Ako vyčistiť sporák a rúru po sviatočnom pečení? Vyskúšali sme tri spôsoby. Ktorý funguje najlepšie?
Čistenie sporáku a vnútra rúry je pre mnohých z nás tou najobávanejšou zo všetkých domácich prác. Hoci to odkladáme, nie je možné pred týmto problémom úplne zatvoriť oči alebo dvere. Mnohokrát sa nám do čistenie rúry nechce práve preto, lebo nepoznáme rýchly a efektívny spôsob, ako ju vyčistiť. Vyskúšali sme za vás tri spôsoby čistenia. Aké a ktorý z nich funguje najlepšie?
Sóda bikarbóna + ocot
Odhadovaný čas aktívneho čistenia: 1,5 hodiny
Sóda bikarbóna a ocot sú pravdepodobne najbezpečnejšie produkty, ktoré môžete použiť na čistenie rúry. Sóda bikarbóna je známa tým, že rozpúšťa špinu, mastnotu a iné lepkavé zvyšky po varení a pečení, zároveň čistí mierne abrazívne bez zanechania škrabancov.
Kyslosť octu z neho robí dobrý čistiaci prostriedok, ktorý pomáha aj proti opätovnému usadzovaniu mastnoty. Vyrobte si pastu z ½ šálky sódy bikarbóny a niekoľkých lyžíc vody a naneste ju na najšpinavšie časti rúry či sporáku. Pastu nechajte pôsobiť cez noc. Ráno uvidíte, že zhnedla nasiaknutou mastnotou. Potom tieto miesta postriekajte octom. Sóda bikarbóna reaguje na kyslosť octu a začne peniť.
Táto kombinácia síce funguje skvele, ale vyžaduje si veľa času a neraz aj úporné drhnutie. V každom prípade táto metóda výborne funguje vtedy, keď ste rúru čistili len nedávno – na jej pravidelnú údržbu a prevenciu pred tvorbou usadenín. Určite je to dobrá voľba i vtedy, ak ste odporcom chemikálií alebo máte malé deti.
Intenzívny sprej na čistenie rúry
Odhadovaný čas aktívneho čistenia: 20 minút
V prípade, že si chcete ušetriť čas a námahu a nevadia vám chemikálie, pustite ventiláciu, otvorte okná, dajte si rukavice a nastriekajte penový čistič rúr na znečistené zóny. Držte sa presne návodu, jednotlivé spreje sa môžu mierne odlišovať použitím aj bezpečnostnými opatreniami, ktoré si vyžadujú. Zvyčajne treba nechať penu pôsobiť nejaký čas.
Potom si pri kvalitných čistiacich prostriedkoch všimnete, že špina sa prakticky sama „odlepuje“ od sporáka. Na záver budete musieť použiť papierové utierky a vlhčené handry na čistenie sporáka od usadenín, ale aj od chemikálií. Určite nechcete, aby sa vám dostali do pečeného jedla. Ak máme zhodnotiť použitie tejto metódy, je rýchla a nemusíte sa pri nej veľmi natrápiť. Na druhej strane, sú to dosť silné chemikálie, takže, ak máte malé deti alebo jednoducho dávate prednosť prírodným produktom, zvoľte inú možnosť.
Pemza
Odhadovaný čas aktívneho čistenia: 45 minút
Pemza, porézny lávový kameň, sa tradične používa na osobnú starostlivosť. Tušili ste však o tom, že sa dá použiť aj na čistenie v interiéri? Najdôležitejšie je, že pemza by mala byť pri čistení vždy navlhčená. Zoberte si misku s vodou a kameň pri čistení rúry do nej pravidelne namáčajte. Potrite ním nepoddajné mastné a pripálené zvyšky, vždy priebežne odstráňte omrvinky z očistených miest mokrou handrou a pokračujte, kým nebudú všetky nečistoty preč. Nakoniec celú rúru dôkladne utrite.
Ako hodnotíme túto metódu? Táto metóda bola z troch vyskúšaných najjednoduchšia, najpriamejšia a najefektívnejšia, navyše bez chémie a výparov. Keďže pemza je drsná, odporúčame použiť rukavice. A ešte jedno veľké plus: Nemusíte rúru donekonečna umývať, aby ste odstránili zvyšky prípravku či nečistôt. Určite sa oplatí vyskúšať!
Sabína Zavarská
Foto: istock.com