie pracieho roztoku pred vypúšťaním vody chráni bielizeň a odtok pred tepelným šokom. Luxusné modely majú časovú predvoľbu prania (odložené pranie), niektoré zasa systém update, ktorého výhoda spočíva v doplnení programu používateľom, ak výrobca vyvinie nový program (princíp je podobný ako pri počítačovom softvéri). Automatická kontrola vyváženosti bielizne zabráni nadmerným otrasom pri odstreďovaní a šetrí tlmiče práčky. Bielizeň môžete vkladať aj počas pracieho cyklu do práčok plnených oboma spôsobmi.

Ovládanie a údržba

Všetky práčky sa ovládajú ovládacím panelom, ktorý je umiestnený navrchu alebo v prednej časti práčky. Nachádzajú sa tu otočné regulátory a tlačidlá. Všetko je prehľadne označené tak, aby ovládanie bolo čo najjednoduchšie. Vyššie rady majú displej, na ktorom sa odpočítava čas, ktorý zostáva do konca programu, ukazuje, aká funkcia je nastavená, poruchy a pod. Údržba práčky nie je náročná, v podstate stačí umyť priehradky na pracie prostriedky a aviváž. Pokiaľ práčka nemá samočistiace čerpadlo, treba čistiť filter a po každom praní nechať otvorené dvierka na vyschnutie spotrebiča. Ak spotrebič nebudeme dlhší čas používať, je nutné vypustiť vodu zo samočistiaceho čerpadla. Vaňa a bubon sú dnes z veľmi kvalitných materiálov, najčastejšie však z antikora, čo zvyšuje životnosť práčky.

Bezpečnosť

Pri každom elektrospotrebiči a najmä pri tých, ktoré pracujú s vodou, je veľmi dôležitá bezpečnosť. Prípadnému úniku vody z prívodovej hadice či práčky slúži systém zabraňujúci vytečeniu vody (Aqua stop alebo Aqua control, Waterproof a pod.). Ak máte malé deti, detská poistka im zabráni otvoriť dvierka počas chodu práčky alebo vliezť do nej. Myslite aj na batoľatá, ktoré sa rady pozerajú, ako práčka perie. Často si priložia hlavu alebo ruky na jej sklo. Práčka s dvojitým sklom zabráni popáleniu dieťaťa pri použití niektorých programov (vyváranie).

Viac informácií nájdete v galérii k článku.

Kategória: Domáce spotrebiče
Tagy: domáce spotrebiče domáci pomocníci práčka
Zdieľať článok

Diskusia