Jednoduché tipy ako urobiť z maľovania bytu zábavu

Jednoduché tipy ako urobiť z maľovania bytu zábavu

25. 06. 2013
Zdieľať

Ak bolo dosiaľ pre vás maľovanie stresujúce a jeho výsledok neistý, skúste to tentoraz trochu inak. Pripravili sme pre vás za náruč tipov, s ktorými sa maľovanie stane zábavou. Ani sa nenazdáte a budete mať vymaľované.

Pondelok

Začínajte s dobrým pocitom Máte radosť z prebúdzajúcej sa prírody a ohromila vás svieža zeleň? Preneste svoje emócie do miestnosti, v ktorej trávite najviac času. Zelená jej zaiste pristane. Odtrhnite hoci aj list, ktorý vás upútal, a v pondelok po práci navštívte predajňu s farbami. Tam vám namiešajú odtieň, ktorý bude na nerozoznanie od toho vysnívaného. K farbe si pribaľte penetračný náter, dvojicu valčekov, opravný tmel, špachtľu, maliarske pásky a zakrývaciu fóliu.

Utorok a streda

Prípravy bez stresu Na prípravu miestnosti využite voľné chvíle počas pracovných dní. Z izby postupne odnášajte dekorácie, obrazy, drobnejšie kusy nábytku, skrátka všetko, čo by vám pri maľovaní mohlo prekážať. Nezabudnite odmontovať poličku na knihy a odsunúť vitrínu ďalej od steny. Pri pohľade na zabudnuté vecičky sa možno ponoríte do spomienok alebo vás staré zásuvky a vypínače presvedčia, že je čas na ich výmenu. Pri takomto pomalom tempe sotva postrehnete, že ste sa pustili do práce.


Jednoduché tipy ako urobiť z maľovania bytu zábavu

1232691
thinkstock.com

Štvrtok

Preč s prachom a škvrnami Štvrtkový večer je prípravou na zajtrajší záťah. Na vysávač nasaďte hubicu s jemnou kefou a zo stien a stropu odstráňte prach, ktorý sa na nich neviditeľne nahromadil. Ak sa v kútoch objavili náznaky plesní alebo zo stropu vyliezajú škvrny po vytopení, treba ich v predstihu ošetriť. Na miesta s plesňou nastriekajte fungicíd určený na murivo a steny s presakujúcimi škvrnami pretrite izolačným náterom. Oba prípravky kúpite v predajni, v ktorej vám namiešali farbu. Včasný zásah je kľúčový, pretože väčšina prípravkov vyžaduje 24 hodín zretia. Najlepšie vtedy, keď ste v práci.

Nová maľovka obnoví farbistú iskru stien, vybieli sivasté stropy a do izby vnesie vôňu čerstvosti. Odmenou za čas strávený pri nej je svieži look, ktorý so sebou môže priniesť ďalšie nápady na skrášľovanie. 


Jednoduché tipy ako urobiť z maľovania bytu zábavu

1232689
thinkstock.com

Piatok

Najdôležitejší je základ V piatok ubziknite z práce o čosi skôr. Pustite si svoje obľúbené cédečko a vkĺznite do pohodlného oblečenia. Za denného svetla skontrolujte všetky plochy a s opravným tmelom a špachtľou v rukách opravte všetky pukliny, škáry a nerovnosti. Moderné tmely vyplnia aj 5-centimetrové škáry, tie na jemnejšie opravy možno vyhladiť brúsením. Prezrite okolie zásuviek, vyplňte obité miesta na rohoch a špaletách, zamaskujte stopy, ktoré do stien vyryli detské hračky.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste

Stále piatok

Farba, ktorú nevidieť Kým sa tmely zatiahnu, poprikrývajte nábytok a podlahy fóliami. Na podlahu sú najpraktickejšie pásy so samolepiacim okrajom. Páskami oblepte zárubne, rámy okien aj obvodové lišty podlahy. 
Podľa návodu na vedierku narieďte penetračný náter a valcom ho naneste na strop i na všetky steny. Miestnosť sa rozvonia murárskou mokrinou. Znak toho, že nadnes už stačilo. Potrvá dvanásť hodín, kým náter spevní povrch stien a pripraví ich na vrstvu farby. Piatkový večer je váš – či už v kaviarni, bare, kine, alebo vo vychýrenej reštaurácii. Ani neviete, že maľujete.


Jednoduché tipy ako urobiť z maľovania bytu zábavu

1232688
thinkstock.com

Sobota ráno

Strop má prednosť V sobotu začne miestnosť meniť svoju tvár. Prečítajte si etikety na vedierkach s farbami a zbavte sa zlozvyku riediť ich. S kvalitným valčekom s dlhým polyesterovým vlasom ich možno nanášať vo výrobnej hustote. Takto kryjú dokonale aj v jedinej vrstve a aj vysychajú omnoho rýchlejšie. Premiešajte bielu farbu vo vedierku a vyvalcujte ňou strop. Farbu nanášajte v štedrej vrstve a zabiehajte po celom obvode v 20-centimetrovom páse aj na steny. Tam farbu roztierajte dostratena. 

Interiérová farba má byť ako lepidlo. Mľaská pri váľaní valčeka a na stene kreslí drobné dekoratívne krupičky.

Sobota naobed

Pásky ako hranica Kým najkvalitnejším farbám stačí na dokonalé vyzretie jedna hodina, iné vyžadujú štyri, šesť či dvanásť hodín čakania. Ak biely náter vyzrie, vezmite ceruzu a po obvodových stenách nakreslite značky asi 10 cm od stropu. Poslúžia na to, aby ste v tejto línii vytvorili po obvode miestnosti z pások hranicu. Biely lem vo vrchnej časti stien zakryje nerovné rohy, zvýši naoko belosť stropu a dodá izbe vizuálnu priestrannosť. Dôležité je, aby bola biela farba zaschnutá, inak by sa mohla na pásku prilepiť.


Jednoduché tipy ako urobiť z maľovania bytu zábavu

1232690
thinkstock.com

Sobota poobede

Radosť vo vedierku Dôkladne premiešajte farbu určenú na steny a úzkym valčekom prefarbite lemy okolo zásuviek, pások, zárubní, okenných rámov a vnútorné kúty, v ktorých sa zbiehajú steny. Keď budete hotoví, vymeňte valček za široký a pustite sa do maľovania veľkých plôch. Možno sa vám zo začiatku bude zdať, že farebný odtieň nie je jednotný a že poznať ťahy valcom. Všetko chce čas. Nechajte farbu zaschnúť a povrch sa zjednotí. Kým stropu zväčša stačí jediný náter, steny sa nezaobídu bez dvoch. Niekoľkohodinové čakanie využite na malý sobotný výlet.

Nedeľa

Finále V sobotu večer alebo v nedeľu ráno navalcujte na steny druhú vrstvu farby a ešte zamokra sa smelo pustite do odlepovania pások a odkladania zakrývacích fólií. Vaša práca je na konci. V pracovnom zápale poukladajte odnesené veci a vecičky späť na miesto, prípadne ich uložte úplne inak, aby ste znásobili pocit novosti, a vyčkajte do ďalšieho dňa, kým steny nezískajú rovnomerný vzhľad. Ak ste dodržali všetky technologické pauzy a čakali na vyzretie jednotlivých vrstiev, výsledkom je maľovka, ktorá si zachová skvelý look niekoľko rokov. Bez lúpania a praskania. 

Kategória: Bývanie Farby, materiály
Tagy: byt farby interiér maľovanie prakticky
Zdieľať článok

Diskusia