Zdroj: Sakdawut Tangtongsap/Shutterstock

Pripálili ste pri domácich prácach žehličku? Takto ju môžete vyčistiť svojpomocne za pár minút

05. 03. 2024
Zdieľať

Zrejme sa vám už stalo, že ste sa pri žehlení pozabudli a výsledkom bola pripálená žehlička. Ak k tomu pripočítame typický zhorený zápach, spálené zvyšky či zničené oblečenie, ktoré už nik nezachráni, katastrofa je na svete.

Predtým však, než sa rozhodnete poškodený spotrebič vyhodiť a kúpiť nový, pokúste sa ho zachrániť. V nasledujúcom článku vám predstavíme niekoľko možností čistenia pripálenej žehličky, ktoré jej prinavrátia zašlú slávu a vám ušetria peniaze.

Výhody čistenia pripálenej žehličky

Do čistenia pripálenej žehličky sa nie každému chce. Ak sa však ešte dá zachrániť, prečo to neurobiť? Prinášame vám však niekoľko dôvodov, prečo by ste sa do čistenia mali pustiť:

Zlepšíte jej výkon

Pripálené zvyšky narúšajú hladký povrch žehličky, čo sťažuje jej ,,kĺzanie“ po oblečení. Taktiež môžu byť príčinou zachytenia žehličky o látku a upchatia otvorov na paru. Čistenie preto môže obnoviť jej hladký povrch a zlepšiť nahrievanie, a tak bude žehlenie fungovať lepšie.

Prečítajte si tiež
Na čistenie a dezinfekciu domácnosti stačí ocot. Je to fakt alebo mýtus? Čo na to odborníci?

Prevencia pred škvrnami

Stretli ste sa s nevzhľadnými hnedými škvrnami, ktoré ostanú na oblečení po žehlení? Má ich na svedomí špinavá žehliaca plocha žehličky. Tie potom môže byť ťažké odstrániť. Vyčistenie spotrebiča preto zabráni vzniku týchto fľakov a tiež ušetrí čas a peniaze za produkty, ktoré by ich mali odstrániť.

Dlhá životnosť

Poškodenie žehličky môže nenávratne skrátiť jej životnosť. Narušenie žehliacej plochy navyše znižuje jej schopnosť viesť teplo, a tak je náchylnejšia na hrdzavenie. Vyčistenie teda pomôže nielen predĺžiť jej životnosť, ale aj predchádzať riziku vzniku požiaru, ktoré pri zaobchádzaní s pripálenou žehličkou tiež hrozí.

Žena s úsmevom na tvári žehlí oblečenie.

Pravidelným čistením žehličky jej predĺžite životnosť. Zdroj: Shutterstock

Metódy čistenia pripálenej žehličky

1. Obrúsky do prania

Pri čistení pripálenej žehliacej plochy vám môže pomôcť obrúsky do prania. Žehličku nastavte na najnižšiu teplotu a na dosku položte obrúsok do prania. Niekoľkokrát po ňom prejdite žehličkou. Obrúsok často meňte za nový, kým nedosiahnete požadovaný efekt.

Naša rada

Po vyčistení žehličky od pripálených zvyškov ju odporúčame vyskúšať najprv na starom uteráku, aby ste predišli zafarbeniu oblečenia.

2. Sóda bikarbóna

Opäť sa stretávame s klasikou medzi domácimi čistiacimi prostriedkami – sódou bikarbónou. A áno, vie poradiť s aj pripálenou žehličkou. Princíp čistenia spočíva vo vytvorení silnej pasty z dvoch dielov sódy a jedného dielu vody. Pastu naneste na žehliacu plochu tak, aby ste nezablokovali otvory na paru. Žehličku následne vyčistite pomocou jemnej zubnej kefky a zvyšky utrite navlhčenou handričkou.

Upozornenie

Metóda nie je vhodná pre teflónové plochy žehličiek.

Pripálená žehlička so zubnou kefkou, jedlou sódou a špongiou.

Postup zo sódou bikarbónou bude fungovať hlavne pri starších typoch žehličiek. Zdroj: Shuttestock

3. Zubná pasta

Prekvapivo dobre vám pri pripálenej žehličke vie pomôcť aj obyčajná zubná pasta (gélová by nemala taký účinok). Malé množstvo pasty naneste na pripálenú plochu, no opäť sa vyhnite otvorom na paru. Zásobník žehličky naplňte destilovanou vodou a spotrebič položte zvisle na starý uterák. Teraz zapnite režim pary na niekoľko minút a stlačte tlačidlo na tvorbu pary po dobu 20 – 30 sekúnd. Tento postup opakujte 5 – 6 krát, kým para nebude voľne prúdiť.

Yuphayao Pooh's Pripálená žehlička so zubnou pastou a zubkou kefkou.

Pri pripálenej žehličke pomôže aj obyčajná zubná pasta. Zdroj: Shuttestock

4. Paracetamol

Tabletka paracetamolu je tiež ďalšia z možností, ako vyčistiť pripálenú žehličku. Ide o lacný trik s liekom, ktorý nájdete vo vašej domácej lekárničke. Daná metóda si však vyžaduje dávku šikovnosti, pri jej použití preto budete maximálne opatrní.

Prečítajte si tiež
Ako účinne vyčistiť domáci krb od nánosov popola? Prinášame jednoduchý návod

Žehličku zohrejte na najvyšší stupeň a pomocou dobrej pinzety uchopte tabletu s obsahom paracetamolu. Pinzetu však neprikladajte k žehličke, iba tabletku, ktorou začnite trieť po žehliacej ploche. Všimnite si, ako sa postupne mení na gél. Ten potom rozpustí spálené zvyšky, s ktorými príde do kontaktu. Proces podľa potreby opakujte. Ak ide o silné znečistenie, budete potrebovať viac tabliet. Nakoniec prejdite s horúcou žehličkou po čistom vlhkom uteráku. Bude sa lesknúť ako nová.

Naša rada

Používajte iba paracetamol v pevnom skupenstve, prášok na tento postup nie je vhodný.

5. Prostriedok na umývanie riadu

Ak nechcete riskovať poškrabanie povrchu žehličky použitím abrazívnych látok, ako je soľ alebo jedlá sóda, vyskúšajte nasledujúci tip. Jeho použitie však bude trvať trocha dlhšie. V miske s teplou vodou zrieďte 2 polievkové lyžice prostriedku na umývanie riadu. Do zmesi namočte starý uterák alebo handričku. Žehličku potom položte na mokrý uterák alebo handričku a nechajte ju tak niekoľko hodín. Neskôr kovovú plochu utrite špongiou a zvyšky jemne vydrhnite.

Človek dávkuje saponát a riad na špongiu.

Saponát na riad zmäkčí menšie pripáleniny. Zdroj: Shutterstock

6. Odlakovač

Ak vás predošlé metódy neoslovili svojou účinnosťou, môžete pripáleninu odstrániť pomocou acetónového odlakovača na nechty. Pri tejto metóde buďte taktiež opatrní. Zapnite žehličku a doprajte jej čas na dostatočné zahriatie. Vezmite si vatový tampón a namočte ho do odlakovača (stačí malé množstvo). Umiestnite ho pevne do pinzety a začnite utierať povrch spotrebiča. Držte však prsty ďalej od horúcej žehličky. Ak sa chcete vyhnúť poraneniu, navlečte si ochranné rukavice. Keď budete tampónom prechádzať po žehliacom povrchu, čierne zvyšky vám zmiznú pred očami.

Ako často by ste mali žehličku čistiť?

Frekvencia čistenia v značnej miery závisí od toho, ako často žehličku používate. Dobré je vyčistiť ju raz za dva týždne. Ak ju však používate menej často, postačí aj raz za mesiac. V prípade pripálenej žehličky by ste ju mali vyčistiť hneď, ako je to možné.

Pripálená žehlička vedľa kôpky bielizne.

Pripálenú žehličku vyčistite hneď, ako to je možné. Zdroj: Shutterstock

Tipy na starostlivosť o žehličku

Na to, aby ste sa vyhli v budúcnosti problémom súvisiacim so stavom žehličky, zvážte tieto tipy:

Používajte správnu teplotu

Pred žehlením zvoľte vždy správnu teplotu pre danú látku. Žehlenie jemných tkanín pri vysokých teplotách skôr spôsobí ich spálenie a prilepenie zvyškov na váš spotrebič. Sledujte preto pozorne štítky na oblečení.

Prečítajte si tiež
Manuál s videonávodom: Ako poraziť šmuhy na podlahe? Pripravte si penu na holenie a žehličku

Žehlite cez tenkú utierku

Svoje oblečenie aj žehličku ochránite aj tak, že počas žehlenia použijete tenkú bavlnenú utierku alebo handričku, ktorá zabráni, aby sa akékoľvek zvyšky prilepili na žehliacu plochu.

Do zásobníka nalejte destilovanú vodu

Tvrdá voda vedie k usadzovaniu vodného kameňa, ktorý môže trvalo poškodiť váš spotrebič. Používajte preto destilovanú vodu, ktorá udrží paru v dobrej kondícii a zabráni tvorbe minerálov na žehliacej ploche. Po žehlení nádobku s vodou vyprázdnite

Žena leje vodu do žehličky na žehliacej doske.

Destilovaná voda pomôže predchádzať vzniku vodného kameňa. Zdroj: Shutterstock

Čistite po každom žehlení

Urobte si z čistenia rutinu a po každom žehlení dôkladne utrite vychladnutú žehliacu plochu vlhkou handričkou z mikrovlákna. Robte tak najmä v prípade, ak používate škrob.

Prečítajte si tiež
Trápia vás často pripálené pekáče a zapekacie misy? Otestovali sme pre vás tri účinné spôsoby, ako ich vyčistiť. Ktorý z nich je najlepší?

Skladujte ju zvislo

Ak prácu so žehličkou ukončíte, dbajte na to, aby dostatočne vychladla. Potom ju umiestnite na miesto, kde nie je prach, napríklad do skrine, prípadne na spotrebič nasaďte ochranný kryt alebo plastový obal, ktorý zabráni usadzovaniu prachu medzi jednotlivými použitiami. Rovnako ide aj o ochranu pred koróziou. Žehličku skladujte vo zvislej polohe.

Text: Natália Turcovská
Foto: Shutterstock

Kategória: Domáce spotrebiče
Tagy: naparovacie žehličky Praktické rady žehličky
Zdieľať článok
10 neoceniteľných rád pri výstavbe: Zachránia vás pred zásadnými prešľapmiDom z tehly

10 neoceniteľných rád pri výstavbe: Zachránia vás pred zásadnými prešľapmi

Ako správne upraviť rozmery tehál?Dom z tehly

Ako správne upraviť rozmery tehál?

Kedy začať murovať?Dom z tehly

Kedy začať murovať?

Murovanie v zime: Dá sa to aj pri nízkych teplotách?Dom z tehly

Murovanie v zime: Dá sa to aj pri nízkych teplotách?

Diskusia