Zdroj: Oresi Slovakia

Akú kuchyňu má Bibiana Ondrejková? Nadčasovú s praktickým ostrovčekom a vínotékou, ale nielen to!

07. 11. 2022
Zdieľať

Keď jej stará linka dovŕšila dospelosť, rozhodla sa Bibiana Ondrejková, že je čas na novú. A tak sa po 18 rokoch teší z nadčasovej kuchyne Livanza, ktorej súčasťou je aj praktický ostrovček či vínotéka. Ale to nie je všetko!

Hlavnou myšlienkou bola v tomto prípade kuchyňa, ktorá nie je, ale zároveň je dominantou priestoru.

Ako sa vám páči vaša nová kuchyňa a čo vám prvé napadne, keď do nej vstúpite?

Veľmi sa mi páči, lebo je priestranná a svetlá. Navyše je aj nadčasová. Ešte nemám úplne dokončené všetky detaily. Takže prvé, čo mi napadne, je, že sa teším, keď tu bude všetko hotové a zabehnuté.

Prečítajte si tiež
Ako zorganizovať priestor v kuchyni, aby v nej nevládol chaos

Prečo ste chceli zmenu?

Stará kuchyňa už bola zničená a rozpadávala sa. Niektoré kúsky sa odlamovali, takže naozaj už bola nutná výmena. Chystala som sa na to už pred piatimi rokmi, ale život beží veľmi rýchlo a nedostala som sa k tomu. Zrejme nejaký anjel strážny mi napokon odlomil kúsok z drevotriesky, aby mi povedal, že naozaj to už vymeň. Za výmenou bola aj túžba mať zase pekný dom. Bývame tu už 18 rokov a keď mám voľno a rozhliadnem sa, vidím, čo všetko treba urobiť. Práve kuchyňa odštartovala celý rad vecí. Okrem nej sme vymenili aj kúpeľne, dlažbu na prízemí, v spálni sú nové vstavané skrine, mení sa nábytok na chodbe a meniť sa bude dokonca aj fasáda, keďže sa nám rozpadli balkóny. Takže je to v podstate dosť drahá kuchyňa 😊. S navrhovaním priestorov a detailov mi však pomáha moja priateľka akademická maliarka Veronika Gabčová Lučeničová, ktorá sa venuje aj interiérovému a exteriérovému dizajnu a robí nádherné veci. Takže všetko ide ľahšie.

Nadčasová kuchyna Bibiany Ondrejkovej s praktickým ostrovčekom a vínotékou

Ide o model Livanza, spracovanie Concrete White – bielosivá časť – a drevené časti ako korpusy, voľné poličky, akcentové veci sú v prevedení Natural Oak. Zdroj: Oresi Slovakia

Ako dlho ste boli bez funkčnej kuchyne?

Veľmi som sa toho bála a nevedela som si predstaviť, ako to bude. Mali sme zálohu, lebo moja mama býva o štyri domy ďalej, takže sme vedeli, že hladní nezostaneme. Bola som veľmi milo prekvapená manažmentom rekonštrukcie, lebo ak to niekto brzdil, tak som to bola ja. Napríklad som nestíhala odobrovať e-maily alebo návrhy. Samotný manažment bol však výborný, meškali len nejaké spotrebiče. Aj keď sme čakali na novú rúru, k dispozícii bola stará. Takže celkom bez kuchyne sme boli len asi týždeň.

Čo u vás pri výbere kuchyne zavážilo najviac?

Vyberala som si dlho, bola som dosť nerozhodná. Robili sme si doma a s kamarátkami rôzne návrhy a potom som začala intenzívne pátrať a hľadať, kto by mi tú kuchyňu vyrobil. Zaujímala ma kvalita a referencie a zistila som, že sa môžem obrátiť na Oresi. Mala som na firmu referencie aj od kolegýň a priateliek, pričom v Oresi som sa stretla s ústretovosťou a perfektnými návrhmi. Som spokojná.

Prečítajte si tiež
Ako si navrhnúť novú kuchyňu? Toto sú najčastejšie chyby pri jej plánovaní!

Ako to prebiehalo?

Všimla som si na sociálnych sieťach, že aj Zuzana Vačková prerába kuchyňu, tak som jej zavolala a ona mi odovzdala kontakt. Spojili sme sa s dizajnérkou Evou Rečlovou, ktorá promptne prišla s návrhmi, a tie sa mi veľmi páčili. Aj sme polemizovali, lebo ja som žena zatvorených priestorov. Chcem mať kuchyňu, kde bude všetko schované, aby tu bol poriadok bez toho, že by sme sa na tom museli narobiť. Sme totiž dynamická rodina, ktorá má pomerne rýchle tempo, takže verím, že nová kuchyňa splní moje očakávania. Eva Rečlová napokon navrhla aj otvorené poličky, proti ktorým som najskôr namietala, ale napokon som to zobrala ako výzvu, keďže dizajnovo sú prekrásne.

Bibiana nás oslovila s tým, že chce kuchyňu presvetlenú, takú, akoby tam ani nebola. Zároveň chcela mať všetko upratané, jednoduché a prepojené s obývačkou.
Eva Rečlová, dizajnérka Oresi kuchyne

Ako teda charakterizujete svoju novú kuchyňu?

Je to veľká priestranná kuchyňa v sivej farbe, takmer jednoliata s dlažbou. Farebnými akcentmi sú čierna na spotrebičoch a krásne natural dubové drevo. Cez okná ponúka krásne výhľady do záhrady, ktoré milujem, preto sa na ne nechystám dávať ani žiadne záclony. Keď varím, pozerám sa z okna.

Okno do kuchyne Bibiany Ondrejkovej

Okno do kuchyne prináša nielen čerstvý vzduch, ale aj krásne romantické výhľady do záhrady, ktoré majiteľka miluje. Zdroj: Oresi Slovakia

Je v kuchyni niečo, čo ste ocenili až dodatočne?

Som veľmi zvedavá na spotrebiče. Mám úplne novú rúru, dokonca som vraj prvá na Slovensku, ktorá ju má. Zatiaľ jej vykám, musíme sa zoznámiť. Veľmi sa teším, že máme aj vínotéku, ktorá pôsobí aj ako pekný dizajnový doplnok. Večer je veľmi príjemne osvetlená. Na predchádzajúcej kuchyni som neznášala rohové skrinky, kde sme mali taniere, a keď som chcela vybrať niečo zozadu, musela som najskôr veľa vecí povyberať. Teraz  máme taniere v šuplíku.

Kuchyňa Bibiany Ondrejkovej s vínotekou

Novinkou je vínotéka na víno a chladené nápoje s možnosťou temperovania a tlmeného svetla. Zdroj: Oresi Slovakia

Aké jedlá najradšej pripravujete?

Som kuchárka rýchlych jedál. Muž v tejto domácnosti je na klasické jedlá a staršia dcéra zase varí všelijaké zdravé moderné jedlá. Naposledy to bola vynikajúca paradajková polievka z pečených paradajok, ktorá by prekonala aj ponuku päťhviezdičkového hotela.

Je ešte niečo, čo robíte rada v kuchyni okrem varenia?

Rada pripravujem kávu, rada nalievam víno, baví ma servírovanie. Taktiež v tejto miestnosti veľmi rada ochutnávam, debatujem, snívam a plánujem.

Bibiana Ondrejková vo svojej novej kuchyni

Kuchynský ostrovček je prepojením pracovnej kuchynskej časti s obývačkou. Je centrom komunikácie v domácnosti. Človek, ktorý je v kuchyni, je stále v spojení s rodinou. Zdroj: Oresi Slovakia

Kde máte v dome svoje útočisko?

Na sedačke v obývačke. Chceme ju vymeniť, ale nechce sa mi s ňou rozlúčiť. Mám tu krásny výhľad na veľký obraz od akademickej maliarky Veroniky Gabčovej Lučeničovej, ktorý obývačke dominuje. Hoci som ho dostala už pred desiatimi rokmi, stále v ňom vidím nové príbehy. A mojou radosťou v obývačke je aj nová tapeta. Je to detail na jednej strane miestnosti, ale nech sa na ňu pozerám z akéhokoľvek uhla, poskakuje mi pri tom srdce od radosti. Našla som ju v štúdiu mk-design, kam si pôjdem vybrať ešte aj závesy, záclony, vankúše a iné doplnky. Veľmi rada mám terasu a mojím obľúbeným miestom je aj priestor v kuchyni na zemi, kde sedím opretá o stenu s vyloženými nohami.

Text: Katarína Barošová v spolupráci s Oresi
Foto: Oresi Slovakia
Zdroj: časopis Môj dom

Kategória: Kuchyňa, jedáleň
Tagy: kuchynské ostrovčeky moderné bývanie návrh interiéru rekonštrukcia kuchyne rozhovor vinoteky
Zdieľať článok

Diskusia