Buďte zodpovední – separujte

Buďte zodpovední – separujte

17. 08. 2009
Zdieľať

Ekológia, životné prostredie, alternatívne druhy energie a k tomu všetkému preplnené skládky odpadu – to sú pojmy skloňované vo všetkých pádoch. Ak máte aký-taký pocit zodpovednosti, svojou troškou do mlyna môžete prispieť aspoň tým, že budete triediť odpad, ktorého každý z nás vyprodukuje za rok 150 až 200 kilogramov. Ak by ste si zadovážili aj drvič kuchynských odpadkov, znížite množstvo odpadu na likvidáciu až o tretinu.

Odpadkové koše


Buďte zodpovední – separujte

212328


Buďte zodpovední – separujte

212313

 

Oblý kôš Twin bin od firmy Brabantia, z matného antikora s dvoma nádobami (23 l na bežný odpad a 10 l na kompostovateľný odpad) a odnímateľným antikorovým krytom. Spodná časť je z plastu, zabraňuje poškodeniu podlahy. Rozmery (v × š × h): 71,6 × 44 × 30,2 cm. Cena 271,53 € (8 180 Sk). Predáva Galan.
Škatule s vrchnákom Sortera z polypropylénového plastu sú vhodné na triedenie skleného, kovového a plastového odpadu. Sklápací vrch zjednodušuje prístup do škatule. Objem 37 litrov. Rozmery (š × h × v): 39 × 55 × 28 cm. Cena 13,24 € (399 Sk). Predáva IKEA.

Ako triediť
PLASTY – ŽLTÉ
Áno: PET fľaše od nápojov, plastové obaly od chemických prípravkov(tekuté pracie prostriedky, aviváž a pod.) obaly od jogurtov, smotany, fólie, viacvrstvové obaly od nápojov (TETRAPACK a iné), hliníkové plechovky od nápojov. Obaly stlačte, ušetríte miesto!
Nie: Plastové obaly od oleja, sklo, železo, papier
 
SKLO – ZELENÉ
Áno: Fľaše od nápojov, oleja, poháre od zaváranín Poznámka: Odstrániť kovové uzávery a zvyšky po nich, nehádzať kamene a ani inak neznečisťovať.
Nie: Zrkadlá, lepené bezpečnostné sklá, autosklo, drôtené sklo, žiarivky, žiarovky, keramika (taniere, šálky, vázičky), obaly znečistené farbami, plasty, železo, okenné tabule
 
PAPIER – MODRÉ
Áno: Noviny, časopisy, kancelársky papier, kartónové obaly, knihy, skartovaný kancelársky papier. Kartónové obaly stlačte, ušetríte miesto.
Nie: Samoprepisovací a kopírovací papier, Viacvrstvové obaly, voskový, mastný a inak znečistený papier, alobal, papierové plienky, pauzovací papier, spisové dosky, plasty, kovy

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste


Buďte zodpovední – separujte

212325

Koše na triedenie odpadkov od firmy Alveus majú kovové nosníky a stabilnú konštrukciu. Ich celková kapacita je 64 litrov. Sú určené na inštaláciu na dno a stenu skrinky alebo na dvierka. Ich konštrukcia bráni šíreniu pachov. Je možné vytvárať kombinácie jedného alebo viacerých košov s objemom 8 alebo 16 litrov. Sú vyrobené z ekologických polymérových materiálov, ľahko sa čistia a sú recyklovateľné. Držadlá košov umožňujú ľahkú manipuláciu a stabilnú inštaláciu vriec na odpadky. Cena od 17,15 € (517 Sk) – Sesamo 1 × 16 l do 138,79 € (4 181 Sk) – Ekko front 4 × 8 l. Cena vnútornej nádoby: modrá 8,53 € (257,00 Sk)/1 × 16 l, zelená 4,25 € (128 Sk)/1 × 8 l.
Drviče

Drvič kuchynských odpadkov je vstavaný elektrický spotrebič, pomocou ktorého sa rýchlo a bezpečne zbavíte organických zvyškov pri príprave jedál. Montuje sa priamo na odtokový otvor kuchynského drezu a hoci jeho inštalácia nie je zložitá, odporúčame spoľahnúť sa na autorizovaného technika. Zvyšky jedál vhadzujete priamo do drezu a nadrvený odpad sa odplaví do kanalizácie. Počas drvenia je nutné používať studenú vodu, ktorá zráža tuky. Tie sa následne nabalia na ostatné nadrvené čiastočky, čím sa zabráni usadzovaniu mastnoty v odpadkovom potrubí. Drvič pracuje nehlučne, je samočistiaci a nepotrebuje žiadnu údržbu. Prečisťuje odpadové potrubie tým, že tlačí vodu s nadrveným tvrdším materiálom, a ten jemne čistí vnútornú stranu potrubia.
Buďte zodpovední – separujte

212330


Buďte zodpovední – separujte

212326

Drvič kuchynských odpadkov IN SINK ERATOR Model 55 s indukčným motorom Dura Drive s dlhou životnosťou. Antikorové rotujúce drviace kladivká, tepelná poistka, protikorózny kryt na ochranu motora, ochrana proti preplneniu. Jednoduchá inštalácia na kuchynský drez, systém Quick-Lock. Objem drviacej komory 980 ml, otáčky 1 425/min, napájanie 230 V/50 Hz, príkon 600 W. Štandardné vyhotovenie, záruka tri roky. Cena 325 € (9 791 Sk). Predáva Darma.

Spotreba vody pri použití drviča je asi 4,5 litra na deň, čo predstavuje asi 2,6 % z celkovej spotreby vody v domácnosti. Používanie drviča kuchynských odpadkov je prínosom pre životné prostredie – zbaví vašu kuchyňu, ale aj okolie domu zhruba tretiny odpadkov, ale aj nepríjemných zápachov z hnijúcich zvyškov, čím sa zníži výskyt hlodavcov a hmyzu. Používanie drvičov tiež znižuje nároky na čistenie odpadových vôd.

Drviť môžete:
zvyšky ovocia, zeleniny, mäsa, ovocné kôstky, hydinové a rybie kosti, vaječné a orechové škrupiny, papier, papierové obrúsky a filtre, cigaretové ohorky.
Do drviča nepatrí:
horúci olej, kov, sklo, plasty, igelitové vrecká, hliníkové fólie, vláknitá zelenina (zelerová a pórová vňať, kukuričné klasy), veľké kosti a škrupiny z ustríc.

Článok bol uverejnený v časopise Môj dom.

Kategória: Kuchyňa, jedáleň
Tagy: bývanie drvič kuchyňa
Zdieľať článok

Diskusia