Inovácia spotrebičov pre domácnosť

Inovácia spotrebičov pre domácnosť

21. 01. 2011
Zdieľať

Reč je o domácich spotrebičoch, ktoré okrem toho, že si zodpovedne plnia svoje funkcie, robia všetko preto, aby ste za účty za elektrickú energiu a vodu platili čo najmenej, a rovnako sa snažia byť čo najšetrnejšie k životnému prostrediu.

Projekt GreenKitchenTM 2.0, ktorý Whirlpool predstavil na veľtrhu Eurocucina 2010, je systém kuchynských spotrebičov, ktorý optimalizuje ich energetickú spotrebu adaptáciou, redukciou a recykláciou. Integrovaným využívaním spotrebičov dokáže optimalizovať využívanie tepla a vody procesmi, pri ktorých sa energetická účinnosť zvýši až o 70 %. Technológia tohto systému umožňuje vzájomné prepojenie jednotlivých spotrebičov kuchynského ekologického systému a ich zapojenie do digitálneho systému kontroly a riadenia. Odpadová voda a teplo z jednotlivých spotrebičov sa recyklujú a využívajú sa v iných. Čistá voda sa zachytí, antibakteriálne upraví a uchová sa v prídavnej vodnej nádrži pod výlevkou. Využije sa pri cykle umývania riadu, pričom sa pri jednom umývacom cykle ušetrí až 7 litrov vody. Recyklovaná a vyčistená voda z rovnakej nádrže môže poslúžiť aj na polievanie kvetov, umytie dlážky a podobne.

H2O Cooking je nový spôsob varenia, pri ktorom sa využíva priestor na parenie zabudovaný v sporáku. Združuje niekoľko funkcií, vďaka ktorým sa usporí energia, šetrí sa priestor a zvyšuje sa efektivita pri príprave jedál: ide najmä o varenie pod bodom varu, varenie na bode varu a parenie. Tento spôsob varenia je založený na indukčnom ohreve. Technológia musí byť napojená na prívod vody, čím sa zabezpečí jej optimálna spotreba. Podľa zvolených funkcií sa napustí presne vypočítané množstvo vody. Na konci varenia sa voda automaticky vypustí (netreba prenášať hrnce s horúcou vodou).

H2O umývačka riadu bude napojená na výlevku, v ktorej sa zbiera voda, filtruje sa (mechanicky aj chemicky) a uchováva sa v prídavnej nádrži. Túto vodu potom umývačka riadu využije, a tak ušetrí až
2 000 litrov vody za rok. Bude šetriť aj elektrinou. Voda sa predhreje odpadovým teplom z kompresora chladničky, čím sa ušetrí 20 % energie.

Termálny solárny panel bol vyvinutý špeciálne na použitie v spotrebičoch. Vďaka novému spôsobu zachytávania solárnej energie tento panel dokáže aj v zime ohriať dosť vody potrebnej na umývací cyklus v umývačke riadu alebo na prací cyklus v práčke tak, že nijaký ďalší zdroj energie už nebude potrebný. Výsledkom bude 70-percentná úspora energie.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste

Zariadenie na úpravu vody – 4 pure je pod výlevkou systému a zásobuje filtrovanou, sýtenou vodou, teplou aj studenou. Okrem toho, že si z neho možno nabrať čistú a bezpečnú pitnú vodu, pripraví neobmedzené množstvo vody za nižšiu cenu, ako je predajná cena veľkej fľaše pitnej vody. Usporí 370 eur (pitná voda) a zároveň prispeje k ochrane životného prostredia znížením podielu emisií CO2.

Whirlpool – manažér zdrojov je kľúčovým prvkom systému GreenKitchenTM 2.0. Informačný a riadiaci digitálny panel monitoruje údaje o spotrebe energie jednotlivých súčastí systému, poskytuje každodenné či týždenné informácie o spotrebe energie a dáva tipy, ako zaobchádzať s jej spotrebou a ako znížiť účty za ňu. Od roku 2015 bude Whirlpool ponúkať spotrebiče s takými funkciami, že ich bude možné zapojiť do systému, ktorý riadi manažér zdrojov. Tento manažér zdrojov zabezpečí ich integráciu, súčinnosť a diagnostiku. Keď bude k dispozícii prvá energetická sieť s modernou komunikačnou štruktúrou (tzv. smart grid system), Whirlpool – manažér zdrojov bude riadiť záťaž jednotlivých spotrebičov a časy ich zapínania a vypínania podľa signálov, ktoré dostane od jednotlivých súčastí systému. Prvý konkrétny príklad systému GreenKitchenTM 2.0 je reálna kuchyňa vytvorená v spolupráci s firmou Veneta Cucine, ktorá bola vystavená v stánku tejto firmy na výstave Eurocina.

Zelený vysávač Electrolux Ergo Space ZEG 300 s o tretinu nižšou spotrebou energie. Až 55 % plastového telesa je z recyklovaného materiálu, preto je dostupný iba v čiernej farbe. Použitím recyklovaného materiálu sa ušetrí 90 % energie v porovnaní s výrobou z nového plastu. Obal je vyrobený na 56 % z recyklovaného papiera. Po skončení životnosti spotrebiča sa z neho opäť využije až 93 %. Technické parametre: o 33 % nižšia spotreba energie, mikrofilter, výstup HEPA H 12W, mäkké kolieska, regulácia výkonu, akčný rádius 13 m. Cena 164,90 €.
Indukčná varná doska Whirlpool ACM 754BA s dotykovým ovládaním a so 6. zmyslom. Štyri zóny s rýchloohrevom, flexibilná zóna, nízkoteplotná funkcia, časovač, detská poistka, posuvné ovládanie výkonu. Cena od 772,87 €.

Štruktúra spotreby energie v domácnostiach

Najväčší podiel spotrebovanej elektrickej energie v domácnostiach členských štátov EÚ má vykurovanie (18,8 %), nasledujú zariadenia na výrobu chladu (15,3 %), osvetlenie (10,8 %) a zariadenia na prípravu teplej vody (8,6 %). Spotrebiče s pohotovostným režimom sú s 5,9 % na 8. mieste pred klimatizáciou a majú takmer rovnakú spotrebu ako vetranie plus umývanie riadu. (Whirlpool)

LCD televízor Philips LED TV 46PFL8605H s Full HD 3D Ready je vybavený aktívnou technológiou umožňujúcou pripojenie TV k aktualizačnému 3D balíku vrátane 3D kompatibilného IR vysielača, ktorý komunikuje s aktívnymi okuliarmi a prináša 3D zážitok. LED obraz so spotrebou energie o 40 % nižšou, ako majú bežné LCD TV, 200 Hz Clear LCD odozvou 1 ms, ostrosť pohybu. Perfect Natural Motion – plynulý pohyb, Net TV na populárne on-line služby. Odporúčaná cena 1 999 €.
Kategória: Bývanie Domáce spotrebiče
Tagy: domácnosť spotrebiče
Zdieľať článok

Diskusia